Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 4 грудня 2023 року

1 299 423 статті українською

169 042 зареєстровані дописувачі

3695 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Моніка Беллуччі
Моніка Беллуччі

Моніка Беллуччі (30 вересня 1964(19640930), Читта-ді-Кастелло, Умбрія, Італія) — італійська акторка та модель. Її кінокар'єра почалася з комедії «Розіграш» (1991). Роль у фільмі «Квартира» принесла Беллуччі перший загальноєвропейський успіх. Але справжнє міжнародне визнання прийшло до Беллуччі, коли вона зіграла Малену Скордіа у романтичній драмі «Малена» (2000). Наступними найбільш відомими її фільмами, які мали хороший касовий успіх стали: «Братство вовка» (2001), «Астерікс і Обелікс: Місія Клеопатра» (2002), «Матриця: Перезавантаження» (2003) та «Матриця: Революція» (2003), «Страсті Христові» (2004), «Брати Грімм» (2005). Беллуччі неодноразово знімалася у фільмах, які викликали скандали через відверті сцени та насильство, до числа найвідоміших з яких увійшла «Незворотність» (2002). У віці 50 років, зігравши у фільмі про Джеймса Бонда «Спектр» 2015 року, вона стала найстаршою дівчиною Бонда в історії цієї франшизи. 2019 року Беллуччі дебютувала на театральній сцені, започаткувавши тривалу серію виступів із виставою «Листи та спогади Марії Каллас». Вважається однією з найзнаменитіших моделей та секс-символів у світі. Серед її нагород — дві премії «Золотий Глобус», дві премії «Срібна стрічка», премія «Доностія» та «Давид ді Донателло». 2016 року Беллуччі стала кавалеркою Ордену Почесного легіону та була зарахована постійною членкинею Академії кінематографічних мистецтв та наук.

Вибране зображення

Панорама міжнародного аеропорту ім. міністра Пістаріні в Буенос-Айресі, Аргентина.

Вибраний список

Астрономічний бінокль
Астрономічний бінокль

У цій статті наведено списки типів телескопів або дотичних пристроїв, класифікованих за оптичною схемою, механічною конструкцією, місцем розміщення, діапазоном спектра, призначенням тощо. Станом на 2023 рік існують декілька десятків типів телескопів, які охоплюють майже всі діапазони електромагнітного спектра: від радіохвиль до рентгенівського і гамма-випромінювання. Деякі з них (наприклад, радіотелескопи) візуально взагалі не схожі на оптичні телескопи, для яких теж існує велика кількість оптичних схем, кожна з яких має свої переваги й недоліки. Окрім різних оптичних схем, існує декілька типів монтувань телескопів. Також в різних телескопів — різне призначення (астрограф, кометошукач, зенітний телескоп). Окремою категорією, що з'явилася у 20 столітті, є космічні телескопи, які внаслідок відсутності впливу земної атмосфери мають певні переваги над аналогічними наземними інструментами.

Поточні події

Російсько-українська війна (грудень); див. також: Допомога під час війни • війна між ХАМАС та Ізраїлем
Ронні О'Салліван

4 грудня в історії

Пластинка на борту Піонера-10: послання до позаземних цивілізацій, створене Карлом Саганом
Пластинка на борту Піонера-10: послання до позаземних цивілізацій, створене Карлом Саганом

Народилися

Портрет Франсіско Франко, 1964 р.
Портрет Франсіско Франко, 1964 р.
Сергій Бубка (до 2001)
Сергій Бубка (до 2001)

Померли

Омар Хайям
Омар Хайям
Pinna nobilis в Середземному морі
Pinna nobilis в Середземному морі
Правильний шістдесятип'ятитисячп'ятсоттридцятисемикутник
Правильний шістдесятип'ятитисячп'ятсоттридцятисемикутник

Розпочався тиждень Сербії 2023 і конкурс із оцифровування документів Вікіджерела люблять пам'ятки. Завершується кампанія Свічка пам'яті жертв Голодомору 1932—1933 років

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа