Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

неділя, 14 квітня 2024 року

1 319 366 статей українською

174 444 зареєстровані дописувачі

3594 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Лінійні кораблі типу «Нельсон» — тип лінкорів Королівського військово-морського флоту Великої Британії часів Другої світової війни. Всього для британського флоту побудовано 2 кораблі цього типу і вони були названі на честь знаменитих адміралів минулого — «Нельсон» (англ. Nelson) та «Родні» (англ. Rodney). «Нельсони» стали першими «вашингтонськими лінкорами». Відповідно до Вашингтонської морської угоди Велика Британія отримала право побудувати два лінкори з гарматами калібром до 406-мм і стандартною водотоннажністю до 35 560 т. Формально «Нельсон» і «Родні» були 23-вузловою версією лінійних крейсерів типу «G-3», від будівництва яких Велика Британія відмовилася за вищезгаданою угодою. Попри низку недоліків та невелику максимальну швидкість, «Нельсон» і «Родні» вважалися найсильнішими британськими лінкорами періоду Другої світової війни, за сукупністю характеристик перевершуючи пізніші лінкори типу «Кінг Джордж V». У роки війни обидва лінкори брали активну участь у бойових операціях. А «Родні» зіграв вирішальну роль у потопленні німецького лінкора «Бісмарк», який до цього пустив на дно у Данській протоці гордість Королівського флоту — лінійний крейсер «Худ».

Церера (карликова планета)
Церера (карликова планета)

Цере́ра (лат. Ceres, символ: ⚳) — карликова планета в поясі астероїдів, в середині Сонячної системи. Це найближча до Землі карликова планета, вона часом наближається на відстань 263 млн км. Відкрита 1 січня 1801 року італійським астрономом Джузеппе Піацці в астрономічній обсерваторії в місті Палермо. Це була перша відкрита карликова планета і перший об'єкт, знайдений у поясі астероїдів.

Вибране зображення

Діти в човні на річці Шарі-Гояйн у болотистому лісі Ратаргул, Говаїнгхат, Бангладеш. Сьогодні Бенгальський Новий рік[bn].

Вибраний список

Ета Кіля
Ета Кіля

Цей список містить наймасивніші зорі, відкриті станом на січень 2024 року. Маса зір вимірюється у сонячних масах і є однією із найважливіших характеристик зір, бо визначає їхню подальшу еволюцію. Масивні зорі еволюціонують дуже швидко порівняно із маломасивними. На останніх етапах еволюції вони перетворюються на нейтронні зорі або чорні діри, що може супроводжуватися спалахом наднової. Масивні зорі є одним із джерел важких елементів у Всесвіті, оскільки температура їх ядер достатньо висока, щоб синтезувати хімічні елементи до заліза, а під час наднових можливим стає утворення і ще важчих елементів. Масивні зорі порівняно рідкісні та швидко еволюціонують, тому їх важко спостерігати. Через це вони залишаються предметом активних досліджень.

Поточні події

Російсько-українська війна (квітень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли

14 квітня в історії

Святкування Квітневої революції в Барселоні 14 квітня 1931
Святкування Квітневої революції в Барселоні 14 квітня 1931
Українська поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді…!». 12.04.2022
Українська поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді…!». 12.04.2022

Народилися

Річі Блекмор на концерті в Норвегії 27 вересня 1977 року
Річі Блекмор на концерті в Норвегії 27 вересня 1977 року

Померли

Микола Миклухо-Маклай. Фотографія між 1870 та 1880
Микола Миклухо-Маклай. Фотографія між 1870 та 1880
Автопортрет Михайла Врубеля 1904—1905 рр.
Автопортрет Михайла Врубеля 1904—1905 рр.
Маргарет-Енн Балклі
Маргарет-Енн Балклі

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа