Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 16 серпня 2022 року

1 187 169 статей українською

149 381 зареєстрований дописувач

3105 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Міст системи Гау через річку Сава (Словенія) (перекритий дахом). Мости системи Гау (або Гау-Журавського) — мости з дерев'яно-металевими наскрізними фермами, які застосовують для перекриття прогонів від 20 до 50 м. Мають дворозкісну схему, у якій пояси та розкоси виготовляють з дерев'яних колод або брусів, а замість стійок використовують металеві тяжі, натяг яких можна регулювати. Відзначаються простотою конструкції, жорсткістю ферм, зручністю виготовлення та збирання.

Схема ферми, запатентована американським інженером Вільямом Гау у 1840-му, швидко набула поширення у США, де за кілька десятиліть були збудовані сотні мостів, а також у Європі, Росії, Австралії. Наприкінці XIX століття дерев'яні та дерев'яно-металеві мости Гау почали витіснятися металевими мостами, зокрема, на залізницях. Проте дерев'яні мости цієї системи ще продовжували споруджувати для автомобільних доріг до 60-х років XX століття. Мости системи Гау вважають вершиною епохи дерев'яних мостів.

Haeckel Trochilidae.jpg Колібрієві або коліброві (Trochilidae) — родина дрібних серпокрильцеподібних птахів, що включає 113 родів і 361 вид. Представники цієї родини мешкають в Америці, від Аляски і Лабрадора до Вогняної Землі, багато видів є ендемічними. Широко поширені в тропічних лісах, особливо на середньогір'ях. Переважну частину раціону колібрієвих складає багатий на вуглеводи солодкий нектар квіткових рослин, який вони добувають за допомогою довгого, чутливого язика. Птахи також доповнюють свій раціон поживними на білок дрібними членистоногими, яких вони ловлять в польоті або знімають з листя і павутиння. Завдяки живленню нектаром, колібрієві є важливими запилювачами рослин, багато рослин Нового Світу запилюється виключно ними.

Вибране зображення

Desierto de Lut, Irán, 2016-09-22, DD 71-86 HDR PAN.jpg
Панорамний вид прибл. 180° пустелі «Дашт-е Лут», («Пустеля порожнечі»), яка розташована в провінціях Керман та Сістан-Белуджистан, Іран. Це найжаркіше місце на Землі, де коли-небудь вимірювали найвищу температуру 70 °C. Всесвітня спадщина ЮНЕСКО з липня 2016 року.

Вибраний список

Веретільниця ламка У списку наведено всі види плазунів, які трапляються на території Німеччини. Термінологія наведена відповідно до списку плазунів Європи від Європейської герпетологічної спілки[de], основа списку взята з Червоної книги плазунів Німеччини.

Загалом у Німеччині підтверджено проживання 14 видів: 6 видів ящірок, 7 видів змій та 1 виду черепах. Існують дані про інтродукцію низки алохтонних рептилій (Podarcis liolepis, Chrysemys picta, інвазивної Trachemys scripta), проте немає чітких даних щодо їхньої репродукції, у списку Червоної книги Німеччини цих плазунів не наводять як складову аборигенної герпетофауни.

На кількість видів впливають таксономічні зміни. Lacerta bilineata довгий час утворювала з Lacerta viridis єдиний видовий комплекс, але у сучасних джерелах наведена як повноцінний вид. Natrix helvetica до 2017 року вважався підвидом Natrix natrix, після генетичних досліджень йому надано видовий статус, таким чином фауна плазунів Німеччини збагатилася ще одним видом вужів.

Поширеність різних видів неоднакова, південна частина країни багатша на видове розмаїття. Vipera aspis, Podarcis muralis, Natrix tesselata трапляються лише на півдні, Emys orbicularis чи Vipera berus є більш «північними» видами, а Anguis fragilis та Lacerta agilis мешкають по всій Німеччині.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Російсько-українська війна (широке вторгнення: битва за Донбас; бої на півдні)
Салман Рушді

16 серпня в історії

Джон Лоуренс Салліван — перший чемпіон з боксу в рукавичках у важкій вазі з 1882 по 1892. Фото 1882 р.

Народилися

Ібн Сіна (Авіценна) на банкноті Таджикистану
П'єр Рішар на Канському кінофестивалі у травні 2015 р.

Померли

Елвіс Преслі на зустрічі з Ніксоном 21 грудня 1970
Черепашинецький кар'єр
Дуже кремезний чоловік, 1936-1940
Японський дрон Int-Ball

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа