Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

субота, 10 червня 2023 року

1 267 424 статті українською

162 289 зареєстрованих дописувачів

3745 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Vesta in natural color.jpg

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Перше зображення надмасивної чорної діри M87

Інформаційний парадокс чорної діри Стівена Гокінга — це фізична проблема, що виникає з теоретичного розгляду взаємодії квантової механіки та загальної теорії відносності в контексті чорних дір. Загальна теорія відносності передбачає існування чорних дір, які є областями простору-часу, з яких ніщо, навіть світло, не може вирватися. У 1970-х роках Стівен Гокінг застосував правила квантової механіки до таких систем і виявив, що ізольована чорна діра випромінює потік елементарних частинок і є наслідком квантових флуктуацій у вакуумі поблизу горизонту подій, що далі почали називати випромінюванням Гокінга. Розрахунок Гокінга показує, що кінцевий стан випромінювання зберігає інформацію лише про загальну масу, електричний заряд і кутовий момент початкового стану. Оскільки багато різних станів можуть мати такі однакові параметри, це свідчить про те, що багато початкових фізичних станів можуть еволюціонувати в той самий кінцевий стан. Тому інформація про деталі початкового стану буде остаточно втрачена. Однак це порушує основне правило як класичної, так і квантової фізики — що стан системи в один момент часу має визначати її цінність у будь-який інший момент.

Вибране зображення

Württemberg 50000 Mark.jpg
Випущена 100 років тому: банкнота «Нотгельд»: 50 000 марок, Вільна народна держава Вюртемберг.

Вибраний список

Ярослав Шилгавий

У цьому списку наведено всіх головних тренерів та виконувачів обов'язків головного тренера збірної Чехії з футболу від моменту відокремлення Чехії від Словаччини в 1993 році, їхня статистика та здобутки за період роботи в збірній. Загалом за всю історію команди нею керували 11 спеціалістів: 9 головних тренерів та 2 виконуючі обов'язків. Усі вони мали чеське громадянство. Першим тренером збірної став Душан Угрін, якого обрали під час голосування виконавчого комітету 25 травня 1993 року. Під керівництвом Угріна збірна Чехії провела свій перший офіційний матч: 23 лютого 1994 року команда на виїзді перемогла Туреччину з рахунком 4:1.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Схід; Південь; Білгородщина); див. також: Допомога під час війни • Протистояння у Судані (битва за Хартум)
Каховська ГЕС до підриву

10 червня в історії

Нікітський ботанічний сад (2010)
Комп'ютер Apple II в музеї Bolo, Лозанна

Народилися

Фрагмент Мозаїки Александра, Помпеї, близько 100 до н. е.

Померли

Середньовічна мініатюра імператора Фрідріха I Барбаросси, створена близько 1500 р.
Олег Ольжич
Heinkel He 113
Колючий дріт
Stenocereus eruca

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа