Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 21 березня 2023 року

1 251 289 статей українською

158 416 зареєстрованих дописувачів

3883 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Анна Марія ван Схюрман

Анна Марія ван Схюрман (нід. Anna Maria van Schurman; 5 листопада 1607(16071105), Кельн, Кельнське курфюрство, Священна Римська імперія — 4 травня 1678, Віюверт, Лордство Фризія, Голландська республіка) — голландська поліглотка, поетеса, магістриня теології, каліграфка та феміністка. Одна з найосвіченіших жінок XVII століття. Присвятила життя освіті та науковим і релігійним дослідженням, поставивши під сумнів роль жінки, як домогосподарки. Володіла щонайменше 12 мовами. Відома як поетеса, але також практикувалася в більшості видів мистецтва того періоду, включаючи офорт, каліграфію, пастель (першою з жінок в Нідерландах працювала в цій техніці). Єдина жінка, якій дозволили відвідувати лекції в утрехтському університеті й, таким чином, перша серед жінок здобула освіту у тогочасній Європі.

Багато видатних постатей були її покровителями, присилали рідкісні книги й допомагали друкувати вірші та збірки. Нею відверто захоплювалися, присвячували вірші, приїздили з інших держав, щоб побачити та поспілкуватися особисто. У різні часи оцінючи талант Анни Марії її називали: «зіркою Утрехта», «голландською Мінервою», «десятою Музою», «Музою Утрехта», «дивом серед своєї статі», «незрівнянною Дівою», оракулом Утрехта». З часом розчарувалася в голландській реформатській церкві та покинула її. Під кінець життя приєдналася до релігійного руху Жана де Ладабі, що призвело до розриву відносин з багатьма друзями та науковою спільнотою. Через обітницю помираючому батькові не була у шлюбі та не мала дітей.

Вибране зображення

02 days old.jpg
Пташенята чорного дрозда (Turdus merula) віком у 2 дні.

Вибраний список

Пам'ятник «Тим, хто врятував світ» у місті Чорнобиль, присвящений ліквідаторам

В ніч 26 квітня 1986 року о 1:23 стався вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. На даху реактора розгорнулася велика пожежа. Подвиги ліквідаторів не були забуті, та відмічалися в Україні на державному рівні. Багато з них були посмертно нагороджені державними відзнаками України, у тому числі й найвищою, Герой України.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС)
Логотип міжнародного кримінального суду

21 березня в історії

Кримські татари святкують Наврез-байрам
Всесвітній день поезії
Порталіс презентує проєкт Кодексу Наполеону і Державній раді (малюнок 1865)

Народилися

Жозеф Фур'є. Портрет роботи Jules Boilly близько 1823
Олександр Вертинський (до 1917)

Померли

Ольга Кобилянська
Спецвипуск з історії Молдови за результатами Вікітижня Молдови 2023
Правитель Молдавського князівства Штефан III Великий на мініатюрі середньовічного румунського Євангелія
Пам'ятник Кагульської битви
Кишинівський тюремний замок на старій світлині

Розпочався Тиждень Казахстану, тривають марафон із написання статей про жінок WikiGap та міжнародний конкурс Місяць культурної дипломатії України 2023

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа