Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 8 серпня 2022 року

1 184 017 статей українською

149 149 зареєстрованих дописувачів

3168 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Міст системи Гау через річку Сава (Словенія) (перекритий дахом). Мости системи Гау (або Гау-Журавського) — мости з дерев'яно-металевими наскрізними фермами, які застосовують для перекриття прогонів від 20 до 50 м. Мають дворозкісну схему, у якій пояси та розкоси виготовляють з дерев'яних колод або брусів, а замість стійок використовують металеві тяжі, натяг яких можна регулювати. Відзначаються простотою конструкції, жорсткістю ферм, зручністю виготовлення та збирання.

Схема ферми, запатентована американським інженером Вільямом Гау у 1840-му, швидко набула поширення у США, де за кілька десятиліть були збудовані сотні мостів, а також у Європі, Росії, Австралії. Наприкінці XIX століття дерев'яні та дерев'яно-металеві мости Гау почали витіснятися металевими мостами, зокрема, на залізницях. Проте дерев'яні мости цієї системи ще продовжували споруджувати для автомобільних доріг до 60-х років XX століття. Мости системи Гау вважають вершиною епохи дерев'яних мостів.

Haeckel Trochilidae.jpg Колібрієві або коліброві (Trochilidae) — родина дрібних серпокрильцеподібних птахів, що включає 113 родів і 361 вид. Представники цієї родини мешкають в Америці, від Аляски і Лабрадора до Вогняної Землі, багато видів є ендемічними. Широко поширені в тропічних лісах, особливо на середньогір'ях. Переважну частину раціону колібрієвих складає багатий на вуглеводи солодкий нектар квіткових рослин, який вони добувають за допомогою довгого, чутливого язика. Птахи також доповнюють свій раціон поживними на білок дрібними членистоногими, яких вони ловлять в польоті або знімають з листя і павутиння. Завдяки живленню нектаром, колібрієві є важливими запилювачами рослин, багато рослин Нового Світу запилюється виключно ними.

Вибране зображення

Asiyab badi.jpg
Вітряний млин в Сістані і Белуджистані, Іран.

Вибраний список

Прапор Рівненської області У списку міст та селищ міського типу Рівненської області перелічені усі такі адміністративні одиниці, що знаходяться у межах даної області. Загалом до складу Рівненської області входять 11 міст та 16 селищ міського типу (містечка), а загальна кількість їх становить 27 найменувань. Найбільшим містом області є Рівне з населенням у 245 289 осіб за даними Державної служби статистики України від 1 січня 2021 року. Отримати статус міста в України мають право населені пункти, які мають населення понад 10 000 осіб. Цей статус мають чимало міст, які не задовольняють цій вимозі, виходячи з їхнього історичного, економічного або географічного значення. До міської території часто входять прилеглі поселення, які становлять з ним єдину соціальну, економічну та історичну спільність. Статус міста можна отримати лише за окремим законом єдиного законодавчого органу України — Верховної Ради України, у якому зазначено, що «переважна більшість населення має бути зайнята в галузях поза сільським господарством». Міста України до 2020 року мали обласне та районне значення. Обласне значення мали 4 міста: Вараш, Дубно, Острог і Рівне. Районного значення 7 міст: Березне, Дубровиця, Здолбунів, Корець, Костопіль, Радивилів і Сарни. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи 2020 року усі міста в Україні (в тому числі обласні центри, і міста обласного значення) включені до складу районів.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Шахова олімпіада • Російсько-українська війна (широке вторгнення: битва за Донбас)
Візит Ненсі Пелосі до Тайваню

8 серпня в історії

Вершина Монблану (2008)

Народилися

Фото Юрія Федьковича, зроблене до 1888 р.
Поль Дірак (1933)

Померли

Іван Піддубний, фотографія до 1917 р.
Візантійський фолл
Відеогра 2048
Пейшинюш да орта

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа