Капторініди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Captorhinidae)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Капторініди
Labidosaurus hamatus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Eureptilia
Родина: Капторініди (Captorhinidae)
Case, 1911
Типовий вид
Captorhinus aguti
Cope, 1895
Роди
Дивись в тексті таксономію родини
Синоніми
Romeriidae Price, 1937
Cotylosauria
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Captorhinidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Captorhinidae
EOL logo.svg EOL: 4530539
Fossilworks: 37495

Капторініди (Captorhinidae) — найдавніша та базальна родина плазунів, що існувала у кам'яновугільному та пермському періодах. Група ранніх рептилій виникла у пізньому карбоні, процвітала в ранній пермі і поступово вимерла протягом середньої і пізньої пермі. Вважається, що капторініди, незважаючи на відсутність будь-яких вікон в заочноямковій області, близькі до діапсидних рептилій. Але від загального еволюційного дерева рептилій капторініди відділилися дуже рано та еволюціонували в кінці карбону набагато швидше, ніж діапсиди, і стали на початку пермі найуспішнішою групою рептилій.

Вважається, що капторініди походять з тропічної зони американського сектора Єврамерики. Принаймні, саме там, у відкладеннях карбону виявлений можливий їхній предок, Concordia. Пізніше вони поширились по арідних і семіарідних зонах усієї Пангеї. Найбільші з капторінід досягали 2 м завдовжки. Вони могли служити здобиччю (можливо, і основною здобиччю) великих синапсидних хижаків. При цьому самі капториніди залишалися комахоїдними, всеїдними або рослиноїдними, але не травоїдними, оскільки для травоїдності не надто підходило їхнє тіло.

Опис[ред. | ред. код]

Скелет Captorhinus aguti

Для капторінід характерний дуже широкий череп трикутної форми. Широкий череп дозволяв розмістити в обмеженому обсязі під дахом черепа досить потужні м'язи. І оскільки м'язи були досить короткими, вони не могли широко розкривати щелепи. Для капторінід був характерний зубний диморфізм: передні зуби були великими, часто долотоподібної форми. Щічні зуби були дрібними, причому у декількох видів капторинід зустрічалося розташування щічних зубів в кілька рядів. Крім того, капториніди мали піднебінні зуби. Змикання зубів не спостерігалося: нижні зуби розташовувалися позаду верхніх. А верхні щелепи часто були загнуті назад за рахунок нахилу щелепи вперед (тобто формувався ростр). Ще варто відзначити великі очні яблука капторинід, розвинені тім'яні вікна і нерівну поверхню кісток черепа.

Тіло капторінід струнке, кінцівки порівняно довгі. З одного боку, це говорить про рухливість тварин, але з іншого може бути наслідком життя у спекотних умовах тропічного клімату при відсутності механізмів захисту від перегріві. Принаймні, будова тіла не дозволяє розмістити довгий кишечник або об'ємний шлунок, які необхідні, щоб переробляти рослинну їжу за допомогою найпростіших.

При довгих кінцівках капторініди мали слабкий тазовий пояс, а часто і слабкий плечовий пояс, що говорить про малорухливий або частково водний спосіб життя. Хоча при цьому більші форми з важким черепом мали сильний плечовий пояс.

Класифікація[ред. | ред. код]

Таксономія[ред. | ред. код]

Систематика родини згідно з Reisz et al., 2011 та Sumida et al., 2010.[1][2]

Філогенія[ред. | ред. код]

Філогенічна кладограма згідно з Sumida et al., 2010.[2]

 Captorhinidae 

Thuringothyris
Concordia
Romeria
Protocaptorhinus
Reiszorhinus
Rhiodenticulatus
Saurorictus
Captorhinus
LabidosaurusLabidosaurikos
Кладограма згідно з Robert R. Reisz, Jun Liu, Jin-Ling Li та Johannes Müller, 2011.[1]Paleothyris


 Captorhinidae 

Thuringothyris
Concordia
Rhiodenticulatus
Romeria
Protocaptorhinus
Saurorictus Captorhinus 

C. laticeps
C. agutiC. magnus


Captorhinikos
Labidosaurus


 Moradisaurinae 

Labidosaurikos
Moradisaurus
RothianiscusGansurhinus
Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Robert R. Reisz, Jun Liu, Jin-Ling Li and Johannes Müller (2011). A new captorhinid reptile, Gansurhinus qingtoushanensis, gen. et sp. nov., from the Permian of China. Naturwissenschaften 98 (5): 435–441. PMID 21484260. doi:10.1007/s00114-011-0793-0. 
  2. а б Sumida, S.S.; Dodick, J,. Metcalf, A,. and Albright, G. (2010). Reiszorhinus olsoni, a new single-tooth-rowed captorhinid reptile of the Lower Permian of Texas. Journal of Vertebrate Paleontology 30 (3): 704–714. doi:10.1080/02724631003758078. 
  3. Nor-Eddine Jalil; Jean-Michel Dutuit (1996). Permian captorhinid reptiles from the Argana formation, Morocco. Palaeontology 39 (4): 907–918. Архів оригіналу за 2012-04-25. 
  4. W. J. May; Richard L. Cifelli (1998). Baeotherates fortsillensis, A New Captorhinid Reptile from the Fort Sill Fissures, Lower Permian of Oklahoma. Oklahoma Geology Notes 58: 128–137.  Проігноровано невідомий параметр |last-author-amp= (довідка)