C-4 (вибухова речовина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Підготовка заряду C4

C4 — поширений в США різновид пластичних вибухових речовин. В українській мові назва зазвичай використовується у формах сі-чотири та сі-фор.

Історія[ред. | ред. код]

Цей хімічний склад був розроблений в 1960-х як поліпшення вибухівки, що застосовувалася в Другій світовій війні і складалася з гексогену, мінеральної оливи, лецитину та схожих на пластичні вибухових речовин. C4 входить до групи з позначенням C, в яку також входять пластичні вибухові речовини C2 і C3, що містять різні кількості гексогену.

Іноді стверджується, що позначення «C» означає композицію (composition) і назва складу є абревіатурою від Composition 4. Проте, це неправильно, оскільки термін «composition» використовувався для будь-якого стабільного вибухового складу і існувала вибухівка з назвами «Composition A» і «Composition B».

Суміш була розроблена близько 1950 року в Арсеналі Пікатінні (англ. Picatinny Arsenal) Карлом Г. Оттосоном (англ. Karl G. Ottoson), для заміни суміші C-3. Технологія промислового виробництва C4 була розроблена в 1956 році.

Властивості[ред. | ред. код]

Вибухова суміш C-4 має світло-коричневий колір та консистенцію м'якої глини. Зберігає пластичність в діапазоні температур від −57 °C до +77 °C. Завдяки гарним властивостям суміш C-4 майже повністю витіснила решту сумішей C. В чистому вигляді не має запаху та не є токсичною, оскільки не містить арильних нітросполук. Однак, при спалюванні виділяє отруйні випари.

До складу C-4 входять:

Оскільки отримана в такий спосіб суміш не матиме запаху, в її склад додається хімічна мітка (наприклад, 2,3-диметил-2,3-динитробутан) для визначення типу вибухової речовини і його походження.

Виготовлення C4 проводиться шляхом змішування гексогену з розчином решти компонентів у відповідному розчиннику. Потім розчинник випаровується, а суміш висушується.

Склад C4 широко відомий своєю пластичністю. Він може заповнювати щілини в будівлях і конструкціях і приймати будь-яку бажану форму. Крім того, C4 відомий своєю надійністю і стабільністю. Чутливість до удару — 48 см (тротил 90-100 см) для вантажу 2 кг. Надійним способом викликати вибух є застосування електродетонатора чи капсуля-детонатора.

Бризантність суміші дорівнює 116 % тринітротолуолу. Може бути зім'ята вручну до щільності 1,58—1,60 г/c³. Швидкість детонації дорівнює 8050 м/с при кімнатній температурі.

Використання[ред. | ред. код]

Використовується як звичайна промислова вибухівка, в деяких випадках під водою, а також, як вибуховий заряд в деяких ракетах.

Україна[ред. | ред. код]

13 квітня 2022 року Пентагон оприлюднив подробиці нового пакету матеріально-технічної допомоги Україні до складу якої увійшла певна кількість вибухівки С-4 та обладнання для розмінування[1][2].

Література[ред. | ред. код]

  • Basil T. Fedoroff, Oliver E. Sheffield (1966). Composition C-4. Encyclopedia of Explosives and Related Items ((англ.)) . Т. 3. US Army Research and Development Command//Warheads, Energetics and Combat Support Center. с. 485—486.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Іван Бойко (14 квітня 2022). Бронетранспортери, гаубиці, Javelin: Пентагон розповів, яку зброю отримає Україна. УНІАН. Архів оригіналу за 14 квітня 2022. Процитовано 14 квітня 2022.
  2. Dan Parsons (13 квітня 2022). Here’s Exactly What’s In The $800 Million U.S. Military Aid Package To Ukraine. The War Zone. The Drive. Архів оригіналу за 14 квітня 2022. Процитовано 14 квітня 2022.