AUTOEXEC.BAT

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

AUTOEXEC.BAT — спеціальний файл операційних систем класу MS-DOS, що виконується при старті системи. Файл є текстовим пакетним файлом (англ. batch file), розміщується у кореневому каталозі диска, з якого завантажується система. Назва файлу є абревіатурою від англ. automatic execution; ім'я було підібране, щоб уміщуватись у обмеження 8.3 файлової системи FAT.

Використання[ред. | ред. код]

AUTOEXEC.BAT читається і виконується всіма версіями DOS, включно з MS-DOS 7.x, що постачалася у складі Windows 95 і Windows 98. Система Windows ME здійснює лише надання значень змінним середовища, якщо відповідні оператори SET присутні у файлі. Втім, це можна змінити[1][2].

Файл виконується первинною копією командного процесора (як правило COMMAND.COM) як тільки ОС завантажилася і обробка файлу CONFIG.SYS завершилася.

Приклади[ред. | ред. код]

У ранніх версіях DOS файл AUTOEXEC.BAT, що постачався як замовчувальний, був дуже простим. Команди DATE і TIME були необхідними, через те, що у машинах IBM PC (5150) і IBM XT (5160) мікросхеми реального часу з автономним живленням не було. Приклад файлу:

@ECHO OFF
CLS
DATE
TIME
VER

Якщо у системі використовувалися можливості локалізації, міг завантажуватися драйвер клавіатури (наприклад, KEYB FR для французької).

У подальших версіях DOS складність файлу AUTOEXEC.BAT зростала. Наприклад, у MS-DOS 5.0 файл міг виглядати так:

@ECHO OFF
PROMPT $P$G
PATH C:\DOS;C:\WINDOWS
SET TEMP=C:\TEMP
SET BLASTER=A220 I7 D1 T2
LH SMARTDRV.EXE
LH DOSKEY
LH MOUSE.COM /Y

Дана конфігурація встановлює змінні оточення, завантажує програми кешування диска, додає кілька каталогів у шлях пошуку команд PATH, і нарешті ініціалізує драйвери миші і клавіатури Команда PROMPT встановлює вигляд запиту C:\> (коли поточний каталог — кореневий на диску C:) замість C> (запит за замовчуванням).

Драйвери пристроїв, як правило, завантажувалися у файлі CONFIG.SYS, а виконувані програми — у AUTOEXEC.BAT. Деякі пристрої, такі як миша, не мали чіткої конвенції з завантаження[3].

У MS-DOS 6.0 і новіших меню початкового завантаження можна конфігурувати. Це допомагає користувачам, яким необхідно мати складніші конфігурації і можливість їх вибору на етапі завантаження системи. Приклад:

@ECHO OFF
PROMPT $P$G
PATH C:\DOS;C:\WINDOWS
SET TEMP=C:\TEMP
SET BLASTER=A220 I7 D1 T2
GOTO %CONFIG%
:WIN
LH SMARTDRV.EXE
LH MOUSE.COM /Y
WIN
GOTO END
:XMS
LH SMARTDRV.EXE
LH DOSKEY
GOTO END
:END

У цьому прикладі змінна оточення CONFIG має значення, що відповідає пунктові меню, яке вибрав користувач ще до старту AUTOEXEC.BAT (власне пункти меню описуються у CONFIG.SYS). У прикладі можливі два значення: WIN і XMS.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. "Subst" Command Does Not Work in Autoexec.bat File in Windows Millennium Edition. Revision 1.3. Microsoft. 31 січня 2007. KB288997. Q288997. Архів оригіналу за 24 травня 2011. Процитовано 4 липня 2007. 
  2. Ashumov, V. (2017). Some features of MS-DOS 8.0. Архів оригіналу за 22 жовтня 2010. Процитовано 21 листопада 2010. 
  3. Mouse Doesn't Work with MS-DOS Shell. Microsoft. 2007. KB96706. Q96706. Архів оригіналу за 11 березня 2007. Процитовано 15 жовтня 2006.  Проігноровано невідомий параметр |orig-year= (довідка)