ACID

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

ACID (англ. Atomicity, Consistency, Isolation, Durability) — це набір властивостей, що гарантують надійну роботу транзакцій бази даних: атомарність, узгодженість, ізольованість, довговічність. Ці вимоги були сформульовані у 1970-х роках науковцем Джимом Ґреєм.

Вимоги[ред.ред. код]

Atomicity — Атомарність[ред.ред. код]

Атомарність (англ. Atomicity) гарантує, що жодна транзакція не буде виконана частково. Будуть або виконані всі операції, що беруть участь у транзакції, або не виконано жодної. Якщо протягом роботи однієї з операцій виникне помилка і операцію буде відхилено, то будуть відхилені також усі інші зміни, здійснені в межах транзакції.

Consistency — Узгодженість[ред.ред. код]

Відповідно до вимоги узгодженості (англ. Consistency), система повинна перебувати в узгодженому, несуперечливому стані до початку дії транзакції і по її завершенню. При цьому вона може перебувати в неузгодженому стані протягом виконання транзакції, проте ця неузгодженість завдяки іншим властивостям — атомарності та ізольованості — не буде видимою за межами транзакції.

Наприклад, при переведенні коштів з рахунка на рахунок, кошти можуть спочатку зніматись з першого рахунку, після чого нараховуватись на другий. Відповідно, після зняття коштів, але до їх нарахування система перебуває в неузгодженому стані — коштів немає на жодному з рахунків. Але після завершення транзакції повна сума перебуватиме на другому (або першому у випадку скасування транзакції) рахунку.

Isolation — Ізольованість[ред.ред. код]

Ізольованість (англ. Isolation) означає, що жодні проміжні зміни не будуть видимі за межами транзакції аж до її завершення. Питання ізоляції стає актуальним при одночасній роботі багатьох транзакцій з одними й тими самими даними. Згідно з цією вимогою, якщо дві транзакції намагатимуться змінити одні й ті самі дані, то одну з них буде відхилено або призупинено до завершення другої.

Durability — Довговічність[ред.ред. код]

Довговічність (англ. Durability) гарантує, що незалежно від інших проблем після відновлення працездатності системи результати завершених транзакцій будуть збережені. Іншими словами, якщо користувач отримав повідомлення про успішне завершення транзакції, то він може бути впевнений, що дані будуть збережені та відновлені у випадку збоїв.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]