Caihong juji

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Caihong juji
Час існування: пізньо-юрський період
160 млн років тому
Caihong juji.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Клас: Ящеротазові (Aves)
Підклас: Anchiornithidae
Рід: Caihong
Cau et al., 2017
Вид: Caihong juji
Біноміальна назва
Caihong juji
Hu et al., 2018
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Caihong
Fossilworks: 372275

Caihong juji — вид динозаврів клади Paraves, рештки знайдені в Китаї, жили у пізньо-юрський період.[1] Рід Caihong є монотиповим та включає вид Caihong juji.

Назва[ред. | ред. код]

Автори роботи під керівництвом Зіня Зу (Xing Xu) з Інституту палеонтології і палеоантропології хребетних Академії наук Китаю та Донжі Ху (Dongyu Hu) з Шеньянського нормального університету досліджували скам'янілості пір'я за допомогою скануючої електронної мікроскопії. Вони виявили наноструктури, за розміром і формою схожі на меланосоми сучасних птахів, які містять пігмент меланін, що надає забарвлення пір'ям. Дослідники порівняли структури, виявлені у динозавра з пташиними меланосомами, і дійшли до висновку, що морфологія деяких з них (що знаходилися на голові, шиї і біля основи хвоста ящера) схожа на морфологію меланосом колібрі, які надають пір'ю яскраві, веселкові кольори. Але більша частина тіла рептилії була покрита сірими або чорними пером, що нагадують за кольором оперення пінгвінів. На честь яскравого забарвлення новий вид отримав свою назву. Caihong juji можна перекласти з китайської, як «веселка з великим гребенем».[2]

Знайдення[ред. | ред. код]

Скам'янілості невідомого виду були знайдені фермером з провінції Хебей на північному сході Китаю в 2014 році, у формації Яньляо[en], мають вік приблизно 160 мільйонів років.

Опис[ред. | ред. код]

Новий вид належить до підряду тероподів хижих динозаврів. Зберігся майже повний скам'янілий скелет і в багатьох місцях відбитки пір'я. Голотип є невеликим, близько 40 см завдовжки, і важив близько півкілограма, мав довгий вузький череп, гребінь на морді, відносно короткі кінцівки і довгий хвіст з асиметричними пір'ям.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Dongyu Hu; Julia A. Clarke; Chad M. Eliason; Rui Qiu; Quanguo Li; Matthew D. Shawkey; Cuilin Zhao; Liliana D’Alba; Jinkai Jiang; Xing Xu (2018). A bony-crested Jurassic dinosaur with evidence of iridescent plumage highlights complexity in early paravian evolution. Nature Communications 9: Article number 217. doi:10.1038/s41467-017-02515-y. 
  2. https://nplus1.ru/news/2018/01/17/Caihongjuji
  3. https://nplus1.ru/news/2018/01/17/Caihongjuji