Державна служба статистики України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття описує явище за законодавством України.
Можливо, Вам буде цікаво прочитати про інший погляд: Національний орган статистики
.
Державна служба статистики України
(Держстат України)
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 1920
Керівництво діяльністю здійснює Міністр економічного розвитку і торгівлі України
Штаб-квартира вул. Шота Руставелі, 3, м. Київ, 01601, Україна
Річний бюджет 1 677 162 800 ₴[1]
Голова Ігор Вернер[2]
Перший заступник Голови Андрій Іщенко[3]
Заступник Голови Ірина Жук[4]
Код ЄДРПОУ 37507880
ukrstat.gov.ua
Мапа

Державна служба статистики України (Держстат України, колишній Держа́вний коміте́т стати́стики Украї́ни, Держкомстат України) — національний орган статистики України, центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується міністром[5] Кабінету Міністрів України.

Забезпечує проведення в життя державної політики в галузі статистики, створення і належне функціонування загальнодержавної системи економіко-статистичної інформації на території України. Є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Держстат України створено шляхом реорганізації Державного комітету статистики України під час адміністративної реформи 2010 року.

Історія

 • Історія Держкомстату починається від кінця 1920 p., коли засновано Центральне Статистичне Управління України (ЦСУУ). У 1920-их pp. ЦСУУ користувалося чималою автономією як щодо планів статистичних досліджень, так і щодо публікацій. Головні публікації ЦСУУ: «Статистика України» (1921 — 31, 209 випусків), «Статистична хроніка» (1925 — 29, 152 випуски), періодичні органи — «Статистичний бюлетень» (1921 — 25) і «Вісник статистики» (1928 — 30), довідники-річники «Народився господарство України» і річники «Україна». Місцеві статистичні бюро видавали свої статистичні збірки і бюлетені.
 • 1930, у зв'язку з введенням п'ятирічок і посиленням централізації, ЦСУУ (як і ЦСУ СРСР) скасовано, його функції перебрав Держплан СРСР. Під час чисток апарату 1930-их pp. багатьох співр. ЦСУУ репресовано. З 1931 майже цілком припинено публікацію статистичних матеріалів. Протягом 1930-их pp. вийшло тільки 4 статистичні довідники, якісно слабі і часто з фальшованими даними.
 • 1941 ЦСУ СРСР відновлено, але воно і надалі було підпорядковано Держпланові. 1948 його вилучено з Держплану і підпорядковано безпосередньо Раді Міністрів СРСР. Відновлене ЦСУ УРСР спочатку підлягало ЦСУ СРСР і не залежало від уряду УРСР.
 • У зв'язку з народно-господарськими реформами, що їх розпочав Микита Хрущов у 1956 р., ЦСУ УРСР мало пов'язання й з урядом УРСР. 1957 відновлено публікацію статистичних матеріалів. Від 1959 ЦСУ УРСР видає щорічно статистичні річники «Народне господарство Української РСР» та короткі довідники і незначну кількість статистичних матеріалів про сільське господарствово, науку й культуру.
 • 1960 стало союзно-республіканською установою під назвою Центральне Статистичне Управління при Раді Міністрів УРСР, яке було союзно-республіканським органом, що керує справою обліку й статистики на території України. Було підпорядковане Раді Міністрів УРСР і Центральному Статистичному Управлінню при Раді Міністрів СРСР (ЦСУ СРСР). В ЦСУ УРСР входить Управління обчислювальних робіт (Укрмехоблік), яке керує процесами механізації обліку в нар. господарстві; Управління підготови кадрів обліку (УПК); Український філіал державного статистичного видавництва; філіал науково-дослідного інституту для проектування обчислювальних центрів і систем економічної інформації ЦСУ СРСР (1992 був перетворений у Науково-дослідницький інститут статистики Міністерства статистики України), основним напрямом наукової діяльності якого є вдосконалення методології статистичної роботи.
 • Від 13 серпня 1987 року Центральне статистичне управління Української РСР перетворене у Державний комітет Української РСР по статистиці. У безпосередньому віданні Держкомстату перебувають обласні статистичні управління та статистичне управління міста Києва.

З 20 жовтня 2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2019 року № 879 «Про внесення змін до схеми спрямування і координації діяльності центральних органів виконавчої влади Кабінетом Міністрів України через відповідних членів Кабінету Міністрів України»[5] діяльність Державнавної служби статистики України спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідних членів Кабінету Міністрів України. Станом на 20 жовтня членом уряду, відповідальним на координацію роботи Держстату визначено міністра Кабінету Міністрів Дмитра Дубілета[6]. 4 березня 2020 року його змінив на посаді Олег Немчінов[7].

Структура

До структури Державної служби статистики України належать:

 • Головне управління статистики підприємств
 • Управління статистики промисловості
 • Управління статистики інвестицій та будівництва
 • Управління структурної статистики
 • Управління зведеної інформації
 • Управління методології та планування
 • Управління національних рахунків
 • Управління статистики послуг та соціальних програм
 • Управління статистики праці
 • Управління статистики населення
 • Управління статистики сільського господарства та навколишнього середовища
 • Управління статистики торгівлі
 • Управління статистики зовнішньої торгівлі
 • Управління статистики фінансів
 • Управління статистики цін
 • Управління статистики зарубіжних країн та міжнародного співробітництва
 • Управління обстеження умов життя домогосподарств
 • Управління регіональної статистики
 • Управління інформатизації

Див. також

Примітки

 1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/110/f530966n246.xlsx
 2. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 920-р «Про призначення Вернера І.Є. Головою Державної служби статистики України».
 3. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 925-р «Про призначення Іщенка А.В. першим заступником Голови Державної служби статистики України».
 4. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2014 року № 952-р «Про призначення Жук І.М. заступником Голови Державної служби статистики України».
 5. а б Постанова Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2019 року № 879 «Про внесення змін до схеми спрямування і координації діяльності центральних органів виконавчої влади Кабінетом Міністрів України через відповідних членів Кабінету Міністрів України».
 6. Кабмін передав Держстат в управління Дубілета. РБК-Украина (рос.). Процитовано 26 жовтня 2019. 
 7. Хто є хто в уряді Шмигаля. Розповідаємо цікаві факти про нових міністрів. Українська правда. Процитовано 6 листопада 2020. 

Джерела

Посилання