Breitspurbahn

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Breitspurbahn (в буквальному перекладі з німецького ширококолійна залізниця) — нездійснений проект залізничної мережі надширокої колії 3000 мм виконаний за особистим наказом Адольфа Гітлера. Розроблявся Deutsche Reichsbahn із травня 1942, аж до останніх днів війни в 1945.

Порівняння стандартної й надширокої колії.

Історія виникнення програми[ред.ред. код]

Наслідки Першої світової війни виявилися дуже важкими для економіки Німеччини. І до того ж були ускладненні репараційними виплатами. На німецьких залізницях у 1930-і гостро відчувалась нестача фінансування. Експерти DR усіляко намагалися знайти інвестиції. Але в цей час майже всі засоби у сфері транспорту направлялися на будівництво автобанів.

Приблизно в 1937 Ґюнтер Вінс (нім. Gunther Wiens) підготував проект рейко-шпальної залізничної магістралі з підвищеним навантаженням на вісь і швидкостями до 200 км/год для пасажирських поїздів і до 100 км/год для вантажних поїздів.

З вересня 1939 й особливо з початком в 1941 війни проти СРСР для виконання планів «Життєвого простору на Сході» (нім. Lebensraum im Osten) намітилася гостра нестача транспортних засобів. Гітлер вважав морські й річкові судна недостатньо гарним транспортом, особливо для перевезення масових вантажів. Пріоритетним знову став залізничний транспорт. Прагнення Німеччини домінувати в Європі однозначно привело б до необхідності багаторазового збільшення перевезень людей і вантажів.

фриц Тодт

Рейхсміністр озброєння й боєприпасів Фриц Тодт одержав від Гітлера вказівку будувати залізничну магістраль високої провізної спроможності, зі значно ширшою колією. Всі доводи експертів DR про можливі труднощі реалізації цього проекту й про несумісність такої залізниці зі звичайною залізничною технікою, що зажадало б спорудження додаткової інфрастуктури відкидалися. Також відкидалася пропозиція Гюнтера Провина про рейко-шпальну магістраль.

Із самого початку Breitspurbahn уважався особистою «іграшкою» фюрера.

Передбачалося використання колії 3000 мм (спочатку навіть 4000 або 4600 мм). Рухомий склад міг бути шириною 8000 мм і висотою 7500 мм. Навантаження на вісь повинні були становити 30-35 тс; швидкість пасажирських поїздів 200–250 км/год. Електрифікація повинна була здійснюватися за допомогою третьої рейки.

Пропоновані маршрути[ред.ред. код]

Пропонований маршрут мапа 1943 року.

Рухомий склад[ред.ред. код]

Моделі двоповерхових вагонів на DB музей, Нюрнберг.

До кінця 1942 року з'явилася перша експериментальна ділянка шляху із шириною колії 3 метри. Проектування локомотивів для нової дороги було почато в компаніях «Хеншель» (нім. Henschel-Werke) і «Борзиг» (нім. Borsig). Вагонобудівні заводи MAN (нім. Maschinenfabrik Augsburg-Nurnberg) займалися конструюванням вагона вантажопідйомністю до 500 тонн.

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]