Blue Origin

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Blue Origin
Тип бізнес
постачальник послуг запускуd і підприємство
Форма власності PLC
Галузь авіакосмічна промисловістьd
Гасло Gradatim Ferociter і Step by Step, Ferociously
Засновано вересень 2000
Засновник(и) Джеффрі Безос
Штаб-квартира Flag of the United States.svg США, Кент, Вашингтон
Продукція ракети New Shepard і New Glenn, двигун BE-4
Співробітники
 • 2000 осіб
Сайт www.blueorigin.com

CMNS: Blue Origin на Вікісховищі

Blue Origin — приватна аерокосмічна компанія, розташована за 40 км на північ від міста Ван-Хорн (англ. Van Horn), округ Калберсон (англ. Culberson County), штат Техас (англ. Texas), США. Компанію очолює засновник Amazon.com Джеффрі Безос (англ. Jeff Bezos).

Космодром розташовується на території ранчо, що належить Джефу Безосу. Загальна площа космодрому становить близько 165 тис. акрів (близько 668 км2), при цьому сама стартова зона займає лише 18 тис. акрів (близько 72 км2). Решту площі космодрому займає монтажний корпус, випробувальні стенди, тренувальний центр для комерційних пасажирів, посадкова зона і т. д.

Компанія повідомляє дуже мало відомостей про хід робіт і про технічні характеристики створюваного нею суборбітального корабля, що отримав назву New Shepard на честь Алана Шепарда, який здійснив перший 15-хвилинний суборбітальний політ у травні 1961 року. Велика частина інформації про хід реалізації проекту стає відомою не від самої компанії, а з повідомлень американських державних органів, таких як Федеральне управлінняня цивільної авіації США (англ. Federal Aviation Administration - FAA).

У березні 2018 року з'явились повідомлення, що Blue Origin займатиметься доставкою людей до космічного готелю Aurora. Також очікується, що Blue Origin візьме на себе доставку вантажів та необхідного обладнання для створення готелю.[1]

Хронологія[ред. | ред. код]

 • 13 січня 2005 визначено місце для будівництва космодрому. Ним стала територія спеціально придбаного Джеффрі Безосом для цієї мети ранчо Корн Ранч (англ. Corn Ranch), розташованого за 40 км на північ від міста Ван-Хорн (англ. Van Horn), штат Техас (англ. Texas).
 • 13 листопада 2006 з нового космодрому Корн Ранч був проведений перший випробувальний запуск корабля Goddard (прототипу створюваного корабля New Shepard). Корабель стартував о 12:30 UTC (14:30 за київським часом) і досяг висоти близько 87 метрів. Політ тривав близько 25 секунд. Фото та відеоролик про випробування були викладені на сайті компанії тільки 2 січня 2007 року. Інших подробиць про випробування поки не повідомлялося.
 • 30 листопада 2006 за інформацією компанії, в період c 11 листопада по 2 грудня часу повинен був відбутися другий пуск корабля власної розробки. За деякими повідомленнями, 2 грудня двічі робилася спроба запуску, але він так і не відбувся. Причина скасування старту невідома.
 • 22 березня 2007 відбувся другий випробувальний політ корабля Goddard. Будь-яка інформація про політ відсутня.
 • 19 квітня 2007 відбувся третій випробувальний політ корабля Goddard. Будь-яка інформація про політ відсутня.
 • 21 червня 2007 в інтернеті з'явилися анонімні повідомлення про спробу проведення 21 червня ще одного випробувального польоту.
 • 23 листопада 2015 року компанії вдалося здійснити успішну посадку на Землю ракети «New Shepard» після запуску, що робить її першою ракетою, яка м'яко приземлилася і залишилася неушкодженою після польоту в космос.[2]
 • 22 січня 2016 року здійснено другий успішний запуск. «New Shepard» досяг висоти 101,7 км, після чого капсула і двигун м'яко повернулися на землю для відновлення і повторного використання[3]
 • 2 квітня 2016 року та сама ракета-носій «New Shepard» виконала третій політ, досягши висоти у 103,8&nbs;км і успішно приземлившись у визначеному місці[4].
 • 19 червня 2016 року було здійснено новий політ «New Shepard». Цього разу непілотована капсула із науковим обладнанням, від'єднавшись від носія, досягла висоти у 101 км, після чого успішно приземлилася. Носій також успішно приземлився у визначеному місці.[5]
 • 6 жовтня 2016 року було здійснено п'ятий тестовий запуск ракети «New Shepard» з випробуванням системи аварійного порятунку (САП). Після 45 секунд польоту ракети була активована САП. Капсула для пасажирів та екіпажу відокремився від ракети на висоті 4893 метрів, полетіла у бік, і після досягнення висоти в 7092 почала спускатися. Приземлення капсули відбулося штатно. Ракета після спрацювання системи аварійного порятунку продовжила підйом, досягнувши висоти 93713 метрів. Після 7 хвилин 29 секунд польоту ракета успішно приземлилася.[6].
 • 29 квітня 2018 рокувідбулося друге успішне випробування New Shepard 3[7].

Космічний корабель[ред. | ред. код]

Розроблювальний компанією 3-місний корабель «New Shepard» розрахований на здійснення вертикальних зльотів і посадок. Космічний апарат конічної форми має близько 15 метрів у висоту і 6 метрів у діаметрі біля основи. Апарат складається з двох модулів — двигунного відсіку і капсули екіпажу, в якій можуть знаходиться три і більше осіб.

Загальна маса палива — близько 54 тонн. Тяга двигунів, що працюють на водні, повинна скласти приблизно 100 тонн. За 110 секунд вони повинні підняти апарат на висоту 40 кілометрів, далі двигуни вимкнуться, а підйом продовжиться за інерцією.

Корабель повинен підніматися на висоту близько 100 кілометрів, після чого — переходити на посадкову траєкторію. Повторний запуск двигунів проводиться для посадки на космодром Корн Ранч (англ. Corn Ranch). Загальна тривалість польоту складе близько 10 хвилин. Інтервал між польотами повинен становити не більше тижня.

Передбачається, що створюваний корабель буде заснований на концепції розроблюваного компанією McDonnell Douglas багаторазового корабля з вертикальним злетом і посадкою Delta Clipper DC-XA.

Ракета-носій New Armstrong[ред. | ред. код]

Під час анонсу ракети-носія New Glenn, Безос згадав, що наступний проект після New Glenn матиме назву New Armstrong, без жодних подробиць щодо цього проекту.[8]

Ракета-носій New Glenn[ред. | ред. код]

Докладніше: New Glenn

Вже через рік після початку розробки орбітальної системи, Blue Origin зробила заяву у вересні 2015 року щодо існування нової орбітальної ракети-носія.[9] У січні 2016 року, Blue Origin повідомила, що нова ракета-носій має бути набагато більше, ніж New Shepard, хоча це буде найменша з серії орбітальних апаратів Blue Origin. Компанія пообіцяла надати більш детальний опис розробок у 2016 році.[10] У вересні 2016 року була анонсована офіційна назва ракети — New Glenn[11] Перший ступінь ракети матиме сім двигунів BE-4, які будуть розроблені і виготовлені компанією Blue Origin. Перший ступінь багаторазового використання, як і попередня суборбітальна ракета-носій New Shepard.[11]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]