Ad maiorem Dei gloriam

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
A.M.D.G. на хорах Церкви Святого Ігнатія (St. Ignatius Church, Chestnut Hill, Массачусетс), в університетському містечку Бостонського коледжу.

«Ad maiorem Dei gloriam» (скорочення AMDG) — латинський девіз Товариства Ісуса (єзуїтів), який означає Для більшої слави Божої. Від моменту створення ордену є програмним девізом єзуїтів, яке характеризує духовність і стиль життя ордену. Значення сентенції є близьким до латинського поняття magis (укр. — більше) — основного з ключових понять Духовних Вправ Ігнатія Лойоли.

Історична довідка[ред. | ред. код]

Фактично народження сентенції як духовного девізу єзуїтів відбулося 15 серпня 1634 року у підземній церкві Монмартру, на місці якої 9 жовтня 1272 року було закатовано першого єпископа святого Діонісія, у передмісті Сен-Жак, де семеро перших членів майбутнього ордену дали клятву присвятити своє життя Богові. Клятва закінчувалася словами — Ad maioren Dei gloriam.

Цей девіз понад 300 разів зустрічається в конституціях і листах святого Ігнатія Лойоли, часом у дещо зміненому звучанні. Вважається, що сентенція дуже стисло віддзеркалює зміст його Духовних вправ, виражаючи ідею постійного всестороннього саморозвитку і духовного вдосконалення. Харизма Товариства Ісуса характеризується багатовекторністю, широким діапазоном сфер діяльності, закликом до праці в різних середовищах — девіз AMDG виражає власне такий характер харизми згідно з духом єзуїтської медитації — із відозвою до віднайдення можливостей служити Богу там, де закликає Вічний Цар. В девізі є закладена готовність до повної і цілковитої посвяти служінню Богу.

«Ad maiorem Dei gloriam» є також частим девізом, який розміщувався на єзуїтських костелах, будинках колегіумів і домах молитви. Ця сентенція також часто розміщувалася у книжках різних авторів, як остання фраза, що завершує тексти.

Ця фраза — геральдичний девіз багатьох єзуїтських навчальних закладів, у тому числі восьми з 28 членів Асоціації Єзуїтських Коледжів і Університетів (англ. - Association of Jesuit Colleges and Universities), і багатьох середніх шкіл по усьому світі. В Джорджтаунському Університеті (англ. - Georgetown University), одному з найстаріших католицьких університетів США, девіз доповнений закінченням «inque hominum salutem» (укр. — і спасіння людства)[1]

У багатьох англійських школах (з єзуїтською традицією) студентів просять написати абревіатуру AMDG зверху на своїх паперах, щоби нагадати їм, що навіть шкільні заняття призначені Для більшої слави Божої.

A.M.D.G. часто включалася в підпис покійного папи римського Івана Павла II[2] і Йоганна Себастьяна Баха.[3]

Вислів часто використовується у парафразах: «Ad majorem hominis gloriam» — Для більшої слави людини, «Ad majorem censurae gloriam» — Для більшої слави цензури и т. д.

Існують різні несуттєві модифікації цієї фрази, наприклад довша форма «Omnia ad maiorem Dei gloriam» (укр. — Все Для більшої слави Божої). Також часто зустрічається розширення сентенції за рахунок згадки про Пресвяту Діву Марію, як вияв первинної єзуїтської побожності — «Ad maiorem Dei gloriam et Beatissime Virginis Mariae honorem» (укр. — «Все Для більшої слави Божої і честі Пресвятої Діви Марії»).

Сентенція у назвах художніх творів[ред. | ред. код]

 • Авербах М. Н., роман «К вящей славе Господней»[4]
 • Gorgoroth, музичний альбом «Ad Majorem Sathanas Gloriam»
 • Slaughter, альбом «Revolution», пісня «Ad-Majorem-Dei-Gloriam»
 • Juan Antonio Ruiz, пісня «Ad Majorem Dei Gloriam»[5]
 • Matthew Ferraro, хорал «Ad Majorem Dei Gloriam» (English version)[6]
 • Serendipity, альбом «Ad Majorem Dei Gloriam»[7]
 • Manoling Francisco, альбом «To Love and Serve», пісня «Ad Majorem Dei Gloriam»[8]
 • Benjamin Britten, книга «Ad Majorem Dei Gloriam»[9]
 • Steven Speray, книга «Baptism of Desire or Blood (A Defense in Brief Ad Majorem Dei Gloriam)»[10]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Billingsley, Hillary (2001-03-23). O’Donovan Praises ‘Passion of Ideas’ in Speech. The Hoya. Архів оригіналу за 10 грудня 2007. Процитовано 8 грудня 2007. 
 2. Catholic.net. Man of the Year: John Paul II. Архів оригіналу за 11 травня 2008. Процитовано 8 грудня 2007. 
 3. PCUSA.org: A.M.D.G. — Michael L. Lindvall, The Brick Presbyterian Church in the City of New York(A sermon on the subject of this motto.); Retrieved on December 18, 2006.
 4. роман «К вящей славе Господней»[недоступне посилання з лютого 2019]
 5. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 вересня 2008. Процитовано 5 вересня 2008. 
 6. Архівована копія. Архів оригіналу за 20 липня 2008. Процитовано 2 січня 2011. 
 7. Архівована копія. Архів оригіналу за 1 липня 2014. Процитовано 2 січня 2011. 
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 червня 2010. Процитовано 2 січня 2011. 
 9. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 грудня 2010. Процитовано 2 січня 2011. 
 10. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 2 січня 2011. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]