Abies fargesii

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ялиця Фаргеса
Abies fargesii Jiuzhaigou.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялиця (Abies)
Вид: A. fargesii
Біноміальна назва
Abies fargesii
(Franchet 1899)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Abies fargesii
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Abies fargesii
EOL logo.svg EOL: 1061716
IPNI: 261522-1
IUCN logo.svg МСОП: 42281
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 97167

Abies fargesii (Ялиця Фаргеса, кит. 巴山冷杉 (bashan lengshan)) — вид ялиць родини соснових.

Видовий епітет вшановує французького представника духовенства Фаргеса (фр. P. G. Farges), який знайшов вид у 1893 році.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Picea asperata та Abies fargesii

Країни проживання: Китай (Чунцин, Ганьсу, Хенань, Хубей, Шеньсі, Сичуань). Зустрічається на півночі Центрального Китаю, на висоті від 2000 м до 4000 м над рівнем моря, з оптимумом між 3400 м і 3800 м. Ґрунти в основному сіро-коричневі гірські підзолисті. Клімат холодний і сирий. На самому нижньому рівні висоти листяні дерева (наприклад, Fagus engleriana, Davidia involucrata) важливі, але А. fargesii в основному формує або чисті ліси або змішані хвойні ліси з іншими видами: Picea purpurea, Picea asperata, Picea neoveitchii, Picea brachytyla, Larix potaninii, Abies chensiensis, Abies recurvata, Tsuga chinensis і Taxus chinensis. Деякі листяні дерева зазвичай присутні: Betula, Populus, і багато чагарникових: Cotoneaster, Ribes, Spiraea, Rhododendron і Berberis є одними із загальних родів (за винятком щільних ялиново-ялицевих лісів).

Морфологія[ред. | ред. код]

Конічне дерево 35-65 м заввишки, 150-200 см діаметром, з циліндровим стовбуром. Гілки першого порядку масивні, короткі, рідкі; гілки другого порядку розлогі. Крона вузько пірамідальна або конічна. Кора гладка, сіра, дрібно шарувата на молодих деревах, стаючи сіро-коричневою, лускатою і потрісканою на старих деревах. Вегетативні бруньки від яйцеподібних до широко тупих, смолисті, 6-8 мм завдовжки і 4-5 мм шириною, злегка смолисті; пурпурно-червоні. Листки (1 -) 1,5-3 (-4.5) см у довжину × 2-3,5 мм в ширину, вершина виїмчаста або гостра на молодих листках, блискучі зелені зверху, білувато-або сірувато-зелені знизу. Чоловічий шишки жовті з червоними мікроспорофілами, циліндричні, 13 мм в довжину і 5 мм в ширину. Жіночі шишки блакитно-фіолетові, після дозрівання пурпурно-або червонувато-коричневі, овально-довгасті або широко циліндричні, розміром 5-9 × 3-4 см, верхівки тупі. Насіння довгасте, чорне, 5-6 × 3-3,5 мм, до 15 мм у довжину з чорними, клиновидними, крилами.

Використання[ред. | ред. код]

Будучи найпоширенішими з ялин у високих горах західного Китаю, цей вид був предметом великої експлуатації для деревини. Деревина високого класу використовується в будівництві (підлога, обрамлення та столярні цілі), не високого класу застосовується в паперовій целюлозної промисловості. Вид був завезений до Європи і США в перші десятиліття ХХ століття. Більшість дерев ще збереглися з цих введень і, як правило, приурочені до ботанічних садів і дендраріїв.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Цей вид був предметом великої експлуатації для деревини. У деяких частинах ареалу кислотні дощі викликали і продовжують викликати зниження. Заборона вирубки була введена.

Посилання[ред. | ред. код]