Хімічна промисловість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:06, 8 жовтня 2021, створена ZERTINHO (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 46.211.63.158 (обговорення) до зробленого Mykola7)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хімічна промисло́вість — це галузь важкої промисловості, до якої належить продукція мінеральних добрив, пластмас і хім. композитів, штучного і синтетичного волокна й текстилю, органічних і неорганічних хімікатів, гербіцидів, хімікатів для презервування продуктів харчової промисловості, фото- і кіноплівки та реактивів для упакування, штучної гуми, засобів для миття та дезинфектантів, отрутохімікатів воєнного призначення, а також деяких експозитів.

Хімічна промисловість – галузь важкої індустрії, на підприємствах якої, застосовуючи хімічні методи переробки сировини і матеріалів, одержують різну хімічну продукцію (органічні і неорганічні хімікати, мінеральні добрива і сировину для них, содопродукти, хлор, бром, барвники, реактиви, хімічні волокна, товари побутової хімії тощо). У залежності від технології виробництва і призначення продукції хімічна індустрія підрозділяється на окремі підгалузі.

Галузі

Основними галузями хімічної промисловості є петрохімічна (або нафтохімічна) промисловість, карбохімічна (або коксохімічна) промисловість, заводи, що переробляють іншу хімічну сировину (сірку, йод, бром) тощо. Деякі ділянки хімічного виробництва, за сучасною класифікацією, не належать до хімічних, а становлять окремі галузі промисловості; до них належить власне нафтохімічна і целюлозно-паперова (так звана лісохімічна) промисловість, коксохімічна, фармацевтична і найновіша — мікробіологічна промисловість.

До складу хімічної промисловості входять такі галузі:

  • гірничо-хімічна;
  • основна хімічна;
  • хімія органічного синтезу;
  • виробництво та переробка полімерних матеріалів;
  • хімія тонкого органічного синтезу (виготовлення лаків, фарб, фотохімічних товарів);
  • побутова хімічна.

Застосування

Вироби хімічної промисловості знаходять застосування у всіх без винятку ділянках нар. господарства і в побуті. Особливо швидке зростання вживання продуктів хімічної промисловості припадає на другу пол. 20 ст., коли у зв'язку з недостачею традиційних видів сировини (вовна, шкіра, деревина, хутра, навіть метали) та великим приростом населення постала потреба в замінниках цих матеріалів. Дякуючи високому ступеневі розвитку хім. науки та можливостям застосовувати в хім. виробництві автоматизацію процесів, хім. промисловість відзначається малою трудомісткістю, але високими коштами устаткування.

Див. також

Джерела

  • Стратегія сталого розвитку хімічної промисловості України // Збірник наукових праць під наук. ред. канд. техн. наук. Силантьєва С.О. — К.: "Видавничо-поліграфічний дім "Формат", 2011. — 235 с. ISBN 978-966-1617-09-3
  • Бесков В. С., Сафронов В. С. Общая химическая технология и основы промышленной экологии : учебник для вузов. — Москва : Химия, 1999. — 472 с.(рос.)
  • История Украинского ХимПрома до 1917 года (рос.)

Література