Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

четвер, 29 лютого 2024 року

1 312 577 статей українською

172 502 зареєстровані дописувачі

3720 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Pearl Jam у 2012 році
Pearl Jam у 2012 році

Ten (укр. Десять) — дебютний студійний альбом американського рок-гурту Pearl Jam, що вийшов у 1991 році. Ten вийшов 1991 року, за місяць до іншого визначного гранджового альбому Nirvana Nevermind. Успішним він став лише через рік після випуску, посівши 1992 року друге місце в хіт-параді Billboard 200, завдяки хітовим синглам «Alive», «Even Flow» та «Jeremy». Платівка стала одним з визначних елементів гранджової експансії, започаткованої гуртами зі Сіетлу, а пісні з неї були найприйнятніші для ротації на радіо завдяки близькості до класичного року, на відміну від творчості інших гуртів «великої четвірки гранджу» — Nirvana, Alice in Chains та Soundgarden. Показники продажів Ten зростали набагато швидше, аніж в інших сіетлських гуртів, і згодом платівка стала мультиплатиновою. Станом на 2009 рік тільки в США продано понад 13 млн примірників Ten. Завдяки приголомшливому комерційному успіху та величезному впливу на молоде покоління початку 1990-х років, а також визначному внеску в жанр альтернативного року, Ten часто називають найвпливовішим альбомом гранджу. Платівка посідає 160 сходинку в списку 500 найкращих альбомів усіх часів за версією журналу «Rolling Stone».

Вибраний список

У списку селищ міського типу України подано перелік усіх селищ міського типу, які існували на території УРСР і України з 1924 до 2024 року.

Перші селища міського типу (смт) в УСРР з'явилися у 1924 році. У перших постановах вони називалися містечками, проте у 1925 році цю назву замінили на «селище міського типу». При цьому більшість містечок, які мали цей статус з часів Російської імперії, продовжували лишатися містечками до 1930-х років і вважалися сільськими населеними пунктами.

Першими населеними пунктами, які стали смт, були Бірзула (нині місто Подільськ) і Рибниця (нині в Молдові) Одеської губернії.

У 2023 році було прийнято закон 3285-IX, який передбачав, серед іншого, ліквідацію категорії селищ міського типу, і всі смт, яких тоді в Україні було 881, з 26 січня 2024 року стали селищами.

Поточні події

Російсько-українська війна (лютий); див. також: Допомога під час війни • Війна між Ізраїлем та Хамасом • Блокада українсько-польського кордону • Нещодавно померли
Степан Хмара

29 лютого в історії

Народилися

Портрет Джоаккіно Россіні роботи художника Вінченцо Камуччіні
Портрет Джоаккіно Россіні роботи художника Вінченцо Камуччіні
Варфоломій I, 6 січня 2019
Варфоломій I, 6 січня 2019

Померли

Костянтин Василь Острозький
Костянтин Василь Острозький
Белізар та діти родини Фрей
Белізар та діти родини Фрей

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа