Номер CAS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:08, 20 жовтня 2020, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

CAS registry number (він же CAS number, CAS RN або CAS #) — можна перекласти як реєстраційний номер хімічних сполук служби реферування відповідних (релевантних) публікацій з хімії — Chemical Abstracts Service (який є підрозділом American Chemical Society — Американського хімічного товариства). Номер CAS записується у вигляді трьох арабських чисел, розділених дефісами.

Хімічна реферативна служба (англ. Chemical Abstracts Service) — підрозділ Американського хімічного товариства (American Chemical Society) присвоює цей ідентифікатор всім речовинам, будь-коли згаданим у літературі. Унікальний ідентифікатор призначений для більшої зручності пошуку згадок в літературі за рахунок усунення проблеми можливого різного найменування одного і того ж. Наприклад різні ізомери тієї самої молекули мають різні CAS registry numbers. В наш час[коли?] практично всі хімічні бази даних мають пошук по реєстраційного номеру CAS. CAS власне підтримує і розповсюджує базу даних хімічних речовин, реєстр CAS (англ. CAS regisry). На 26 березня 2010 року в цьому реєстрі міститься 52868122 речовин і щотижня додається приблизно 50 тис. нових. Актуальний розмір бази можна подивитися за посиланням: http://www.cas.org/cgi-bin/cas/regreport.pl[недоступне посилання з липня 2019] CAS number призначає Chemical Abstracts Service (бюро у Колумбус (Огайо)) починаючи з 1965 року. Використання бази даних — платне.

Принцип нумерації

Реєстраційний номер CAS — це послідовність цифр, розділених знаками дефіса на три секції; перша частина може містити до 7 цифр, друга містить дві цифри, третя складається з однієї цифри і виконує функцію контрольного символу. Номери призначають у порядку зростання і вони не мають заздалегідь певного значення. Контрольна сума обчислюється шляхом додавання останньої цифри номера, помноженої на 1, другої праворуч цифри, помноженої на 2, третьої, помноженої на три і так далі до першої ліворуч цифри, завершуючись обчисленням залишку від ділення на 10. Наприклад, реєстраційний номер CAS для води 7732-18-5. Контрольна сума обчислюється так: 8 × 1 + 1 × 2 + 2 × 3 + 3 × 4 + 7 × 5 + 7 × 6 = 105; 105 mod 10 = 5.

Перевірка номера CAS

Номер CAS є рядом цифр з n десяткових цифр такого загального вигляду:

де контрольне число і відповідно представлене децимальне число.

Номер CAS коректний, коли

сума чисел bis поділена на 10 дає залишок R.

Пошук

Номер CAS для етанолу — 64-17-5.

Цифра 6 4 1 7
Позиція 4 3 2 1
Дії 6·4=24 4·3=12 1·2=2 7·1=7 Сума=45

З умова виконана.

Приклади

Посилання