Перейти до вмісту

Сім'яні залози

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Яєчко
Inner workings of the testicles.
Яєчка чоловіка
Деталі
АртеріяАртерія яєчка
ВенаВена яєчка
НервЯєчкове сплетення
ЛімфаПарааортальні лімфатичні вузли
Ідентифікатори
Латинаtestis
Анатомія Греяsubject #258
MeSHD013737 Редагувати інформацію у Вікіданих
TA98[0-9.%2b&id=A09.3.01.001 A09.3.01.001] Редагувати інформацію у Вікіданих
TA23576 Редагувати інформацію у Вікіданих
FMA7210 Редагувати інформацію у Вікіданих
Анатомічна термінологія

Сім'яники, яєчка (лат. testiculi, грец. ὄρχις) — чоловічі парні статеві залози (гонади) самців, в яких утворюються сперматозоїди та статеві гормони.[1][2].

У більшості видів ссавців (окрім однопрохідних, багатьох комахоїдних та неповнозубих, хоботних, даманів, сирен, ластоногих та китоподібних) розташовані у мошонці (м'язо-шкіряний мішечок). У деяких ссавців (окремі види гризунів) сім'яники опускаються у мошонку тільки у період розмноження, а потім знов підіймаються у черевну порожнину. Формуються у черевній порожнині плоду, але до моменту народження або одразу після нього опускаються у мошонку через пахвинний канал. Цим досягається зниження температури залоз, що необхідно для нормального розвитку сперматозоїдів.

Яєчка у мошонці відділені одне від одного перетинками з сполучної тканини, розміщені здебільшого на різному рівні та можуть відрізнятись за розмірами. У дорослого чоловіка довжина яєчка становить приблизно 3,8 см, ширина — 2,5 см, вага залежить від зросту та становить 12,5 — 25г. Яєчко складається з звивистих сім'яних канальців, в яких розвиваються сперматозоїди. Загальна довжина канальців — близько 70 см. Вони оточені перетинками з сполучної тканини, в яких розташовані скупчення клітин Лейдига. Ці клітини продукують чоловічі статеві гормони — андрогени, зокрема тестостерон. Ці гормони підтримують статеву систему чоловіків у функціональному стані, без них статеві органи не досягають повного розвитку. Крім того вони відповідають за формування вторинних статевих ознак. Функції яєчка знаходяться під контролем передньої долі гіпофіза.

Яєчка тварин використовуються у кулінарії.

Примітки

  1. Шевчук, В. Г., В. М. Мороз, С. М. Бєлан, М. Р. Гжегоцький, М. В. Йолтухівський (2015). Фізіологія (вид. 2, Підручник для ВМНЗ IV р.). Вінниця: Нова Книга. ISBN 9789663825328. {{cite book}}: Cite має пустий невідомий параметр: |переклад= (довідка)
  2. * Талпош В. С. Зоологія. Словник-довідник. Поняття, терміни. — Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2000. — 240 с. — ISBN 966-7520-47-1.

Література

Посилання