Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

середа, 27 жовтня 2021 року

1 120 130 статей українською

136 816 зареєстрованих дописувачів

3071 з них активний останнього місяця

Вибрана стаття

Cloverleaf interchange.svg

«Листок конюшини» (англ. cloverleaf interchange) — транспортна розв'язка у двох рівнях із чотирма напрямками, у якій для лівих поворотів застосовують петлеподібні з'їзди (рампи). Тобто замість повороту ліворуч на 90°, авто здійснює поворот праворуч на 270°. Розв'язка за стандартною схемою має один шляхопровід, чотири лівоповоротні рампи (270°±) та чотири прямі правоповоротні рампи (90°±). Зазвичай, мостом прокладають дорогу з меншою інтенсивністю руху.

Розв'язки, у яких наявні всі чотири петлі, називають «повними». Повні схеми не завжди доцільні на перехрестях доріг із великою різницею в інтенсивності руху, тому в таких випадках застосовують «неповні» схеми, з трьома чи двома лівоповоротними петлями.

Після першого впровадження у Нью-Джерсі (США, 1929), «листок конюшини» швидко набув популярності. У перші ж роки були споруджені сотні подібних розв'язок у багатьох країнах світу. Проте, зі збільшенням інтенсивності руху та суворішими вимогами щодо організації руху транспортних потоків «листок конюшини» перестав задовольняти потреби у швидкій та зручній зміні напрямків руху. У наступні роки його застосування значно зменшилося, а багато наявних «листків конюшини» зазнали перебудови.

1-ша танкова дивізія Лейбштандарте-СС «Адольф Гітлер» 1-ша танкова дивізія Лейбштандарте-СС «Адольф Гітлер» — військове з'єднання, елітна танкова дивізія Ваффен-СС, що діяла у складі СС за роки Другої світової війни. З'єднання вело свою історію від заснування в 1923 році невеликого підрозділу особистої охорони Адольфа Гітлера. Після участі у невдалому пивному путчі він був розформований. У 1925 році сформований знову як підрозділ охоронців — «Шутцкоммандо», що потім став йменуватися «Штурмштаффель», а в листопаді — «Шутцштафель», скорочено СС. Восени 1933 року утворений підрозділ «СС-Зондеркоммандо Берлін» під командуванням Зеппа Дітріха. Спочатку мав розмір полку, згодом за рахунок злиття з частинами посилення СС та бойовими підрозділами «Мертва голова» LSSAH поступово розрісся і врешті-решт перетворився на формування відбірних есесівців штатною чисельністю до танкової дивізії.

Ще до початку світового конфлікту «Ляйбштандарт СС Адольф Гітлер» залучався до найважливіших місій нацистської Німеччини: входив у Саарську область, окупував Австрію, Судети, Чехословаччину. З розв'язанням нацистами Другої світової війни брав участь у бойових діях на Східному та Західному фронтах, діяв на найзагрозливіших ділянках фронту, його сім раз передислоковували зі сходу на захід і зазвичай кидали на небезпечніші напрями. Брав участь у вторгненні в Польщу, Нідерланди, Францію, бився в Югославії та Греції. З початком німецько-радянської війни, діючи на південному фланзі фронту, бригада LSSAH змагалася в Україні, вела бої за Ростов. 1943 році дивізія відіграла важливішу роль у відбитті у Рад Харкова, пізніше у битвах на Курській дузі та боях за Київ. Взимку 1944 року билася в Черкасському та Кам'янець-Подільському «мішках», сприяючи деблокаді оточених німецьких військ. Літом 1944 року діяла в Нормандії проти морського десанту союзників. У грудні 1944 року участь в останньому стратегічному наступі вермахту на Західному фронту, в операції «Вахт ам Райн» та у березні 1945 року в Угорщині — в останній наступальній операції на Східному фронті — в операції «Фрюлінгсервахен». Остаточно розгромлена в боях в Угорщині та Австрії, частково у Берліні.

За часи Другої світової війни вояки «Ляйбштандарт СС Адольф Гітлер» учинили численні жорстокості та воєнні злочини на території Польщі, Бельгії, Франції, Радянського Союзу та Італії. За оцінками дослідників у період 1939—1945 років вони сумарно стратили приблизно 5000 військовополонених, більшість — на Східному фронті.

Вибране зображення

Skylight in the abandoned City Hall Station (32155).jpg
Мансардне вікно на колишній станції метро «Сіті-хол»[en] у Нью-Йорку. Станція була відкрита 27 жовтня 1904 року, а закрита в 1945 році.

Вибраний список

Лобова кістка У цьому списку перелічені усі кістки в скелеті дорослої людини, які разом формують скелет. Сесамоподібні кістки, наприклад фабелла чи сіамелла, тут не наведені, адже їхня присутність та кількість дуже різняться від індивіда до індивіда. Виняток зроблений лише для двох сталих кісток такого типу: для під'язикової кістки, чий розвиток подібний на розвиток кісток лицевого черепа, та наколінків, найбільших сесамоподібних кісток в тілі людини. Скелет дорослої людини складається з 206 кісток: 80 кісток утворюють осьовий скелет, 126 — скелет кінцівок. У деяких джерелах така кількість може бути відмінною, адже, наприклад, хребці крижової та куприкової частин хребта злилися в одне ціле, формуючи крижову кістку та куприк: деякі автори рахують кожен хребець окремо, незважаючи на злиття, інші діють навпаки.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України • Виверження вулкана Кумбре-В'єха
Люсі (космічний апарат)

27 жовтня в історії

Національна музична академія України імені Петра Чайковського
Карикатура на компанію IRT, історично першого оператора Нью-Йоркського метро. New York Herald, 24 березня 1905
Пам'ятний хрест «Убієнним синам України» в урочищі Сандармох Медвежегорського району, Карелія. Фото з вікіекспедиції на Соловки, 5 серпня 2013

Народилися

Н. Данс-Голланд. Портрет капітана Джеймса Кука (1775-76)
Ніколо Паганіні, намальований художником Andrea Cefaly
Президент США Теодор Рузвельт (близько 1904)

Померли

Цілінь
Сінь Чжуй

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа