Altair BASIC

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Altair 8K BASIC на перфострічці

Altair BASIC — реалізація мови програмування BASIC .

Altair BASIC — це інтерпретатор мови програмування BASIC, який виконувався на Altair 8800 і відповідних комп'ютерах з шиною S-100. Являв собою перший програмний продукт компанії Microsoft (стара назва Micro-Soft).

Altair BASIC являв собою нову віху в історії програм — перша мова програмування для першого персонального комп'ютера і перший програмний продукт компанії Microsoft.

Розробка[ред. | ред. код]

Білл Гейтс згадує, що коли він і Пол Аллен читали про Altair 8800 в Popular Electronics (січень 1975), вони зрозуміли, що ціни на комп'ютери скоро впадуть до такої міри, що продаж програмного забезпечення для них стане прибутковим бізнесом.

Гейтс вважав, що розробивши інтерпретатор BASIC для нового комп'ютера, вони могли б зробити його більш привабливим для аматорів. Вони зв'язалися з Едвордом Робертсом (засновником MITS[en]), і запропонували йому ознайомитися з інтерпретатором, який вони зараз розробляють. Метою цієї розмови було лише визначення зацікавленості MITS в інтерпретаторі. Робертс погодився зустрітися з ним через кілька тижнів (у березні 1975).

У Гейтса і Аллена не було ні інтерпретатора, ні навіть комп'ютера Альтаїр, на якому вони могли б тестувати інтерпретатор. Однак, для попереднього проекту, Аллен написав емулятор Intel 8008, який працював на PDP-10, і зміг його адаптувати під Altair 8800, користуючись тільки його Посібником з програмування. Вони найняли Гарвардського студента Монті Давидова, який реалізував арифметику чисел з рухомою комою. Цієї функції не було у багатьох конкурентів.

Закінчений інтерпретатор включав систему введення-виведення і редактор командного рядка. Займав всього 4 Кб, що залишало достатньо місця для програм, написаних на BASIC. Інтерпретатор був записаний на перфострічку, яку Альтаїр міг прочитати. Перед відправкою Аллен згадав, що забув написати завантажувач для читання перфострічки в пам'ять. Але, на машинному коді Intel 8080, Аллен зміг закінчити завантажувач ще до приземлення літака. Пізніше, вони посперечалися з Гейтсом, хто міг би написати коротший завантажувач. Гейтс виграв.

Реалізація[ред. | ред. код]

Робертс погодився поширювати інтерпретатор разом з системою Altair 8800, а також найняв Аллена і Гейтса для підтримки і поліпшення BASIC. Так були випущені:

  • оригінальний 4 КБ BASIC
  • 8 КБ BASIC
  • Extended Basic
  • Extended ROM BASIC
  • Disk BASIC

Однак Altair BASIC був також джерелом протиріччя в кінці 1970-х. Тоді більшість власників комп'ютерів обмінювалися програмами без думки про ліцензування і купівлю, що призвело до появи гнівного відкритого листа Білла Гейтса до комп'ютерної спільноти, в якому засуджувалося піратство.

Після продажу прав на BASIC в MITS, Microsoft реалізувала його й на інші системи, такі як Motorola 6800.

BASIC був основним джерелом доходу Microsoft до початку 1980-х, коли вона перейшла до MS-DOS.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]