Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

четвер, 30 листопада 2023 року

1 299 213 статей українською

168 896 зареєстрованих дописувачів

3689 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Моніка Беллуччі
Моніка Беллуччі

Моніка Беллуччі (30 вересня 1964(19640930), Читта-ді-Кастелло, Умбрія, Італія) — італійська акторка та модель. Її кінокар'єра почалася з комедії «Розіграш» (1991). Роль у фільмі «Квартира» принесла Беллуччі перший загальноєвропейський успіх. Але справжнє міжнародне визнання прийшло до Беллуччі, коли вона зіграла Малену Скордіа у романтичній драмі «Малена» (2000). Наступними найбільш відомими її фільмами, які мали хороший касовий успіх стали: «Братство вовка» (2001), «Астерікс і Обелікс: Місія Клеопатра» (2002), «Матриця: Перезавантаження» (2003) та «Матриця: Революція» (2003), «Страсті Христові» (2004), «Брати Грімм» (2005). Беллуччі неодноразово знімалася у фільмах, які викликали скандали через відверті сцени та насильство, до числа найвідоміших з яких увійшла «Незворотність» (2002). У віці 50 років, зігравши у фільмі про Джеймса Бонда «Спектр» 2015 року, вона стала найстаршою дівчиною Бонда в історії цієї франшизи. 2019 року Беллуччі дебютувала на театральній сцені, започаткувавши тривалу серію виступів із виставою «Листи та спогади Марії Каллас». Вважається однією з найзнаменитіших моделей та секс-символів у світі. Серед її нагород — дві премії «Золотий Глобус», дві премії «Срібна стрічка», премія «Доностія» та «Давид ді Донателло». 2016 року Беллуччі стала кавалеркою Ордену Почесного легіону та була зарахована постійною членкинею Академії кінематографічних мистецтв та наук.

Вибране зображення

Мозаїка фотографій Західної півкулі Землі, спроектованих на сферу та оброблених.

Вибраний список

Астрономічний бінокль
Астрономічний бінокль

У цій статті наведено списки типів телескопів або дотичних пристроїв, класифікованих за оптичною схемою, механічною конструкцією, місцем розміщення, діапазоном спектра, призначенням тощо. Станом на 2023 рік існують декілька десятків типів телескопів, які охоплюють майже всі діапазони електромагнітного спектра: від радіохвиль до рентгенівського і гамма-випромінювання. Деякі з них (наприклад, радіотелескопи) візуально взагалі не схожі на оптичні телескопи, для яких теж існує велика кількість оптичних схем, кожна з яких має свої переваги й недоліки. Окрім різних оптичних схем, існує декілька типів монтувань телескопів. Також в різних телескопів — різне призначення (астрограф, кометошукач, зенітний телескоп). Окремою категорією, що з'явилася у 20 столітті, є космічні телескопи, які внаслідок відсутності впливу земної атмосфери мають певні переваги над аналогічними наземними інструментами.

Поточні події

Російсько-українська війна (листопад); див. також: Допомога під час війни • війна між ХАМАС та Ізраїлем
Генрі Кіссінджер

30 листопада в історії

Одеський маяк на поштівці кінця 1890-х рр.
Одеський маяк на поштівці кінця 1890-х рр.
Фінські солдати оглядають покинутий радянський танк Т-26. Січень 1940
Фінські солдати оглядають покинутий радянський танк Т-26. Січень 1940
Беркутівці б'ють мирних протестувальників під час силового розгону Євромайдану в Києві 30 листопада 2013 р.
Беркутівці б'ють мирних протестувальників під час силового розгону Євромайдану в Києві 30 листопада 2013 р.

Народилися

Марк Твен (1871)
Марк Твен (1871)
Вінстон Черчилль (1900)
Вінстон Черчилль (1900)

Померли

Карл XII на портреті роботи художника Д. фон Крафта (1706)
Карл XII на портреті роботи художника Д. фон Крафта (1706)
Pinna nobilis в Середземному морі
Pinna nobilis в Середземному морі
Правильний шістдесятип'ятитисячп'ятсоттридцятисемикутник
Правильний шістдесятип'ятитисячп'ятсоттридцятисемикутник

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа