Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

неділя, 25 вересня 2022 року

1 197 260 статей українською

150 780 зареєстрованих дописувачів

3230 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Джон Роналд Руел Толкін, автор книги «Го́біт, або Туди́ і зві́дти» (англ. The Hobbit, or There and Back Again) — роман-казка англійського письменника Джона Роналда Руела Толкіна. Вперше опублікований 1937 року видавництвом «Джордж Аллен і Анвін», із часом став класикою дитячої літератури. В основі сюжету — подорож гобіта Більбо Торбина, чарівника Ґандальфа та тринадцяти гномів на чолі з Торіном Дубощитом. Їхній шлях лежить до Самотньої Гори, де дракон Смоґ стереже захоплені ним гномівські скарби. «Гобіт, або Туди і звідти» — перша опублікована робота Толкіна, дія якої відбувається у світі Середзем'я. Книга отримала схвальні відгуки критиків і мала попит у читачів, що спонукало видавця просити автора про продовження. 1937 року Толкін узявся за написання нової історії про гобітів. Підсумком роботи став роман «Володар Перснів» — на відміну від «Гобіта», цей твір орієнтований на дорослу читацьку аудиторію. Щоб досягти узгодженості між двома книгами Толкін зробив деякі зміни в початковому тексті «Гобіта», насамперед щодо опису зустрічі Більбо з Ґолумом.

Сніп (часопис) «„Сніп“: український часопис для інтелігенції» — щотижнева українськомовна газета, виходила у Харкові в 1912—1913 роках з ініціативи та за редакцією Миколи Міхновського, коштом Михайла Біленького. У самому виданні зазначено, що видавцем є Микола Міхновський, а Михайло Біленький є редактором. З газетою співпрацювали Іван Франко, Леонід Пахаревський, Христина Алчевська, Микола Сумцов, Костянтин Бич-Лубенський та інші. Сама редакція знаходилась на вулиці Конторській, у будинку № 21. Наклад кожного номера складав близько 1500 екземплярів. З лютого всі охочі могли придбати «Сніп» не лише у Харкові, а й у Києві, Одесі, Катеринославі, Полтаві та Херсоні. Часопис висвітлював українське політико-культурне життя в Російській імперії. Дозвіл на друк часопису було отримано 8 грудня 1911 року, майже через рік після звернення до харківської інспекції у справах друку. Перший номер вийшов 1 січня 1912 року Наприкінці 1912 року було оголошено про закриття часопису через фінансові труднощі, останній номер вийшов 30 грудня 1912 року (12 січня 1913 року). Тижневик об'єднав навколо себе українську опозицію в Харкові перед Першою світовою війною.

Вибране зображення

Cedar waxwing in Green-Wood Cemetery (55650).jpg
Омелюх кедровий (Bombycilla cedrorum) на дереві цвинтаря Грін-Вуд в Брукліні, Нью-Йорк, США.

Вибраний список

Прапор Вінницької області Це список міст і селищ міського типу Вінницької області. До складу Вінницької області входять 18 міст та 29 селищ міського типу (містечка), а загальна кількість їх становить 47 населених пунктів. Найбільшим містом області є Вінниця з населенням у 369 739 осіб за даними Державної служби статистики України від 1 січня 2022 року. У списку показані міста та містечка Вінницької області, офіційні назви українською мовою, їхня площа, населення (за даними перепису 2001 року й інформації Державної служби статистики України від 1 січня 2022 року), географічні координати адміністративних центрів, мовний склад (зазначені мови, що становлять понад 1% від населення громади за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року), положення на карті області. Міста України могли мати обласне та районне значення і до адміністративно-територіальної реформи 2020 року в області налічувалося 6 міст обласного значення: Вінниця, Жмеринка, Козятин, Ладижин, Могилів-Подільський і Хмільник. Районного значення 12 міст: Бар, Бершадь, Гайсин, Гнівань, Іллінці, Калинівка, Липовець, Немирів, Погребище, Тульчин, Шаргород і Ямпіль. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи 2020 року усі міста в Україні (в тому числі й обласні центри, і міста обласного значення) включені до складу районів.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Російсько-українська війна (широке вторгнення: битва за Донбас; бої на півдні; криза на ЗАЕС) • Протести в Ірані
Один зі звільнених — Михайло Діанов, 21 вересня 2022 року. Фото: СБУ

25 вересня в історії

Джеймс Медісон — четвертий Президент США, автор Білля про права. Портрет пензля Дж. Вандерліна (1816)
Ріка Альтмюль нижче Ріденбурга — частина Майн-Дунайського каналу

Народилися

Вільям Фолкнер 11 грудня 1954. Фотограф К. Ван Вехтен
Анатолій Солов'яненко (не пізніше 1984)

Померли

Еріх Марія Ремарк (близько 1928)

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа