Agathis borneensis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Agathis borneensis
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Араукарієві (Araucariaceae)
Рід: Агатис (Agathis)
Вид:
A. borneensis
Біноміальна назва
Agathis borneensis
Warburg 1900

Agathis borneensis (Агатіс борнейський) — вид хвойних рослин родини араукарієвих.

Таксономічні зауваження

[ред. | ред. код]

Agathis borneensis у минулому плутався з А. dammara. Agathis endertii також раніше вважався видом (Farjon 1998, 2001) і, отже, оцінювався окремо для Червоної книги МСОП, однак, Farjon (2010) тепер вважає його конспецифічним з А. borneensis.

Поширення, екологія

[ред. | ред. код]

Проживає в Індонезії (Калімантан і Суматра); Малайзії (Малайський півострів, Сабах і Саравак); і в Бруней-Даруссалам. Живе в низовинах і до нагірних тропічних лісів на піщаних або іноді торф'яних ґрунтах, де можуть утворювати обширні чисті деревостани.

Морфологія

[ред. | ред. код]

Дерева до 50(55) м заввишки і 3,5 м в діаметрі. Кора різна: сіра, світло-коричнева, чорна, з дрібними ямочками чи тонкою чи грубою лускою. Листки товсті, шкірясті, світло-зелені, дуже різні навіть на одному дереві, більш-менш еліптичні, гострі на молодих дерев, довжиною 2.5–14 см, як правило, більші на молодих, ніж на зрілих дерев, довжина у 3–10 разів більше ширини. Пилкові шишки пазушні, поодинокі на товстих, (4)10 мм (Суматра) або 1–2(5) мм (інші місця) стеблах; яйцювато-циліндричні під час цвітіння, у зрілості стають темно-коричневими гнучкими циліндрами, розміром 20 × 50 — 40 × 90 мм. Шишки ростуть на товстих квітконосах, еліпсоїдо-кулясті, 10–13 см у поперечнику в зрілості, смолисті, зелені, після дозрівання коричневі.

Використання

[ред. | ред. код]

Цей вид є одним з найцінніших і жаданих для деревини дерев в Південно-Східній Азії, і ним торгують на міжнародному ринку. Цей вид (і А. dammara) висаджують на досить великих лісових плантаціях на Яві, але тільки локально в невеликому масштабі в межах свого рідного діапазону поширення.

Загрози та охорона

[ред. | ред. код]

Цей вид дуже сильно постраждав від надмірної експлуатації в багатьох областях, і в результаті його загальна площа розміщення, за оцінками, принаймні, наполовину скоротилася і це продовжується до цих пір. Цей вид присутній в кількох ПОТ, але вони охоплюють лише незначну частину світового населення цього виду.

Посилання

[ред. | ред. код]