Anoplura

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Anoplura
Haematopinus apri
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insekta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Ряд: Воші (Phthiraptera)
Підряд: Anoplura
Leach, 1815
15 родин, 500 видів
Родини

дивитись текст

Синоніми
Siphunculata
Посилання
Вікісховище: Category:Anoplura
Віківиди: Anoplura
EOL: 2760803
ITIS: 103344
NCBI: 30005

Anoplura — підряд комах ряду Воші (Phthiraptera). Раніше утворював окремий ряд Siphunculata. Описано близько 500 видів. Всі види є ектопаразитами ссавців (в тому числі 3 види паразитують на людині), що живляться кров'ю господаря. Деякі види є переносниками небезпечних хвороб (наприклад, висипний тиф).

Тіло сплощене, завдовжки від 0,4 до 6 мм, з маленькою головою і грудьми, але великим черевцем, крила редуковані. Втрата крил, ймовірно, є наслідком переходу до паразитичного способу життя. Груди помітно відділені від голови, всі її сегменти злиті.

Ротовий колючо-сисний апарат представлений двома колючими голками (стилетами), які укладені в м'яку, виверту назовні трубку з вінцем гачків для укріплення на шкірі господаря. Коли воша не живиться, хоботок, який утворює ротові органи, втягується у головну капсулу. Слинні залози сильно розвинені. Слина перешкоджає згортанню крові, викликаючи роздратування шкіри у тварини-господаря, що супроводжується свербінням . При ссанні передній відділ стравоходу розширюється і працює як насос.[1]

До волосся господаря воша кріпиться трьома парами сильних і чіпких одночленникових ніжок. Ніжки забезпечені великими серповидними кігтиками, гомілка коротка. Тварини утримуються на тілі господаря, захоплюючи ніжкою волосся і притискаючи коготок до виїмки на гомілки.

Очей у вошей або взагалі немає, або вони представлені двома пігментними плямами — простими очима. Воші орієнтуються не за допомогою зору, а за допомогою нюху. Запах вловлюють короткі вусики.[2]

Класифікація

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Вши // Биология / Сост. тома С. Т. Испаилова. — 3-е изд. — М. : Аванта+, 1996. — Т. 2. — 344 с. — (Энциклопедия для детей) — 50000 прим. — ISBN 5-86529-012-6.
  2. Жизнь животных. Т. 3. Беспозвоночные / Под ред. Л. А. Зенкевича. — М.: Просвещение, 1969. — С. 261–264.

Посилання

[ред. | ред. код]