Гель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 19:21, 25 листопада 2017, створена Buruneng (обговорення | внесок) (Brunei перейменував сторінку з Гелі на Гель: назви йдуть в однині, якщо це можливо)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема агрегації частинок. Частинки розсіюються окремо в стабільній суспензії, в той час як вони агрегують в нестійкій суспензії. З ранніх до більш пізніх станів, агрегати ростуть в розмірах. Агрегація частинок, зокрема, може приводити до утворення гелей.

Гелі (рос.гели, англ. gels, нім. Gele n pl) — драглеподібні дисперсні системи, з просторовою структурою, в якій дисперсна фаза утворює ґраткову порувату просторову структуру, заповнену рідким дисперсійним середовищем.

Загальний опис

Колоїдна структурована система з досить малою граничною напругою зсуву, в якiй дисперсна фаза утворює ґраткову порувату просторову структуру, заповнену рiдким дисперсiйним середовищем. Виникнення в об’ємi рiдини такої просторової сiтки зумовлюється: в колоїдних системах зчепленням частинок дисперсної фази; в розчинах полiмерiв — хімiчним зшиванням лiнiйних макромолекул, або їх взаємним прониканням і переплетенням, що досягається тривимiрною полiмеризацiєю або полiконденсацiєю. Пр., желатин, розчинений у воді. При нагріванні протеїнові ланцюги желатину переплітаються і зшиваються, утворюючи просторову сітку, яка заповнена рідиною.

Виникнення в об'ємі рідини такої просторової сітки зумовлюється: в колоїдних системах зчепленням частинок дисперсної фази, в розчинах полімерів — хімічним зшиванням лінійних макромолекул, тривимірною полімеризацією або поліконденсацією. Це надає гелям досить малої граничної напруги зсуву, механічних властивостей твердих тіл. Гелям властиві пластичність і пружність, а також тиксотропні властивості. Гелі утворюються при коагуляції золів.

Різновиди

Гелі — колоїдні осади, що виходять при їх злипанні і затвердінні (коагуляції)

Залежно від типу розчинника (дисперсійного середовища) розрізняють:

  • гідрогелі,
  • алкогелі,
  • бензогелі тощо.

Застосовують як флокулянти, адсорбенти тощо.

Реологічні властивості

Гідрогель

Гідрогель (рос. гидрогель; англ. hydrogel; нім. Hydrogel n) — гель, в якому дисперсійним середовищем є вода.

Органогель

Гель, у якому дисперсiйним середовищем є органiчна рiдина.

Див. також

Джерела


Посилання