CODASYL

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

CODASYL (англ. COnference on DAta SYstems Languages — Конференція по мовам систем обробки даних) — організація (назва вимовляється «кодасіл»), що брала активу участь у еволюції інформаційних технологій у 60-80-і роки XX століття. Була заснована у 1959 році для розробки стандартних мов програмування, які можуть бути використані на різних комп'ютерах. Її зусиллями була розроблена мова COBOL та інші стандарти. Учасниками CODASYL були представники промисловості та влади, що займалися обробкою данних. Вони ставили собі за мету сприяння більш ефективному аналізу, проектуванню та впровадженню систем обробки данних. Організація видавала специфікації на різних мовах протягом багатьох років, використовуючи для їх формальної стандартизації офіційні органи стандартизації (ISO, ANSI або їх попередників).

Схема моделі бази даних типу CODASYL

CODASYL також відомий як назва мережевої моделі даних або як назва незалежної розробки ієрархічної БД фірми North American Rockwell.

CODASYL закріпився за мережевою моделлю даних завдяки публікації у 1969 році однією з робочих груп CODASYL — Data Base Task Group (DBTG)[en] специфікацій розширення COBOL для обробки баз даних. Ця специфікація, насправді, визначала декілька окремих мов: мова опису даних (Data Definition Language — DDL) для визначення схеми бази даних і мова маніпулювання даними (Data Manipulation Language– DML), яка використовувалась для вибору, вставки, видалення і оновлення даних в базі даних. Хоча робота була зосереджена на COBOL, почала з'являтися ідея незалежної мови баз даних, що отримала розвидок завдяки пропагандистській компанії IBM, яка просувала свою розробку — PL/I (Programming Language One) як заміну COBOL.

Історія[ред. | ред. код]

У 1971 році, в основному у відповідь на потребу в незалежній мові програмування, робота над специфікаціями була реформована: подальшу розробку мови опису даних DDL продовжив Комітет DDL, а специфікації мови маніпулювання данними DML почав розробляти Комітет мови COBOL. Цей розкол мав сумні наслідки. Цим двом групам ніколи не вдавалося синхронізувати їх специфікації, в результаті чого незалежні виробники самостійно латали відмінності. Неминучим наслідком цього стала відсутність сумісності між реалізаціями розроблених специфікацій.

Ряд постачальників реалізовували свої системи баз даних відповідно специфікації Data Base Task Group (DBTG)[en] тільки приблизно: найвідоміші реалізації були Integrated Data Store (IDS/2)[en], CA IDMS (Integrated Database Management System)[en] — що стала основною мережевою базою даних данних для мейнфреймів, DMS-1100 для мейнфреймів UNIVAC 1100 компанії UNIVAC та DBMS32 компанії DEC.

ISO, ANSI прийняті специфікації мережевої бази даних CODASYL під назвою Network Database Language (NDL), роботи над якою проходили в рамках однієї і тієї ж робочої групи (X3H2), що займається стандартизацією SQL. Стандарт ISO для NDL був затверджений як стандарт ISO 8907: 1987, але, так як він ніколи не мав ніякого практичного впливу на реалізації у кінцевих продуктах, він був офіційно знятий у 1998 році.

Інтрес до CODASYL поступово згаc через зростання популярності реляційної моделі даних.

На даний час конференція CODASYL розформована, архів конференції переданий Інституту імені Чарльза Беббіджа.

Посилання[ред. | ред. код]