Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 7 лютого 2023 року

1 229 159 статей українською

156 316 зареєстрованих дописувачів

3899 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Жан-Поль Бельмондо

Жан-Поль Бельмондо (фр. Jean-Paul Belmondo; 9 квітня 1933, Неї-сюр-Сен, Іль-де-Франс, Франція — 6 вересня 2021, VII округ, Париж, Франція) — французький актор театру і кіно та продюсер. Представник Французької нової хвилі, зірка французького кінематографу 1960-х—1980-х років. Серед найвідоміших робіт: стрічки «На останньому подиху» (1960), «Людина з Ріо» (1964), «Безтямний П'єро» (1965), «Борсаліно» (1970), «Надзвичайний» (1973), «Хто є хто» (1979), «Гра в чотири руки» (1980) та «Професіонал» (1981). Особливо відомий завдяки своїм ролям поліцейських у бойовиках-трилерах. У період з 1969 по 1982 роки чотири із його робіт стали найпопулярнішими фільмами року у Франції: «Мозок» (1969), «Страх над містом» (1975), «Потвора» (1977), «Ас із асів» (1982), поступаючись у цьому плані лише Луї де Фюнесу. Бельмондо, якого називають «іконою» та національним надбанням Франції, вважається не лише одним із найвпливовіших акторів французького кіно, але й важливою фігурою у формуванні європейського кіно. 1989 року Бельмондо отримав Премію «Сезар» за найкращу чоловічу роль у фільмі «Улюбленець долі». За свою кар'єру актор двічі був номінований на Премію BAFTA. У 2011 і 2017 роках він був відзначений за свої життєві досягнення Почесною «пальмовою гілкою» Каннського кінофестивалю і Премією «Сезар».

Вибране зображення

"Capt. Della H. Raney, Army Nurse Corps, who now heads the nursing staff at the station hospital at Camp Beale, CA - NARA - 535942.jpg
Делла Г. Рейні була першою афроамериканкою, прийнятою в армійський корпус медсестер. У США та Канаді щороку в лютому проводиться місяць афроамериканської історії.

Вибраний список

Атлас українських історичних міст. Т. 1. Львів (2014)

«Атлас українських історичних міст» — картографічна академічна наукова серія, присвячена реконструкціям, порівняльним дослідженням та публікаціям картографічних і графічних репродукцій минулого міст України. Кожен том складається з двох частин: картографічної та текстової. Картографічна частина містить історичні карти міста (з XVII—XVIII століть), карти-реконструкції (план фортифікацій, сакральних споруд, археологічних пам'яток, розвитку території міста) та види міст у ХІХ столітті. У текстовій частині автори публікують історичні нариси про розвиток міста до сьогодення, де також надають пояснення до публікованих планів, їхній археографічний опис та бібліографічне впровадження. За мету видання ставить ціль створити підстави для порівняльної історії українських та європейських міст у різних періодах та аспектах їхнього життя. Серія започаткована 2014 року. Всього вийшло п'ять томів атласів: Львів (2014), Галич (2018), Жовква (2016), Жидачів (2020), Белз (2022). Зміст, тексти та експлікації до карт публікуються англійською та українською мовами.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС) • COVID-19 у Китаї
Землетрус у Газіантепі

7 лютого в історії

Маастрихтський договір

Народилися

Поштова марка України, присвячена О.К. Антонову (2006)
Пуї, березень 1934

Померли

Христина Сушко: Арт-плакат Українського інституту національної пам'яті
Alice in Chains dolls cropped.jpg
MTV-2021.svg
Triceratops2.png
Випуск приурочено до 35-ї річниці першого концерту рок-гурту Alice in Chains

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа