Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

субота, 25 березня 2023 року

1 252 366 статей українською

158 578 зареєстрованих дописувачів

3925 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Blodget's Hotel

Пожежа в Патентному відомстві США 1836 року — перша з двох великих пожеж в історії Патентного відомства США[en], що сталася в будівлі готелю Blodget's у Вашингтоні 15 грудня 1836 року. Початкове розслідування розглядало навмисний підпал для того, щоб знищити докази можливої корупції в поштовому відділенні, яке було в тій самій будівлі, але пізніше це було виключено. Зрештою причиною було визнано випадковість. Пожежа вважається унікальним моментом в історичних подіях Патентного відомства, який спричинив зміни політики. Заходи місцевої пожежної охорони не змогли запобігти збиткам через відсутність пожежників та належного обладнання. Багато патентних документів і моделей за попередні три десятиліття були безповоротно втрачені. У результаті пожежі Конгрес і нещодавно юридично оновлене Патентне відомство змінили спосіб ведення документації, присвоївши номери патентам і вимагаючи кількох копій супровідної документації.

Вибране зображення

1.Magukbaforduló ikerszelvényesek 72dpi.jpg
Двопарноногі багатоніжки (Diplopoda). Тварина ліворуч є представником виду Julus[en], її тіло складається з твердих, зчеплених, ковзних частин. Інший вид праворуч є представником виду Polydesmus[en]; він має пару захисних залоз на кожному сегменті на спині. Фотографія була зроблена за допомогою сканувального електронного мікроскопа з 70-кратним збільшенням і розфарбована в Adobe Photoshop.

Вибраний список

Пам'ятник «Тим, хто врятував світ» у місті Чорнобиль, присвящений ліквідаторам

В ніч 26 квітня 1986 року о 1:23 стався вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції. На даху реактора розгорнулася велика пожежа. Подвиги ліквідаторів не були забуті, та відмічалися в Україні на державному рівні. Багато з них були посмертно нагороджені державними відзнаками України, у тому числі й найвищою, Герой України.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС)
Логотип міжнародного кримінального суду

25 березня в історії

День незалежності (День відродження) Греції, неофіційний День Волі в Білорусі
Ізабелла Макдафф, графиня Б'юкен, коронує Роберта Брюса шотландською короною. Скульптура в Единбурзькому замку
Митрополит Германос благословляє стяг революції 25 березня 1821 року. Картина Т. Врізакіса (1865)

Народилися

Володимир Кличко (2008)

Померли

В'ячеслав Чорновіл, жовтень 1995
Спецвипуск з історії Молдови за результатами Вікітижня Молдови 2023
Правитель Молдавського князівства Штефан III Великий на мініатюрі середньовічного румунського Євангелія
Пам'ятник Кагульської битви
Кишинівський тюремний замок на старій світлині

Розпочався Тиждень Казахстану, тривають марафон із написання статей про жінок WikiGap та міжнародний конкурс Місяць культурної дипломатії України 2023

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа