Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 5 березня 2024 року

1 313 422 статті українською

172 719 зареєстрованих дописувачів

3590 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Дейв Грол, засновник та фронтмен рок-гурту Foo Fighters
Дейв Грол, засновник та фронтмен рок-гурту Foo Fighters

The Colour and the Shape (укр. Колір та форма) — другий студійний альбом американського рок-гурту Foo Fighters, що вийшов 1997 року на лейблі Capitol Records.

The Colour and the Shape став першим альбомом, записаним Foo Fighters як колективом виконавців, бо попередня платівка Foo Fighters складалася з демоверсій, в яких колишній барабанщик Nirvana Дейв Грол сам зіграв на всіх інструментах. Для запису другої платівки він залучив знайомих музикантів та британського продюсера Гіла Нортона, відомого співпрацею з Pixies. Альбом записувався на фоні розлучення Грола з дружиною, що вплинуло на тематику пісень з платівки.

The Colour and the Shape вважається одним з найкращих альбомів Foo Fighters та залишається найбільш продаваною платівкою гурту, отримавши «платиновий» статус в США, Великій Британії, Австралії та Канаді.

Вибране зображення

Вид на замок Зігмарінген з північного заходу; Баден-Вюртемберг, Німеччина.

Вибраний список

У списку селищ міського типу України подано перелік усіх селищ міського типу, які існували на території УРСР і України з 1924 до 2024 року.

Перші селища міського типу (смт) в УСРР з'явилися у 1924 році. У перших постановах вони називалися містечками, проте у 1925 році цю назву замінили на «селище міського типу». При цьому більшість містечок, які мали цей статус з часів Російської імперії, продовжували лишатися містечками до 1930-х років і вважалися сільськими населеними пунктами.

Першими населеними пунктами, які стали смт, були Бірзула (нині місто Подільськ) і Рибниця (нині в Молдові) Одеської губернії.

У 2023 році було прийнято закон 3285-IX, який передбачав, серед іншого, ліквідацію категорії селищ міського типу, і всі смт, яких тоді в Україні було 881, з 26 січня 2024 року стали селищами.

Поточні події

Російсько-українська війна (березень); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли

5 березня в історії

Нікола Тесла експериментує з високовольтним генератором у Колорадо-Спрінгс, грудень 1899. Комбіноване фото Д.В. Еллі
Нікола Тесла експериментує з високовольтним генератором у Колорадо-Спрінгс, грудень 1899. Комбіноване фото Д.В. Еллі
Черчилль і Трумен їдуть до Фултона. 4 березня 1946
Черчилль і Трумен їдуть до Фултона. 4 березня 1946

Народились

Скульптура Герарда Меркатора з піску. Бельгія, 2005
Скульптура Герарда Меркатора з піску. Бельгія, 2005
Леонід Глібов
Леонід Глібов

Померли

Роман Шухевич (21-22 листопада 1943 р.)
Роман Шухевич (21-22 листопада 1943 р.)
Белізар та діти родини Фрей
Белізар та діти родини Фрей

Розпочалися Тиждень Японії та кампанія WikiGap, тривають тиждень психічного здоров'я і тиждень Миколаївщини 2024, завершується кампанія з додавання джерел 1Lib1Ref

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа