Bacillus thuringiensis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Bacillus thuringiensis
Спори і біпирамідальні кристали Bacillus thuringiensis morrisoni штам T08025
Спори і біпирамідальні кристали Bacillus thuringiensis morrisoni штам T08025
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Firmicutes
Клас: Bacilli
Ряд: Bacillales
Родина: Bacillaceae
Рід: Bacillus
Вид: B. thuringiensis
Bacillus thuringiensis
Berliner 1915
Посилання
Вікісховище: Bacillus thuringiensis
EOL: 975750
ITIS: 959828
NCBI: 1428

Bacillus thuringiensis — грам-позитивна ґрунтова бактерія роду Bacillus. Крім того, B. thuringiensis також зустрічається у природі в гусіні деяких метеликів і самих метеликах, також як і на поверхні рослин[1].

B. thuringiensis був виявлений у 1901 році в Японії Ішаватою в 1911 і в Німеччині Ернстом Берлінером, який виявив хворобу під назвою Schlaffsucht в гусені борошняного метелика. B. thuringiensis близько пов'язаний з B. cereus, ґрунтовою бактерією, і B. anthracis, збудником сибірки: ці три організми тільки відрізняються своїми плазмідами. Подібно до інших органів роду, всі три — аероби, здібні до створення ендоспор[1].

Під час споруляції, B. thuringiensis формує кристали пептидних δ-ендотоксинів — інсектицидів (Cry токсини), які кодуються геном cry. Токсини Cry специфічно діють проти видів рядів Лускокрилі (метелики), Двокрилі (комарі і мухи) і Жорсткокрилі (жуки). Тому, B. thuringiensis використовується замість інсектицидів в біологічній боротьбі з шкідниками та служить важливим резервуаром генів токсинів Cry для виробництва біологічних інсектицидів і стійких до комах генетично змінених рослин.

Ген ґрунтової бактерії бацилюс тюрінгієнзіс вживляють (трансплантують) різними методами в ДНК картоплі для її модифікації.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Madigan, Michael; Martinko, John (editors) (2005). Brock Biology of Microorganisms (вид. 11th ed.). Prentice Hall. ISBN 0-13-144329-1. 
  2. Пономарьов П. Х. Потенційна небезпечність швидкої їжі[недоступне посилання з травня 2019] // Вісник Львівської комерційної академії[недоступне посилання з травня 2019]. Наукова періодика України. — 2009, Вип. 10[недоступне посилання з травня 2019]

Посилання[ред. | ред. код]