Breitkopf & Härtel

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Breitkopf & Härtel
англ. Breitkopf & Härtel
Тип видавництво і видавництво музики
Форма власності командитне товариство в Німеччиніd
Галузь музична індустрія
Засновано 1719
Засновник(и) Bernhard Christoph Breitkopfd
Штаб-квартира Вісбаден
breitkopf.com
CMNS: Breitkopf & Härtel у Вікісховищі

Breitkopf & Härtel, Брайткопф і Гертель (давніше Breitkopf i Hærtel) — найстаріше музичне видавництво у світі. Засноване 27 січня 1719 р. в Лейпцигу Бернхардом Крістофом Брайткопфом, що отримав у володіння друкарню в результаті одруження на Софії Марії Мюллер, чиї предки протягом більш ніж століття займалися книгодрукуванням. Спочатку Брайткопф друкував релігійну літературу; перше музичне видання — відомий збірник пісень нім. Musicalisches Gesang-Buch, складений Георгом Християном Шемеллі (одним з авторів збірки був Йоганн Себастьян Бах), — було опубліковано Брайткопфом в 1736 році.

Син першого власника видавництва Йоганн Готтлоб Іммануель Брайткопф в 1754 р. ввів у практику технологію друку нот за допомогою літерного набору, що помітно полегшило і прискорило процес. У другій половині XVIII століття видавництво Брайткопфа співпрацювало з провідними німецькими та австрійськими композиторами — зокрема, з Георгом Філіпом Телеманія, Карлом Стаміцом, Йоганном Іоахимом Кванцом, Йозефом Гайдном. У 1770 році тут надрукували перший вірш юного Йоганна Вольфганга Гете, що приятелював із сином власника.

У 1795 р. компаньйоном видавництва став Готфрід Крістоф Гертель, що дав його розвитку новий фінансовий і концептуальний імпульс. У 1798 р. видавництво, що мало назву з двома прізвищами, розпочало два масштабні проєкти: видання повного зібрання творів Моцарта й випуск щотижневої «Загальної музичної газети». Трохи пізніше Гертель, який з 1800 року розпоряджався справами видавництва одноосібно, встановив тісні зв'язки з Людвігом ван Бетховеном. У 18071872 роках фірма Breitkopf & Hærtel займалася також виробництвом роялів, на яких грали, зокрема, Ференц Ліст і Клара Шуман.