Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 27 січня 2023 року

1 225 995 статей українською

155 704 зареєстровані дописувачі

3518 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Два зображення на вставці показують наднову 2012Z у спіральній галактиці NGC 1309, зняту космічним телескопом Габбл. Білий хрест у верхній частині головного зображення позначає розташування наднової зорі, ідентифікованої як тип Iax.

Наднові типу Iax — підтип наднових зір типу Ia, що відрізняються особливостями у спектрах і кривих блиску, мають нижчу швидкість викиду і меншу світність, ніж звичайні наднові типу Ia, і набагато більшу дисперсію цих параметрів. Теоретичні моделі цих зір включають перетікання на білий карлик гелію з зорі-компаньйона у подвійній системі, досягнення білим карликом критичної маси (межи Чандрасекара) і займання на ньому термоядерної реакції, яка, однак, не обов'язково повністю руйнує зорю. Рештки білих карликів, що пережили вибух наднової типу Iax, отримали в пресі назву зір-зомбі. Першою дослідженою зорею такого типу була наднова SN 2002cx, і тепер весь цей клас об'єктів іноді також називають надновими типу SN 2002cx. Станом на 2017 рік було відомо понад 50 наднових такого типу. Для однієї з них, SN Iax 2012Z, вдалось також виявити зображення системи до вибуху.

Вибране зображення

Aerial view of Somapura Mahavihara.jpg
Аерофотознімок буддійського монастиря Сомапура Махавіхара, Бангладеш. У 1985 році включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Вибраний список

Атлас українських історичних міст. Т. 1. Львів (2014)

«Атлас українських історичних міст» — картографічна академічна наукова серія, присвячена реконструкціям, порівняльним дослідженням та публікаціям картографічних і графічних репродукцій минулого міст України. Кожен том складається з двох частин: картографічної та текстової. Картографічна частина містить історичні карти міста (з XVII—XVIII століть), карти-реконструкції (план фортифікацій, сакральних споруд, археологічних пам'яток, розвитку території міста) та види міст у ХІХ столітті. У текстовій частині автори публікують історичні нариси про розвиток міста до сьогодення, де також надають пояснення до публікованих планів, їхній археографічний опис та бібліографічне впровадження. За мету видання ставить ціль створити підстави для порівняльної історії українських та європейських міст у різних періодах та аспектах їхнього життя. Серія започаткована 2014 року. Всього вийшло п'ять томів атласів: Львів (2014), Галич (2018), Жовква (2016), Жидачів (2020), Белз (2022). Зміст, тексти та експлікації до карт публікуються англійською та українською мовами.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС) • Відкритий чемпіонат Австралії з тенісу • COVID-19 у Китаї • Давоська конференція
Приморський район Одеси — вид з повітря

27 січня в історії

Menora.svg
Сьогодні Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
Перший тип лампи розжарювання з вугільною ниткою, виготовленої Томасом Едісоном близько 1880 року. Фото опубліковане у 1910 році

Народилися

Посмертний портрет Вольфганга Амадея Моцарта, написаний Барбарою Крафт у 1819 році
Олекса Тихий

Померли

Луї де Фюнес на зйомках фільму «Жандарм та прибульці з космосу», 1978
Alice in Chains dolls cropped.jpg
MTV-2021.svg
Triceratops2.png
Випуск приурочено до 35-ї річниці першого концерту рок-гурту Alice in Chains

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа