Argon2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Argon2функція формування ключа, розроблена Алексом Бірюковим (англ. Alex Biryukov), Даніелем Діну (англ. Daniel Dinu) і Дмитром Ховратовичем (англ. Dmitry Khovratovich) з Університету Люксембургу в 2015 році[1].

Це сучасний простий алгоритм, спрямований на високу швидкість заповнення пам'яті та ефективне використання декількох обчислювальних блоків[2]. Алгоритм випущений під ліцензією Creative Commons.

Історія[ред. | ред. код]

У 2013 році був оголошений конкурс Password Hashing Competition[en] для створення нової функції хешування паролів. До нового алгоритму висувалися вимоги щодо обсягу використовуваної пам'яті, кількості проходів по блоках пам'яті і по стійкості до криптоаналізу.

У 2015 році Argon2 був оголошений переможцем конкурсу[1]. З того часу алгоритм зазнав 4 серйозні зміни. Виправлені частина описів алгоритмів генерації деяких блоків і помилки, додані рекомендовані параметри[1][2].

Вхідні дані[ред. | ред. код]

Argon2 використовує основні та додаткові параметри для хешування:

Основні:

 • Повідомлення (пароль) , довжиною від до .
 • Сіль S, довжиною від до .

Додаткові:

 • Ступінь паралелізму будь-яке ціле число від до — кількість потоків, на яку можна розпаралелити алгоритм.
 • Довжина тегу , довжиною від до .
 • Об'єм пам'яті , ціле число кілобайтів від  до .
 • Кількість ітерацій [2]

Версії алгоритму[ред. | ред. код]

Існують дві версії алгоритму:

Опис[ред. | ред. код]

Схема роботи Argon2

Argon2 працює за наступним принципом:

 1. Проводиться хешування пароля з використанням хеш-функції Blake2b.
 2. Результат хешування записується в блоки пам'яті.
 3. Блоки пам'яті перетворюються з використанням функції стиснення .
 4. В результаті роботи алгоритму генерується ключ (англ. Tag).

Заповнення блоків пам'яті[ред. | ред. код]

, ,де

— функція індексування, — масив пам'яті, — функція стиснення, — повідомлення(пароль), — хеш-функція Blake2b.

Функції індексування залежить від версії алгоритму Argon2:

 • Argon2d — залежить від попереднього блоку
 • Argon2i — значення, яке визначається генератором випадкових чисел.

У разі послідовного режиму роботи функція стиснення застосовується раз. Для версії Argon2d на -му кроці на вхід функції подається блок з індексом , обумовлений попереднім блоком м. Для версії Argon2i береться значення генератора випадкових чисел ( у режимі лічильника).

У разі паралельного режиму (алгоритм розпаралелюється на тредів) дані розподіляться по блокам матриці , де перші блоки — результат хешування вхідних даних, а наступні задаються функцією стиснення за попередніми блоками і опорного блоку :

, де — кількість блоків пам'яті розміром 1024 байта, — хеш-функція, що приймає на вхід 32-бітове представлення вхідних параметрів на виході якої — 64-бітове значення, — хеш-функція змінної довжини від , — обсяг пам'яті, — кількість ітерацій.

В результаті:

[3]

Знаходження опорного блоку[ред. | ред. код]

 • Argon2d: вибираються перші 32 біта і наступні 32 біта з блоків
 • Argon2i: , где - номер ітерації,  — номер линії, — визначає версію (в даному випадку одиниця)

Далі визначається індекс рядки, звідки береться блок. При за поточний номер лінії приймається значення . Потім визначається набір індексів по 2 правилами:

 1. Якщо збігається з номером поточного рядка, то в набір індексів додаються не всі записані раніше блоки без
 2. Якщо не збігається, то беруться блоки з усіх сегментів лінії і останніх частин.

У підсумку, обчислюється номер блоку з , який приймається за опорний:

[4]

Функція H'[ред. | ред. код]

Argon2

Blake2b — 64 бітна версія функції BLAKE, тому будується наступним чином:

При великих вихідне значення функції будується за першим 32 бітам блоків — і останнього блоку  :

Функція стиснення G[ред. | ред. код]

Заснована на функції стиснення Blake2b. На вхід отримує два 8192-бітних блоки і виробляє 1024-бітний блок. Спочатку два блоки складаються (), потім матриця обробляється функцією порядково (), потім отримана матриця обробляється за стовпцями (), і на виході G видається [4].

Криптоаналіз[ред. | ред. код]

Захист від колізій: Сама функція Blake2b вважається криптографічно безпечною. Також, посилаючись на правила індексування, автори алгоритму довели відсутність колізій всередині блоків даних і низьку ймовірність їхньої появи при застосуванні функції стиснення.

Атака знаходження прообразу: нехай зловмисник підібрав таке, що , тоді для продовження даної атаки він повинен підібрати прообраз : , що неможливо. Таке ж міркування підходить для атаки знаходження другого прообразу.

Атаки по часу: якщо користувачеві необхідно адаптуватися до атаки по часу, то слід використовувати версію Argon2i, так як вона використовує незалежну пам'ять[2].

Атаки[ред. | ред. код]

Memory optimization attack[ред. | ред. код]

Ден Бонех, Генрі Корріган-Гіббс та Стюарт Шехтер у своїй роботі показали уразливість Argon2i версії 1.2. Для однопрохідної версії їх атака знижувала витрати пам'яті в 4 рази без уповільнення використання. Для багатопрохідної версії — в 2,72 рази. Пізніше, у версії 1.3 операція перезапису була замінена на XOR[5].

AB16[ред. | ред. код]

Джоел Елвен та Джеремая Блокі у своїх роботах довели, що їх алгоритм атаки AB16 ефективний не тільки для Argon2i-A (з першої версії специфікації), але і для Argon2i-B (з останньої версії 1.3). Вони показали, що атака на Argon2 при , використовуючи 1 гігабайт оперативної пам'яті, знижує час обчислення вдвічі.

Для ефективного захисту необхідно поставити більше 10 проходів. Але при рекомендованому підході вибору параметрів алгоритму на практиці часто може вибиратися всього лише 1 прохід. Розробники Argon2 стверджують, що, застосовуючи атаку AB16 на Argon2i-B при , час зменшується не більше ніж в 2 рази аж до використання 32 GB пам'яті і рекомендують використовувати число проходів, що перевищує значення двійкового логарифма від використовуваної пам'яті[6].

The ranking tradeoff attack[ред. | ред. код]

Ця атака є однією з найбільш ефективних для Argon2d. Вона знижує час обробки в 1,33 рази. Для Argon2i при коефіцієнт дорівнює 3 [2].

Garbage Collector Attacks[ред. | ред. код]

Основною умовою для представленої атаки є доступ зловмисника до внутрішньої пам'яті цільової машини або після припинення схеми хешування, або в якийсь момент, коли сам пароль ще присутній в пам'яті. Завдяки перезапису інформації з допомогою функції , Argon2i і Argon2d стійкі до даних атак[7].

Застосування[ред. | ред. код]

Argon2 оптимізований під x86-архітектуру і може бути реалізований на Linux, OS X, Windows.

Argon2d призначений для систем, де зловмисник не отримує регулярного доступу до системної пам'яті або процесора. Наприклад, для backend-серверів і криптомайнерів. При використанні одного ядра на 2-Ghz CPU і 250 Mb оперативної пам'яті з Argon2d (p=2) криптомайнінг займає 0,1 сек., а при застосуванні 4 ядер і 4 Gb пам'яті (p=8) автентифікація на backend сервері проходить за 0.5 сек.

Argon2i більше підходить для frontend-серверів і шифрування жорсткого диска. Формування ключа для шифрування на 2-Ghz CPU, використовуючи 2 ядра і 6 Гб оперативної пам'яті, з Argon2i (p=4) займає 3 сек., у той час як аутентифікація на frontend-сервері, задіявши 2 ядра і 1 Gb пам'яті з Argon2i (p=4), займає 0,5 сек.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Joel Alwen, Jeremiah Blocki. Efficiently Computing Data-Independent Memory-Hard Functions. — Advances in Cryptology – CRYPTO 2016, 2016. — С. 241—271. — ISBN 978-3-662-53008-5.
 • Dan Boneh, Henry Corrigan-Gibbs, Stuart Schechter. Balloon Hashing: A Memory-Hard Function Providing Provable Protection Against Sequential Attacks. — Advances in Cryptology – ASIACRYPT 2016, 2016. — С. 220—248. — ISBN 978-3-662-53887-6.
 • Password Hashing Competition. Архів оригіналу за 7 квітня 2019. Процитовано 16 квітня 2018. 
 • Alex Biryukov, Daniel Dinu, Dmitry Khovratovich. Argon2: new generation of memory-hard functions for password hashing and other applications. — European Symposium on Security and Privacy, 2016.
 • Christian Forler, Eik List, Stefan Lucks, Jakob Wenzel. Overview of the Candidates for the Password Hashing Competition and their resistance against Garbage-Collector Attacks. — Technology and Practice of Passwords, 2015. — С. 3—18. — ISBN 978-3-319-24192-0.

Посилання[ред. | ред. код]