Agathis australis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Agathis australis
Tane mahuta.JPG
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Араукарієві (Araucariaceae)
Рід: Агатис (Agathis)
Вид:
A. australis
Біноміальна назва
Agathis australis
(D.Don) Loudon 1829
Agathis-australis-natural-range.png

Agathis australis (агатис новозеландський) — вид хвойних рослин родини араукарієвих.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Нова Зеландія: Північний острів, півострови Нортланд і Коромандел, на південь до 38 гр.пд.ш. Вид росте в основному в горах на 150-400 м, але, як правило, можна знайти на 0-600 м над рівнем моря. Живе в лісі, який зазвичай включає Podocarpus totara, Podocarpus cunninghamii, Dacrydium cupressinum, Prumnopitys ferruginea. Ґрунти глибокого вивітрювання, безплідні глинисті з базальтовою основою. Річна кількість опадів становить близько 1650 мм / рік на рівні моря, піднявшись приблизно до 2500 мм / рік на найвищих відмітках.

Морфологія[ред. | ред. код]

Однодомне дерева 30-50 м у висоту і 100-400 см і більше в діаметрі. Молоді дерева зазвичай домінують у своїх деревостанах і мають вузько стовпчасті крони, які, після виходу вище пологу лісу стають кулястими або з плоскою вершиною. Стовбур дивно циліндричний, майже без видимого конуса, часто 15 м або більше до першого розгалуження на великих деревах. Кора попелясто-сіра, сіро-блакитна, або строкато-фіолетова, з великими, товстими лусками. Бруньки округлі, з лусками, що перекриваються. Листя чергові, сидячі, товсті, шкірясті, з паралельними жилками. Молоді листки листя сизо-зелені, ланцетні, 5-10 см × 5-12 мм. Дорослі листки зелені, злегка сизуваті поблизу черешка, яйцевидно-ланцетні, 2-3,5 см × 10-15 мм, верхівці тупі з коротким черешком. Пилкові шишки міцні, циліндричні, довжиною 2-5 см, на міцній плодоніжці шириною 1 мм. Жіночі шишки майже кулясті, на короткій ніжці, 5-7,5 см в діаметрі, сизо-зелені. Репродуктивний цикл простягається на 19-20 місяців з запилення в жовтні, щоб досягти зрілості в лютому або березні другого року.

Використання[ред. | ред. код]

Деревина є прямошаруватою, легко обробляється, і дуже міцна. З початку поселення Нової Зеландії європейськими поселенцями великі площі лісів виду були знищені. Дерева чудово підходили для суднобудування. Крім того був деревина використовувалась для будівництва будинків, виготовлення меблів і стінових панелей, огорож та інших цілей. Сьогодні дерева Нова Зеландія захищені і використовуються тільки в ритуальних цілях маорі. Дерева дають живицю і каурійський копал.

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]