Книга Бурої Корови
Книга Бурої Корови (давньоірл. Lebor na hUidre) — найстаріший з рукописів ірландською мовою, що збереглися до нашого часу. Створений у ХІІ столітті, містить 67 аркушів, багато сторінок втрачено, тому більшість текстів неповні.
За легендою, записаний на шкірі корови, що належала Святому Кіарану з Клонмакнойс, що видається анахронізмом. Святий, один з перших абатів Ірландії, засновник відомого монастиря жив у VI столітті. Принаймні, так легенда пояснює незвичну назву книги.
Нині зберігається в Королівській Ірландській Бібліотеці в Дубліні.
Дослідження Книги
Питання авторства
Рукопис був створений у монастирі Клонмакнойс, роки початку й завершення роботи не встановлені. Річард Ірвін БестR._I._Best[en] у 1912 році дослідив, що авторство записів у Книзі належить трьом анонімним дописувачам, яких позначив літерами A, M, H.
А та М, згідно з дослідженням Беста, були сучасниками. Перший із них почав багато текстів, які згодом дописував М. За пробою пера, де тим самим почерком написано ім’я, вірогідно встановлена особистість автора М — це служитель монастиря Клонмакнойс Máel_Muire_mac_Céilechair[en]. Останній дописувач Н доповнив рукопис новими текстами та коментарями, іноді додаючи нові аркуші, нерідко на місці стертого тексту попередників.
Історія книги
Книга чотирьох майстрів містить згадку про вбивство Máel Muire mac Céilechair під час нападу вікінгів на монастир у 1106 році. Це свідчить, що робота над рукописом почалася не пізніше цього часу. За особливостями орфографії та вживанням англіцизмів доробок Н датують кінцем ХІІ, початком ХІІІ століття і пізнішим часом, але до 1359 року.
Занепад Клонмакнойса тривав з кінця ХІІ століття, а з середини XIV у літописах зникають регулярні згадки про нових абатів монастиря. Змінивши кількох світських власників, Книга була віднайдена 1470 року Áed Ruad O'Donnell’ом з Донегалу й зберігалася в цьому місті принаймні до 1631, коли її тексти були використані авторами Книги Чотирьох Майстрів. Наступне віднайдення датується 1837 роком, а з 1844 рукопис зберігається в Королівській Ірландській Бібліотеці.
Зміст Книги Бурої Корови
Первинні тексти авторів A та M
- Sex aetates mundi ("Шість епох Світу"; неповний текст)
- Lebor Bretnach ("Британська книга": переклад ірландською Historia Brittonum; неповний)
- Amra Coluim Chille ("Чудо Колума Кілле" панегірик Святому Колумбі, вірш написаний у VII столітті Святим Dallán Forgaill’ом)
- Scél Tuain meic Cairill do Finnen Maige Bile ("Історія оповідана Tuan mac Cairill’ом Finnian’ові з Moville": текст, відомий як Книга захоплень Ірландії учасником першого з захоплень, який також був свідком подій наступних тисячоліть; неповний)
- Dá brón flatha nime ("Два жалі Царства Небесного"; неповний)
- Mesca Ulad ("Отруєння чоловіка з Уладу"; неповний)
- Táin bó Dartada ("The Driving of Dartaid's Cattle"; лише перші чотири рядки)
- Táin bó Flidais ("the Driving of Flidais' Cattle; неповний)
- Immram curaig Mail Dúin ("Плавання Майл Дуїна"; неповний)
- Fís Adomnán ("Видіння Адомнана": оповідь ірландського святого VII століття)
- Tucait innarba na nDessi i mMumain ocus aided Chormaic ("Причина вигнання племені дессі в Мунстер та смерть Кормака мак Арта", легенда з королівського циклу)
- Táin Bó Cúailnge ("Крадіжка бика з Куальнге": найстарша версія центральної саги уладського циклу ірландської міфології; неповний, містить правки Н)
- Togail bruidne Dá Derga ("Руйнування Дому Да Дерга": оповідь королівського циклу про легендарного правителя І століття Конайре Мора; неповний, містить правки Н)
- Fled Bricrenn ("Пир Брикрена"; неповний, містить правки Н)
- Siaburchapat Con Culaind ("Примарна колісниця Кухуліна": легенда про Святого Патрика, який викликав легендарного Кухуліна з пекла, щоби переконати короля Лоегайре прийняти християнство; містить правки Н)
- Fástini Airt meic Cuind ocus a chretem ("Пророцтво Арта мак Кона та його віра": легенда про короля ІІ століття, який передбачив прихід християнства в Ірландію)
- Echtra Condla Chaim meic Cuind Chetchathaig ("Пригода Коннли прекрасного, сина Конна Ста Битв": в якій наслідник легендарного короля йде в потойбіччя зваблений прекрасною жінкою з сидів)
- Cethri Arda in Domain ("Чотири пори Світу"; неповний)
- Imram Brain mac Febail ("Плавання Брана сина Фебала": імрам, оповідання про фантастичну подорож морем; неповний)
- Tochmarc Emire ("Сватання до Емер"; містить правки Н)
- Compert Con Culainn ("Зачаття Кухуліна", легенда переписана з утраченої Book of Druimm Snechta; містить правки Н)
- Tochmarc Étaíne ("Сватання до Етайн": міф про Туата Де Дананн; неповний)
- Compert Mongáin ("Зачаття Монгайна": легенда з королівського циклу; неповний)
- Scel asa mberar combad hé Find mac Cumaill Mongáin ocus aní día fil aided Fothaid Airgdig ("Історія, з якої видно, що Монгайн був Fionn mac Cumhaill[en]’ом, і причина загибелі Фотада Айртеха", легенда з королівського циклу)
- Scél Mongáin ("Скела про Монгайна")
- Tucait baile Mongáin ("Причина видіння Монгайна")
- Inna hinada hi filet cind erred Ulad ("Місця, де лежать голови уладських героїв": поема)
Тексти, які дописав H
- Scéla laí brátha ("Оповідь про Судний день")
- Scéla na esergi ("Оповідь про Воскресіння")
- Aided Nath Í ocus a adnacol ("Загибель Нат І та його похорон", легенда з королівського циклу)
- Aided Echach meic Maíreda ("Смерть Еохайда мак Майреда": міфологічне оповідання про походження озера Лох-Ней)
- Fotha catha Cnucha ("Причина битви при Кнок": легенда про народження Fionn mac Cumhaill)
- Serglige Con Culainn ("Хвороби Кухуліна": переписане з утраченої Yellow Book of Slane)
- Senchas na relec ("Історія поховань": містить опис місць поховання багатьох ірландських королів)
- Genemain Áeda Sláne ("Народження Áeda Sláine’а": легенда з королівського циклу)
- De genelogia Con Culaind ("Походження Кухуліна")
- Cath Cairnd Chonaill ria Diarmait mac Aeda Sláni for Guari Adni ("Битва при Carn Conaill між Diarmait’ом сином Áeda Sláine’а та Guaire Aidne" легенда з королівського циклу)
- Comthoth Lóegairi co cretim ocus a aided ("Навернення Лоегайре у віру та його смерть", легенда про Святого Патрика)
Джерела
- Best R. I. Bergin O. Lebor Na Huidre. Book of the Dun Cow. — Dublin: Hodges, Figgis, & CO., 1929. — 340 p. [1]