Вибрана стаття
Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.
Добра стаття
«Про обертання небесних сфер» — головна наукова праця астронома Миколая Коперника, опублікована 1543 року. У цій праці була вперше в християнській Європі запропонована геліоцентрична модель світу, за якою Сонце є центром Всесвіту, а планети рухаються навколо нього. Система світу Коперника протистояла загальновизнаній на той момент геоцентричній моделі Птолемея, де центром була нерухома Земля. Книга написана латиною та видана в Нюрнберзі накладом 1000 примірників із передмовою від видавця, у якій викладені теорії оголошено суто математичними гіпотезами, зручними для обчислень. 1616 року католицька церква внесла працю Коперника у перелік заборонених книг, а 1620 зняла заборону, але піддала книгу цензурі та вилучила згадки про рух Землі й нерухомість Сонця.
Вибране зображення
Вибраний список
В ніч 26 квітня 1986 року о 1:23 стався вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. На даху реактора розгорнулася велика пожежа. Подвиги ліквідаторів не були забуті, та відмічалися в Україні на державному рівні. Багато з них були посмертно нагороджені державними відзнаками України, у тому числі й найвищою, Герой України.