Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 22:46, 11 січня 2022, створена Andriy.v (обговорення | внесок) (Тепер за назву сторінки відповідають MediaWiki:Mainpage-title та MediaWiki:Mainpage-title-loggedin)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

субота, 3 червня 2023 року

1 266 599 статей українською

162 033 зареєстровані дописувачі

3817 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Vesta in natural color.jpg

4 Веста (символ: ⚶) — астероїд, один із найбільших об'єктів у поясі астероїдів (середній діаметр 525 км). Відкритий 29 березня 1807 року німецьким астроном Генріхом Ольберсом і названий на честь Вести, богині дому та вогнища в римській міфології. Вважається, що Веста є другим об'єктом у поясі астероїдів за масою та за об'ємом після карликової планети Церери, хоч об'єм Вести (у межах похибки вимірювань) дорівнює об'єму Паллади. На Весту припадає близько 9 % маси поясу астероїдів. Для наземного спостерігача Веста є найяскравішим астероїдом. Її яскравість може досягати 5,1 зоряної величини, і в такі моменти її, хоч і слабко, видно неозброєним оком. 1,2 мільярда років тому Веста зазнала зіткнень з іншими об'єктами, що спричинили формування численних уламків та двох величезних кратерів, які займають більшу частину південної півкулі астероїда. Найбільше інформації про поверхню Вести відомо завдяки американському космічному апарату «Dawn», який дослідив астероїд в 2011—2012 роках.

Тімоті Сполл

Ті́моті Ле́онард Сполл (англ. Timothy Leonard Spall, нар. 27 лютого 1957(19570227), Лондон, Англія, Велика Британія) — британський актор театру, кіно і телебачення. Відомий широкому загалу за ролями Пітера Петіґру у п'яти фільмах про Гаррі Поттера, а також художника Вільяма Тернера в однойменному фільмі. Крім того, відомий своїми ролями у таких фільмах як: «Home Sweet Home» (укр. «Дім, милий дім») 1982 року, «Life is Sweet» (укр. «Життя солодке») 1990 року, «Таємниці і брехня» 1996 року, «Гармидер» 1999 року, «Все або нічого» 2002 року, «Король говорить!» 2010 року. Номінант премії BAFTA за найкращу чоловічу роль, лавреат премії Каннського кінофестивалю за найкращу чоловічу роль за роль Вільяма Тернера у фільмі «Містер Тернер». Офіцер Ордена Британської імперії (OBE).

Вибране зображення

Проводящий пучок Pteridium aquilinum.JPG
Амфікрибральний судинний пучок кореневища папороті орляк звичайний (Pterídium aquilínum). Великі клітини з червоною клітинною оболонкою — це клітини трахеїди (мертві клітини ксилеми). Навколо ксилем розташовані клітини паренхіми ксилеми та клітини флоеми. Однорядний шар дрібних клітин, розташованих по колу (з вмістом червоного кольору) — це ентодерма. В основній паренхімі видно амілопласти, що запасають крохмаль.

Вибраний список

Ярослав Шилгавий

У цьому списку наведено всіх головних тренерів та виконувачів обов'язків головного тренера збірної Чехії з футболу від моменту відокремлення Чехії від Словаччини в 1993 році, їхня статистика та здобутки за період роботи в збірній. Загалом за всю історію команди нею керували 11 спеціалістів: 9 головних тренерів та 2 виконуючі обов'язків. Усі вони мали чеське громадянство. Першим тренером збірної став Душан Угрін, якого обрали під час голосування виконавчого комітету 25 травня 1993 року. Під керівництвом Угріна збірна Чехії провела свій перший офіційний матч: 23 лютого 1994 року команда на виїзді перемогла Туреччину з рахунком 4:1.

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Схід; Південь); див. також: допомога під час війни • Протистояння у Судані (битва за Хартум)
Реджеп Тайїп Ердоган

3 червня в історії

Мапа розділу Індії у 1947 р.

Народилися

Євген Петрушевич, 1918 або 1919
Рафаель Надаль, 17 січня 2016

Померли

Франц Кафка (1923)
Heinkel He 113
Колючий дріт
Stenocereus eruca

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа