Acta diurna populi Romani

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Acta diurna populi Romani («Щоденні справи римського народу») — публікація офіційних повідомлень, що практикувалася в Стародавньому Римі з часів Цезаря і послужила прототипом сучасних періодичних видань. Таблички з написаними на них повідомленнями щодня виставлялися в людних місцях — таких, як Римський форум.

Заснував таке щоденне видання, за згадкою Светонія, Юлій Цезар, в рік його першого консульства, тобто 59 до н. е. Видання для публікації сенатських актів, або відомостей, куди входили пропозиції, що приймалися сенатом, дебати, які відбувалися по них, донесення полководців і намісників, послання правителів інших держав, рішення і відповіді сенату, було припинено ще при Августі, але оприлюднення хроніки щоденного римського життя тривало і пізніше і припинилося, можливо, тільки з перенесенням столиці в Константинополь. Остання вказівка на це видання, що дійшла до нас, відноситься до часу імператора Проба, тобто до останньої чверті III століття.

Зі збережених досить численних вказівок на Acta Diurna римського народу видно, що в них висвітлювалися:

  • Події в житті видатних в державі осіб, а під час імперії — і всіх осіб, які належали до імператорської родини (їх народження, громадські та державні відзнаки, смерть, похорон і т. ін.)
  • Державні справи: імператорські веління, сенатські постанови і дебати (наскільки оприлюднення їх допускалося), розпорядження різних гілок влади;
  • Судові процеси і взагалі хроніка міського римського життя, а також цікаві випадки всякого роду: будівництво, переробка або руйнування громадських будівель, події в житті знатних родин, пожежі, надзвичайні явища природи і навіть міські чутки.

Цілковитою свободою цей орган давньоримського життя не міг користуватися в період імперії. Перебуваючи під безпосереднім впливом уряду, він нерідко служив його політичним цілям, але разом з тим містив в собі масу звісток і тому читався з жадібністю не тільки в Римі, але і в провінціях. З Тацита відомо, що обвинувач знаменитого своєю опозицією Нерона сенатор і філософ Тразей Пет, між іншим, говорив: «Щоденна римська газета читається по провінціях і по військах з великим завзяттям, щоб знати, чого ще Тразей не зробив».

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Acta Diurna // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]