Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

середа, 31 травня 2023 року

1 266 013 статей українською

161 867 зареєстрованих дописувачів

3858 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Vesta in natural color.jpg

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Resident Evil 4 (відеогра, 2023)

Resident Evil 4 — відеогра в жанрі виживальних жахів з елементами шутера від третьої особи, розроблена й видана Capcom для Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5 та Xbox Series X/S у березні 2023 року. Вона є римейком багатоплатформової однойменної відеогри 2005 року, яка також була розроблена Capcom. Сюжетна історія, що відбувається через шість років після подій другої та третьої частин, оповідає про американського урядового агента Леона С. Кеннеді[en], який виконує місію з порятунку Ешлі Ґрем[en], доньки президента Сполучених Штатів, в іспанському селищі, де править жорстокий культ. Подібно до оригінальної гри, Resident Evil 4 має управління від третьої особи, через яке гравець контролює Леона. Під час проходження гравець б'ється з ворогами, збирає ресурси для створення припасів і вирішує головоломки.

Вибране зображення

Сорус папоротника Polypodium aureum 2.jpg
Сорус папороті флебодіум золотої (Polypodium aureum). Метод контрастування: люмінесценція, спектр збудження 365 нм.

Вибраний список

Ярослав Шилгавий

У цьому списку наведено всіх головних тренерів та виконувачів обов'язків головного тренера збірної Чехії з футболу від моменту відокремлення Чехії від Словаччини в 1993 році, їхня статистика та здобутки за період роботи в збірній. Загалом за всю історію команди нею керували 11 спеціалістів: 9 головних тренерів та 2 виконуючі обов'язків. Усі вони мали чеське громадянство. Першим тренером збірної став Душан Угрін, якого обрали під час голосування виконавчого комітету 25 травня 1993 року. Він був фаворитом Франтішка Хваловського, тодішнього президента Чеськоморавського футбольного союзу (чеськ. Českomoravský fotbalový svaz, від 2011 року Футбольна асоціація Чеської республіки (чеськ. Fotbalová asociace České republiky, FAČR)), через клубні успіхи на європейському рівні на початку 90-х років. Під час голосування він випередив Карла Брюкнера. Під керівництвом Угріна збірна Чехії провела свій перший офіційний матч: 23 лютого 1994 року команда на виїзді перемогла Туреччину з рахунком 4:1. Далі команда успішно подолала відбірковий етап на чемпіонат Європи 1996, де посіла друге місце. Досі це найвищий успіх команди на міжнародних турнірах. Відбір на чемпіонат світу 1998, однак, був для Угріна неуспішним: лише третє місце у відбірковій групі і, як наслідок, невихід на турнір. Після цієї невдачі він подав у відставку 21 грудня 1997 року, але перед цим ще встиг потренувати збірну на Кубку конфедерацій 1997, де Чехія взяла участь через відмову збірної Німеччини. Команда посіла третє місце

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Бахмут; Схід; Південь); див. також: допомога під час війни • Протистояння у Судані (битва за Хартум)
Меморіал жертвам геноциду у Ньянґе

31 травня в історії

Сьогодні у світі День боротьби з тютюнопалінням
Годинник на Вежі Єлизавети Вестмінстерського палацу в Лондоні
Електровоз фірми «Siemens & Halske» на торговій виставці в Берліні, серпень 1879

Народилися

Клінт Іствуд у фільмі «Rawhide» (1961)

Померли

Heinkel He 113
Колючий дріт
Stenocereus eruca

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа