Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

середа, 22 вересня 2021 року

1 115 131 стаття українською

136 316 зареєстрованих дописувачів

2871 з них активний останнього місяця

Вибрана стаття

Загибель російського пре-дредноута «Слава» після морського бою біля Моонзундського архіпелагу. 17 жовтня 1917. Кампанія на Балтійському морі (1914—1918) — військові дії флотів Антанти (Російської та Британської імперій) проти військово-морських сил Німецької імперії на морському просторі Балтійського моря в роки Першої світової війни. До початку воєнних дій російський Балтійський флот значно поступався німецькому кайзерівському флоту. Втім, кайзерівський флот для дій на Балтійському морі обмежився незначним угрупованням бойових кораблів. Протягом кампанії 1914 року російський Балтійський флот перейшов від пасивного очікування противника в гирлі Фінської затоки до активних дій на всій акваторії моря. У 1915 році німецький флот, зосереджуючи основні зусилля на підтримці своїх військ, що наступали вздовж Курляндського узбережжя, перекинув з Північного моря до Балтики велике з'єднання лінійних кораблів, крейсерів і ескадрених міноносців. Слідом відбулись зіткнення російських та німецьких кораблів у Готландському бою та бою в Ризькій затоці. Невдала операція з прориву в Ризьку затоку змусила німців тимчасово відмовитися від активних боїв, натомість Балтійський флот скористався поліпшенням оперативної обстановки й розгорнув боротьбу на німецьких морських комунікаціях. До початку кампанії 1916 року німецьке верховне командування повернуло лінійні з'єднання флоту, що діяли на Балтиці, в Північне море. Але Балтійський флот росіян, попри виникнення величезної переваги над противником, жодних активних дій по суті не планував. Єдиним серйозним зіткненням став рейдовий наліт російських кораблів на німецький конвой у шведській бухті Норрчепінг у червні 1916 року, що завершився провалом. Кампанія 1917 року увінчалася повним успіхом німецького флоту. Російський флот продовжував перебувати в пасивному стані, а вирішальним фактором стало те, що в Російській імперії вибухнула гостра політична криза. Втім, у вересні 1917 року після здобутої в Ризькій операції перемоги німецьке командування провело операцію «Альбіон» з метою захоплення Моонзундських островів.

Малюнок Шевченка «Козак-бандурист» — втрачений малюнок авторства Тараса Шевченка, знищений пожежею в маєтку Капністів у 1919 році. Твір відомий завдяки двом збереженим фотокопіям. Один із найбільших малюнків художника, виконаних сепійною технікою. Сюжетно малюнок пов'язаний із поемою «Невольник» («Сліпий»), а стилістично — з народними картинами із зображеннями козака Мамая.

Вибране зображення

Болотные Кипарисы на озере Сукко.jpg
Кипарис болотяний (Taxodium distichum) поблизу Сукко, Краснодарський край, Росія

Вибраний список

Балабан У списку представлений перелік тварин, занесених до Червоної Книги України зі статусом «Вразливий». Всього на травень 2021 року таких видів було 277. Список побудований за алфавітним порядком, містить зображення тварин, українські й наукові (латинізовані) назви, авторів і роки публікацій таксонів, а також біологічні ряди. Вразливий вид — один з видів класифікацій природоохоронного статусу Міжнародного союзу охорони природи. Для даного таксона є високий ризик зникнення в дикій природі у найближчому майбутньому. Такі види можуть отримати статус виду під загрозою вимирання, якщо вплив факторів, які загрожують їх виживанню і розмноженню, не буде зменшений.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Війна на сході України
  • Невідомі обстріляли автомобіль першого помічника Президента України Володимира Зеленського Сергія Шефіра, поранений водій (22 вересня)
  • Акції китайського холдингу Evergrande Group впали до мінімального за десятиліття рівня після повідомлення про борги на $305 млрд (20 вересня)
  • На канарському острові Ла-Пальма почалося виверження найбільшого в Іспанії вулкану (19 вересня)
  • Американська місія Inspiration4, що складалася виключно з непрофесійних космонавтів, успішно повернулася з орбіти на Землю (19 вересня)
  • США, Британія і Австралія оголосили про створення безпекового союзу AUKUS у Тихоокеанському регіоні (15 вересня)

22 вересня в історії

Ф. Карпентер. «Перше читання Прокламації про звільнення президентом Лінкольном» (1864)
Парад у Бересті 22 вересня 1939. На трибуні — німецький генерал Гайнц Гудеріан і радянський комбриг Семен Кривошеїн

Народилися

Фотографія Майкла Фарадея (близько 1860)
Олександр Потебня (до 1892)

Померли

Микола Мурашко (не пізніше 1907)
Портрет Лесі Українки
Повсякденності. Фрагмент від 12 грудня 2015

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа