Маршрутне таксі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маршрутне таксі
Маршрутка Богдан А 079 «Еталон» в Києві
Двигун дизель або бензиновий
Швидкість до 60 км/год
Сфера застосування приватний або громадський

Маршру́тне таксі́ або маршру́тка — вид комерційного громадського транспорту, що здійснює перевезення пасажирів на міському чи приміському автобусному маршруті загального користування за розкладом руху, в якому визначається час відправлення автобусів з початкового та кінцевого пунктів маршруту з висадкою і посадкою пасажирів чи громадян на їхню вимогу на шляху прямування автобуса в місцях, де це не заборонено правилами дорожнього руху. Маршрутне таксі існує майже у всіх великих та середніх за розміром містах України та інших держав пострадянського простору.

В Україні в багатьох містах маршрутка витіснила інші види громадського транспорту, особливо великі автобуси. Станом на середину 2010-х років в деяких містах України, таких як Київ, Івано-Франківськ, Запоріжжя, Львів, Маріуполь тощо, розпочався процес поступового витіснення транспортних засобів малого та середнього класу шляхом придбання місцевими владами автобусів великої місткості.

Найчастіше маршрути маршрутних таксі дублюють існуючі маршрути муніципального громадського транспорту (автобусів, трамваїв, тролейбусів). Однак з'являються і нові маршрути. Наприклад, відкриваються ряд маршрутів, що зручно з'єднують периферійні райони і обслуговують таким чином важливі пасажиропотоки, що не покриваються іншим громадським транспортом.

Походження назви

Немає сумнівів у тому, що слово маршрутка широко розповсюджене, але воно не є офіційним, оскільки походить від маршрутного таксі, але в той же час варто зазначити, що це вже давно не таксі, а радше приватний маршрутний автобус.

Стосовно з самого початку існування маршрутного таксі існували переважно такі звичаї:

  • оплата проїзду здійснювалася при виході (як у таксі);
  • при перевезенні використовувались тільки сидячі місця (як у таксі);
  • зупинка на вихід здійснювалась на вимогу пасажирів у довільному місці, якщо це не суперечить правилам дорожнього руху (як у таксі).

Див. також

Галерея

Посилання