Пентатоніка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фрагмент пісні C.Форстера "О, Сюзанна", витримана у пентатоніці[1] прослухати в midi.

Пентатоніка (від грецьких слів «pente» –«п'ять» і «tonos» – «звук») — звукова система, лад що має 5 звуків різної висоти у межах октави. Пентатоніка у тій чи іншій формі широко представлена як у сучасній, так і у народній музиці. Вона характерна для традиційної музики країн Далекого Сходу (Китаю, В’єтнаму, Японії, Кореї), Африки, Індії, індіанців, а також для багатьох європейських народів, наприклад: зустрічається у ірландській фолк-музиці, звідки вона перейшла до американського кантрі. Сліди пентатоніки зустрічаються і у деяких українських піснях. Також звукоряд цього типу широко використовується у сучасній рок, поп та блюзовій музиці. Наприклад, блюзовий звукоряд утворюється додаванням до мінорної пентатоніки пониженого п'ятого ступеня (bV), який іноді називають "блюзовим тоном". У важкому році близько половини гітарних рифів і соло граються за гамою пентатоніки[2]

Пентатоніка дуже популярна серед гітаристів завдяки аплікатурі та універсальності, за допомогою яких можна імпровізувати майже будь-яку гармонію і мелодію.

Види

Існує 4 типи пентатоніки - безпівтонова, або власне пентатоніка, півтонова, змішана, темперована. Безпівтонова відома також як китайський або шотландський лад. Ця пентатоніка поширена в країнах Далекого Сходу, татарській, башкирській, марійській та іншій музиці. Півтонова або гемотонова пентатоніка зустрічається в японській та індійській музиці. Мішана в музиці деяких африканських народів, темперована популярна в Індонезії.

Безпівтонова або агемітонна пентатоніка є п'ятиступеневою системою, усі звуки якої можна розташувати за чистими квінтами. Між сусідніми ступенями звукорядів цієї пентатоніки містяться лише два види інтервалів - велика секунда і мала терція. внаслідок відсутності напівтонів у пентатоніці не можуть утворюватися гострі ладові тяжіння. Звукоряд пентатоніки не виявляє певного тонального центру. Тому функції головного тону може виконувати будь-який з п'яти звуків, а отже звукоряд пентатоніки має п'ять різних варіантів однакового звукового складу.

Безпівтонова пентатоніка буває мажорною та мінорною.

Мажорною пентатонікою вважається та, що містить мажорний тризвук на І ступені, через що нагадує мажор. В порівнянні з мажором в цій пентатоніці відсутні IV і VII ступені, відповідно її формула I-II-III-V-VI. Послідовність інтервалів від І ступеня до останнього наступна - в.2, в.2, м.3, в.2.

Мажорна пентатоніка від до
Мажорна пентатоніка від до
прослухати

Мінорною пентатонікою вважається та, що містить мінорний тризвук. В порівнянні зі справжнім мінором відсутні II і VI ступені, відповідно її формула I-bIII-IV-V-bVII. Послідовність інтервалів від І ступеня до останнього наступна - м.3, в.2, в.2, м.3.

Мінорна пентатоніка від ля
Мінорна пентатоніка від ля
прослухати

Півтонова або ж гемітонова чи діатонічна пентатоніка зустрічається в музиці деяких східних народів. Ось приклад такої пентатоніки e-f-g-g#-a#. Інтервали e-f та g-g# це малі секунди (півтони). Інший приклад - b-c-e-f-g. Інтервали b-c і e-f є малими секундами (півтонами).

Змішана пентатоніка поєднує риси безпівтонової та півтонової.

Темперована пентатоніка, але не рівномірно-темперована — це індонезійський звукоряд слендро, де октава ділиться на 5 ступенів, які не збігаються ні з тонами, ні з півтонами.

Примітки

  1. Benward & Saker (2003). Music: In Theory and Practice, Vol. I, p.37. Seventh Edition. ISBN 978-0-07-294262-0.
  2. Наприклад у Deep Purple.

Література

  • Квітка К. Первісне тоноряди // Первісне громодянство, та його пережитки на Україні, вип. 3 - Київ, 1926
  • Гиршман Я.М. Пентатоника и ее развитие в татарской музыке. Москва, 1960;
  • Старостина Т.А. Ладовая систематика русской народной песни // Гармония: Проблемы науки и методики. Сб. статей. Вып. 1. Ростов-на-Дону, 2002, сс. 85-105.
  • Холопов Ю.Н. Гармония. Теоретический курс. М., 2003;
  • Холопов Ю.Н. Гармония. Практический курс. Части 1, 2. М., 2003, 2005.

Джерела

Посилання