Acomys cilicicus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Acomys cilicicus
Acomys.cilicicus.7029.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Родина: Мишеві (Muridae)
Підродина: Deomyinae
Рід: Acomys
Підрід: Acomys
Вид: Acomys cilicicus
Біноміальна назва
Acomys cilicicus
Spitzenberger, 1978
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Acomys cilicicus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Acomys cilicicus
EOL logo.svg EOL: 1037943
ITIS logo.svg ITIS: 585100
IUCN logo.svg МСОП: 264
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 83530

Acomys cilicicus (Голчаста миша турецька, Голчаста миша малоазійська; Spitzenberger, 1978) — ендемічний вид мишей[1] родини Мишеві (Muridae). Цей вид мишей перебуває на грані вимирання[2], тому внесений до червоного списку — IUCN Red List of Threatened Species[3].

Історія вивчення[ред. | ред. код]

Вперше вид був описаний Фредеріком Шпітценбергером в 1978 році за 17 км на схід від турецького міста Сіліфке.

Поширення[ред. | ред. код]

Одна з рідкісніших Малоазійських голчастих мишей, її ареал поширення — східні околиці міста Сіліфке в Туреччині. Розташовується колоніями поруч людських жител.

У зв'язку з тим, що цей вид є під загрозою вимирання, то існує програма з його порятунку. Водночас, щоб вони не зникли зовсім, цей вид мишей заборонено вивозити за межі Туреччини (без відповідного дозволу урядовців) і лише в декількох зоопарках світу можна зустріти представників цього виду (до України найближчими є Празький та Гельсінський зоопарки). Відмічено, що в неволі ці миші розмножуються та живуть близько 4 років. Крім того, цей вид культивується як домашня тварина — в Англії, Німеччині та Данії.

Опис[ред. | ред. код]

Як і для більшості голчастих мишей, для турецької голчастої характерні жорсткі колючі шерстинки, із негнучкими верхніми кінчиками (які, з виду, схожі на колючки, наче у їжака)[4]. Крім того, вони вирізняються великими очима і вухами, та лускатним, майже лисуватим, хвостом, який, зазвичай, коротший за саме тіло миші, що є суттєвою ознакою цього виду.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Як і більшість видів голчастих мишей, турецька веде нічний спосіб життя, але вони також можуть бути активними у ранковий і вечірній час. Вони є всеїдними, споживаючи, як насіння, так і траву та комах. Живуть в групах. Розмноження відбувається безперервно впродовж усього року, з періодом вагітності 5-6 тижнів. Як правило, в першому посліді молодняка народжується 2-3 мишенят, а от дорослі особини здатні продукувати численніші посліди. Щойнонароджені голчасті миші до певної міри розвинені уже при народженні, адже їх очі, як правило, відкриті, тіло вкрите шерстю і самки повністю віднімають їх від ссання через два тижні після народження. А уже через 2-3 місяці по тому молоді особини досягають статевої зрілості. Середня тривалість життя становить 3-4 роки[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Musser, Guy G.; Carleton, Michael D. (16 November 2005). «Superfamily Muroidea (pp. 894—1531)». In Wilson, Don E., and Reeder, DeeAnn M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2 vols. (2142 pp.). ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494
  2. http://thewebsiteofeverything.com/animals/mammals/Rodentia/Muridae/Acomys/Acomys-cilicicus.html про занесення виду до IUCN Red List of Threatened Species
  3. http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/264/0 картка-характеристика IUCN Red List of Threatened Species
  4. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/851184/Acomys-cilicicus особливості виду — «Encyclopædia Britannica»
  5. http://eol.org/pages/1037943/overview Опис Малоазійської голчастої миші

Посилання[ред. | ред. код]