Теорія музики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ювал, Піфагор і Філолай провадять теоретичні дослідження, Франкіно Ґафурі, Теорія музики, 1492.

Теорія музики являє собою набір абстрактних правил, незалежна від практики, утворюючи особливу музичну систему.

Кожен тип музики має свою власну мову визначається в основному у відповідності з теорією музики, ритмом, мелодією, поліфонією, і сама по собі, є набором понять, що стосуються виробництва і організації її звуків, які не обов'язково визначають час, відмітний характер кожного звуку, а також відносини між послідовними або одночасними звуками.

Історія

Теорія музики обов'язково має релігійну основу, філософську, або магічну; вона приймає форму сучасної європейської музики, наукового осмислення. Наприклад, теорія музики Стародавньої Греції пов'язана з арифметикою, богами, всесвітом і гармонією сфер. Германа фон Гельмгольца в Європі, стверджує, що вона заснована на фізіології і акустиці.

Усна традиція музики

Більша частина музичних творів, у світі, немає усної теорії. Вони є результатом усної традиції. Створити свою теорію, починаючи від освіти своїх музичних майстрів є однією з цілей музичної етнографії.

Музичні митці це ті, які викували свою теорію починаючи від записів. Теорія часто систематизована у вигляді всіх правил, метою яких є підтримка освіти музичної практики. Базові поняття музичної культури залишаються між тим загальним, який мається на увазі, і випливають тільки порівнянням.

Західна музика

Сучасна наукова західна музика розглядає музику як об'єкт. Це сприяє музичну композицію, яка встановлює, щоб головний герой судив кожен екземпляр цього об'єкта, ритм, мелодію, гармонію. Композитори добре визначені. Методичні посібники часто визначають ці ідеологічні основи. Освіта зміцнюється у порядку навчанні, його ієрархії цінностей. Можна виділити вчення теорії музики — тобто, загальну музичну освіту, в якому поняття висоти займає чільне місце — контрапункт, оркестровку, композицію.

Індійська класична музика

Утворення індійської музики породила велику кількість теоретичних трактатів. Для неї, музика визначається як взаємодія між музикантами і, нарешті, між музикантами і танцюристами, за винятком розділу записів. Музиканти повинні освоїти правила і коди, проте вибирають мелодійну і ритмічну орієнтацію серед можливостей, що надаються цими кодами.

Китайське, арабське, перське, японське мистецтво музики

Китайське, арабське, перське, японське мистецтво музики володіють також теоріями, повністю поєднанні на визначенні музики, або як вбудований звуковий об'єкт, як взаємодіють між музикантами і між музикантами і танцюристами, або між музикантами і космосом, чи будь-яким іншим способом.

Основи музики

Музика основується на слухових явищах; «музична теорія» вивчає як ці явища використовуються у музиці. Теорія музики розглядає мелодію, ритм, контрапункт, гармонійність, форму, системи впорядкування висоти звучання, гамми, налаштування, інтервали, консонанс, дисонанс, пропорції тривалості, акустику, композиція, виконання, оркестрація, орнаментація, імпровізація, електронне утворення звуків, та ін.

Висота звуку

Докладніше: Висота звуку
До першої октави (261.626 Hz) Play.

Висота звучання означає наскільки низько чи високо звучить музичний звук, наприклад, існує різниця між звучанням ноти До першої октави і ноти До наступної октави. Частоту звукових хвиль, що утворюють певну висоту звуку можна точно виміряти, але сприйняття висоти звуку більш складне, оскільки окремі ноти, що утворюються за допомогою природних джерел звуку як правило є складним поєднанням багатьох частот. Відповідно, теоретики часто описують висоту звуку як деяке суб'єктивне відчуття.

Різним частотам як правило надані різні імена або позначення літерами. Сьогодні найчастіше оркестри настроюють свої інструменти, так що Концертна нота Ля (Ля вище ноти До першої октави на піаніно, позначається літерою A) має частоту в 440 Гц. Ця відповідність є довільною; наприклад, в 1859 у Франції, та сама нота A була налаштована на 435 Гц. Такі відмінності можуть помітно впливати на тембр інструментів і інші явища. Тож, в при автентичному виконанні старої музики, налаштування інструментів часто виконують таким чином, щоб воно відповідало налаштуванню, що використовувалося у той період, коли музика була написана. Крім того, в багатьох культурах не намагаються стандартизувати висоту звучання нот, із урахування того, що повинна існувати деяка свобода і це дуже залежить від жанру, стилю, настрою музики та ін.

Різниця висоти звучання між двома нотами називається музичним інтервалом. Самий базовий інтервал це унісон, що є інтервалом двох нот однакової висоти звучання. Інтервал октави це дві висоти звуку, що відрізняються один від одного вдвічі по частоті. Ці унікальні характеристики октави приводять до появи терміну класу висоти звуку: ноти із однаковою назвою, що зустрічаються в різних октавах можна згрупувати у єдиний «клас», ігноруючи відмінність в октаві. Наприклад, До третьої октави і до великої октави є членами одного і того ж класу по висоті звучання, і цей клас містить всі ноти До.

Системи музичного налаштування, або темпераменти, визначають точний розмір інтервалів. Системи налаштування значно відрізняються в різних культурах світу. В рамках Західної культури, довгий час існувало декілька конкуруючих систем налаштування, кожна із різними властивостями. У міжнародному використанні загальноприйнятою є система, що відома як Рівномірно-темперований стрій, оскільки вона є задовільним компромісом що дозволяє інструментам із фіксованим налаштуванням (таким як піаніно) звучати прийнятно в стрій для всіх клавіш.

Гамма і лад

Докладніше: Гама та Лад (музика)

Ноти можна впорядкувати у різноманітні гами і музичні лади. Західна теорія музики як правило розділяє октави на послідовність із дванадцяти звуків, що називається хроматичною гамою, в її межах інтервал між двома послідовними нотами називається половинним інтервалом або півтоном. Якщо відібрати тони із цієї множини з 12 нот і впорядкувати їх у послідовність із півтонів і цілих тонів, буде утворена інша гама.

Найчастіше зустрічаються гами із семи тонів: мажорна, мінорга, мелодійний мінор і гармонічний мінор. Іншими прикладами ладів є октатоніка[en] і пентатоніка або лад із п'яти тонів, що є типовим у народній музиці і блюзі. Культури відмінні від західної часто використовують гамми, які не відповідають рівномірно розподіленій на дванадцять тонів октаві. Наприклад, класичні османська[en], перська[en], індійська[en] і арабська музичні системи часто використовують звуки кратні четвертині тону (половина довжини півтону, як випливає із назви), наприклад 'гармонійні' другі (три четвертинні тони) або 'гармонійні' треті (сім четвертинних тонів)—як правило, вони не використовують сам четвертинний тон напряму як інтервал.

Див. також