Breitkopf & Härtel

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Breitkopf & Härtel, Брайткопф і Гертель — найстаріше музичне видавництво у світі. Засноване 27 січня 1719 р. в Лейпцигу Бернхардом Крістофом Брайткопфом, що отримав у володіння друкарню в результаті одруження на Софії Марії Мюллер, чиї предки протягом більш ніж століття займалися книгодрукуванням. Спочатку Брайткопф друкував релігійну літературу; перше музичне видання — відомий збірник пісень нім. Musicalisches Gesang-Buch, складений Георгом Християном Шемеллі (одним з авторів збірки був Йоганн Себастьян Бах), — було опубліковано Брайткопфом в 1736 році.

Син першого власника видавництва Йоганн Готтлоб Іммануель Брайткопф в 1754 р. ввів у практику технологію друку нот за допомогою літерного набору, що помітно полегшило і прискорило процес. У другій половині XVIII століття видавництво Брайткопфа співпрацювало з провідними німецькими та австрійськими композиторами — зокрема, з Георгом Філіпом Телеманія, Карлом Стаміц, Йоганном Іоахимом Кванца, Йозефом Гайдном. У 1770 році тут було надруковано перший вірш юного Йоганна Вольфганга Гете, що приятелював з сином власника.

У 1795 р. компаньйоном видавництва став Готфрід Крістоф Гертель, що дав його розвитку новий фінансовий і концептуальний імпульс. У 1798 р. видавництвом, що має назву тепер двома прізвищами, були розпочаті два масштабних проекти: видання повного зібрання творів Моцарта і випуск щотижневої "Загальної музичної газети ". Трохи пізніше Гертель, який з 1800 року розпоряджався справами видавництва одноосібно, встановив тісні зв'язки з Людвігом ван Бетховеном. У 18071872 роках фірма Breitkopf & Härtel займалася також виробництвом роялів, на яких грали, зокрема, Ференц Ліст і Клара Шуман.


Сигма Це незавершена стаття про видавництво.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Компанії Німеччини Це незавершена стаття про компанію або підприємство Німеччини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.