Перейти до вмісту

Прокудін Юрій Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:51, 16 січня 2022, створена Леонід Панасюк (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Юрій Миколайович Прокудін
Народився15 лютого 1911(1911-02-15)
Херсон
Помер12 вересня 1992(1992-09-12) (81 рік)
Місце проживанняРосія
КраїнаСРСР СРСРУкраїна Україна
Діяльністьagrostologist
Alma materХерсонський інститут соціального виховання
Галузьботаніка
ЗакладХарківський державний університет
Вчене званняпрофесор
Науковий ступіньдоктор наук
Науковий керівникКлоков Михайло Васильович
Відомий завдяки:Фахівець зі злаків України
У шлюбі зМатвієнко Олександра Михайлівна

Юрій Миколайович Прокудін (15 лютого 1911, Херсон — 12 вересня 1992) — радянський ботанік-агростолог, доктор біологічних наук, професор Харківського державного університету імені О. М. Горького.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 15 лютого 1911 р. в Херсоні в родині фельдшера.

У 1928 поступив на агробіологічний факультет Херсонського інституту соціального виховання, який закінчив у 1931 році. Ще під час навчання брав участь в експедиції Херсонської іхтіологічної станції з вивчення перспектив рибного господарства у сфері впливу майбутньої Кічкаської греблі та в студентській експедиції на територію заповідника Асканія-Нова.

Після закінчення інституту деякий час працював учителем біології та завучем середньої школи в селі Плетений Ташлик Маловисківського району Кіровоградської області.

З 1933 р. навчався в аспірантурі Науково-дослідного інституту ботаніки Харківського державного університету у секторі систематики квіткових рослин, яким керував Михайло Клоков.

З 1937 р. після захисту кандидатської дисертації (тема — «Пирії України») почав працювати в Харківському державному університеті спершу науковим співробітником університетського ботанічного саду, пізніше в секторі квіткових рослин університетського інституту ботаніки.

Війна застала його в експедиції на Кавказі. Після повернення до Харкова записався в ополчення, брав участь у будівництві оборонних споруд у Харківській області. Евакуювався з міста разом з іншими співробітниками Харківського університету, 30 вересня 1941 р., коли на вулицях вже точилися бої. У 1941–1944 рр. перебував в евакуації у місті Кзил-Орда (Казахська РСР), де було організовано Об'єднаний Український університет.

У травні 1944 р. повернувся до Харкова і очолив кафедру вищих рослин університету. У 1952 р. — захистив докторську дисертацію за темою «Дикорослі злаки Криму». З 1971 до 1986 рр. — завідувач кафедри ботаніки Харківського державного університету.

Помер 12 вересня 1992 року.

Наукова та природоохоронна діяльність

[ред. | ред. код]

Прокудін Ю. М. — автор близько 200 наукових праць більшість яких присвячено злакам Східної Європи — в тому числі «Визначник рослин Криму» (1972) і «Визначник вищих рослин України» (1987). Опублікував монографію «Злаки України» (1977), описав 19 нових для науки видів з роду злакових.

Він організував широкомасштабні наукові дослідження з вивчення флори басейну Сіверського Дінця та обґрунтував необхідність створення природного парку в середній течії річки. Під його редакцією вийшла у світ книга «Сіверсько-Донецький природний комплекс».

Протягом ряду років Ю. М. Прокудин очолював Харківське відділення Українського ботанічного товариства, вчену раду ботанічного саду Харківського державного університету, брав участь в проектуванні і створенні експозицій на новій території університетського саду, редагував друковані роботи співробітників, керував виконанням і захистом десяти кандидатських дисертацій.

Нагороди

[ред. | ред. код]

Юрій Миколайович Прокудін нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради Казахської РСР «За самовіддану працю в роки Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр.», 5 медалями за трудову діяльність та численними грамотами.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — радянський ботанік-альголог, доктор біологічних наук, професор Харківського державного університету імені О. М. Горького, Олександра Михайлівна Матвієнко (1910–1996).

Бібліографія

[ред. | ред. код]
  • Материалы к истории ботаники в Харьковском государственном университете / Юрий Николаевич Прокудин, Александра Михайловна Матвиенко. — Машинописная копия. — 1992. — 265с. — С автогр.: В дар Центральной научной библиотеке ХГУ от авторов. Февраль, 1993. ХГУ, каф.ботаники. — Библиогр.: с.254-256 (64 назв.) (рос.)
  • Определитель высших растений Украины / Д. Н. Доброчаева, М. И. Котов, Ю. Н. Прокудин, др., Институт ботаники им. Н. Г. Холодного АН УССР. — Київ: Наукова думка, 1987. — 546 с. : ил. — Библиогр.: с.471 (рос.)
  • Ю. Н. Прокудин, А. Г. Вовк, О. А. Петрова. Злаки Украины. — Київ : «Наукова думка», 1977. — 518 с.
  • Выдающийся русский ботаник XIX столетия В. М. Черняев / Юрий Николаевич Прокудин. — Харків: Издательство ХГУ, 1953. — 51 с. (рос.)
  • Александра Михайловна Матвиенко — профессор Харьковского университета: библиографический указатель / Харьковский государственный университет им. А. М. Горького. Центральная научная библиотека; Сост., науч.ред. Юрий Николаевич Прокудин; Михаил Григорьевич Швалб. — Харків: Издательство ХГУ, 1990. — 32 с. : портр. (рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. IPNI,  Prokudin