Carl Zeiss

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Carl Zeiss
Логотип
Зображення
Галузь промисловості оптика і точне машинобудування та оптична промисловістьd[1]
Дата створення / заснування 17 листопада 1846
Засновник Карл Цейс
Член правління Ернст Аббе[1]
Країна Flag of Germany.svg Німеччина
Член у Wi-Fi Alliance[2], Camera & Imaging Products Associationd[3] і Zentrale zur Bekämpfung Unlauteren Wettbewerbsd[4]
Організаційно-правова форма Aktiengesellschaft[d]
Місце заснування Єна
Власник Carl-Zeiss-Stiftungd
Батьківська організація Carl-Zeiss-Stiftungd
Дочірня організація Carl Zeiss Meditecd, Carl Zeiss (United Kingdom)d, Carl Zeiss (Israel)d, Carl Zeiss (Australia)d, Carl Zeiss Microscopyd і Carl Zeiss (Russia & CIS)d
Є власником Zeiss Ikond, Contaxd, Carl Zeiss Meditecd, American Opticald, Carl Zeiss Visiond, Q3489104? і ZEISS Forum and Museum of Opticsd
Розташування штаб-квартири Оберкохен
Кількість працівників 29 309 осіб (30 вересня 2018)[5]
Продукція Бінокль і coordinate-measuring machined
Префікс маршрутизації IPv6 2003:5d:2048::/48[6] і 2003:6c:a067::/48[7]
Роботи в колекції Flipje & Streekmuseumd[8], Musée d'histoire des sciences de la Ville de Genèved, Museum Vliegbasis Deelend[9] і Geldersch Landschap en Kasteelend
Статус авторського права як автора роботи захищено авторським правомd
Кількість підписників у соціальних мережах 20 396
Офіційний сайт
CMNS: Carl Zeiss у Вікісховищі

Карл Цайс Єна — німецька компанія, що спеціалізується в галузі оптики. Заснована як майстерня з виробництва точної оптики німецьким винахідником Карлом Цайсом.

Компанія має високу репутацію на ринку оптики.

Історія[ред. | ред. код]

1846—1945[ред. | ред. код]

Фабрика Цайс в Єні (1910)

У 1846 р. Карл Цайс відкрив оптичну майстерню в Єні, отримавши ліцензію на виробництво і продаж механічних і оптичних інструментів. У 1847 р. Август Лобер[de] став першим майстром у новій майстерні. До кінця 1847 р. майстерня виготовила свій перший мікроскоп. У 1852 році в майстерні працювали 10 осіб.

Усі мікроскопи були нестандартними, кожен прилад був унікальний. З 1850 р. по 1854 математик Фрідріх Вільгельм (Friedrich Wilhelm) безуспішно намагався розробити нову теорію конструкції мікроскопа. З 1866 р. Карл Цайс спільно з професором фізики Університету Єни Ернстом Аббе почали працювати над вдосконаленням конструкції мікроскопа. За кілька років досліджень Цайс і Аббе відкрили умову синусів Аббе. Майстерня Цайса отримала унікальну технологію. До початку 1875 а в майстерні працювали 60 осіб, а в рік смерті Цайса (1888) у майстерні працювали вже 327 чоловік.

Невирішеною залишалася проблема якості скла. Ернст Аббе незабаром зустрів Отто Шотта — 30-річного хімік а з Єни, фахівця зі скла. В результаті їх співпраці був винайдений новий матеріал, який зміг повністю реалізувати умова синуса. Цей новий тип скла проклав шлях до створення нового типу апохроматичних лінз. Після цього Цайс побудував в Єні завод з виробництва скла.

У 1875 Карл Цайс і Ернст Аббе спільно створили компанію. Родерік Цайс (Roderich Zeiss) — старший син Карла Цайса — приєднався до компанії в 1876 році.

Після смерті Цайса (1888), Аббе став де-факто власником його майстерень, але відмовився від прав і створив для управління підприємством особливі правила, за якими правління складалося з представників робочих, державних органів і університету. Компанія змінювала структуру управління, і в 1891—1896 роках була створена нова компанія Carl-Zeiss-Stiftung.

У 1897 компанія запатентувала конструкцію об'єктива Планар. У 1902 компанія отримала патент на схему об'єктива Тессар.

проектор планетарій

До Першої світової війни компанія інтенсивно розвивалася.

Між світовими війнами компанія належала різним німецьким виробникам озброєнь і товарів військового призначення.

Далекоміри Carl Zeiss встановлювалися на важкі крейсера Крігсмаріне[10]. За торговельної угоди 1940 р. між СРСР і Німеччиною поставлялися в СРСР далекоміри і перископ и Carl Zeiss для підводних човнів[11].

В 1924 рік у оптичний завод Цайса в Єні побудував оптичний проектор планетарій, що представляє собою систему численних оптичних ліхтарів, що проектують зображення зірок і планет на півсферичний купол[12][13]. Це обладнання було вперше встановлено в СРСР в 1928 р. в Московському планетарії.

Логотип компанії
Історичний логотип компанії. Зберігається в міському музеї у вигляді вивіски з міського стадіону

Логотип фірми «Карл-Цайс-Єна» був запропонований в 1902 р. керівником патентного відділу фірми Емілем Деніцем. Він являє собою назву фірми, вписане в креслення заднього двохлінзовому компонента широко відомого фотооб'єктива, розробленого Паулем Рудольфом, «Тессар»[14]. У радянській промисловості з виробництва фотоапаратів цей об'єктив відомий як «Индустар».

1945—1990[ред. | ред. код]

Carl Zeiss в Єні
«Карл-Цайс-Єна», 1978 рік

Після Другої світової війни Єна виявилася в американській окупаційній зоні. Пізніше Єна і Дрезден (де Карл Цайс мав своє виробництво) були передані до зони відповідальності СРСР. Армія США допомогла компанії вивезти частину обладнання до Штутгарту.

До 1947 р. частина обладнання компанії по репараціях була вивезена до СРСР і встановлена на заводі «Арсенал» у Києві: так почалося виробництво фотоапаратів «Киев». 1 червня 1948 р. компанія Carl-Zeiss-Stiftung була експропрійована. Після утворення НДР на основі Карл Цайс була створена державна компанія VEB Carl Zeiss Jena. Дрезденський завод отримав найменування VEB Zeiss Ikon; тут під маркою Carl Zeiss Jena з 1948 р. по 1953 р. виготовлялися об'єктиви для Zeiss Ikon AG в Штутгарті.

У 1954 р. Zeiss Jena створили перший комп'ютер в НДР — Zeiss-Rechenautomat (ZRA 1) на базі обчислювача для оптичних розрахунків (OPREMA).

З 1961 р. по 1964 рік Zeiss Jena виробляв комп'ютери ZRA-1 (Zeiss-Rechen-Automat).

У 1965 у VEB Carl Zeiss Jena крім оптики почав випускати електронні компоненти.

У 1980-ті роки на комбінаті Zeiss працювали до 70 тисяч чоловік.

У 1970-ті роки VEB Carl Zeiss Jena розробляв і виробляв оптичне обладнання та прилади для космічних польотів: космічного корабля Союз-22 і орбітальної станції МИР. Carl Zeiss Jena виробляв і експортував проектори для планетаріїв.

У 1970-ті роки у Carl Zeiss Jena збільшилася частка військової продукції. З 1976 р. по 1980 р. частка військової продукції становила 5,5 %, а з 1986 по 1990 рік — вже 20,3 %. Виготовлялися стереоприлади нічного бачення, приціли для танків Т-72 і ін. Цивільна продукція — мікроскопи, телескопи, теодоліти, проектори і т. д.

Carl Zeiss в Оберкохені
Виробництво Цайса в Гетінгені

У Західній Німеччині компанія почала працювати 4 жовтня 1946 р. в Оберкохені під назвою Opton Optische Werke Oberkochen GmbH, 31 липня 1947 рік а вона була перейменована в Zeiss-Opton Optische Werke Oberkochen GmbH, а 1 жовтня в Carl Zeiss. У країнах Східної Європи продукція західного Carl Zeiss продавалася під назвою Opton, НДР — ський Carl Zeiss продавав в Західній Європі свою продукцію під назвою Zeiss Jena. Такий поділ торгової марки тривало до угоди, укладеної в Лондоні в 1971 р.

У 1950-ті роки компанія виробляла оптичні прилади для промисловості і фотографії. Штаб-квартира компанії розташована в місті Геггінген, Баден-Вюртемберг.

Об'єктиви Opton були встановлені на фотоапарати Hasselblad, які використовувалися під час першої висадки людини на Місяць.

В 1973 р. Carl Zeiss (західний) уклав ліцензійну угоду з японською компанією Yashica про виробництво серії 35 мм фотоапаратів з об'єктивами під брендами Contax і Zeiss. Угода продовжувало діяти до 2005 р., коли Kyocera, що поглинула Yashica, припинила випуск фотоапаратів.

+1990 — Нині[ред. | ред. код]

Завод Carl Zeiss в Гёггінгене 1953 року

Після об'єднання Німеччини VEB Zeiss Jena стала називатися Zeiss Jena GmbH, а в 1990 р. назва змінилася на Jenoptik Carl Zeiss Jena GmbH. В 1991 р. Jenoptik Carl Zeiss Jena розділилася на дві частини: Carl Zeiss AG (в Оберхохені) і Jenoptik GmbH (в Йєні). Jenoptik GmbH випускає оптоелектроніку, фотоніку і мехатроніку, а Carl Zeiss мікроскопи і прецизійну оптику.

Дочірні компанії[ред. | ред. код]

 • Carl Zeiss Industrielle Messtechnik GmbH — дочірня компанія Carl Zeiss AG — виробник вимірювальних приладів.
 • Carl Zeiss MicroImaging GmbH — виробляє мікроскопи.
 • Carl Zeiss Optronics GmbH — оптичні та оптоелектронні продукти для оборони і безпеки (В липні 2012 було продано компанії Cassidian («дочка» європейського концерну EADS, проте до 2015 залишається в спільному управлінні.[15])
 • Carl Zeiss Meditec AG — виробник обладнання для офтальмології.
 • Carl Zeiss SMT AG, Carl Zeiss NTS GmbH, Carl Zeiss SMS GmbH і Carl Zeiss Laser Optics GmbH — виробляють продукцію для мікроелектроніки.

Carl Zeiss Vision утворився в 2005 р. після злиття офтальмологічного підрозділи Carl Zeiss і виробника лінз з США компанії SOLA.

Продукція для фотографії[ред. | ред. код]

До 1945 року Carl Zeiss поставляв об'єктиви для дочірньої компанії Zeiss Ikon. Zeiss Ikon продавала фотоапарати, в основному, під торговою маркою Contax.

VEB Carl Zeiss Jena

VEB Carl Zeiss Jena з 1948 р. по 1953 р. постачав об'єктиви для Zeiss Ikon AG в Штутгарті. VEB Carl Zeiss Jena поставляла лінзи і об'єктиви для VEB Pentacon у Дрездені. Pentacon припинив провадження фотоапаратів на початку 1990-х років.

Carl Zeiss (Оберкохен)

Carl Zeiss поставляв об'єктиви для фотоапаратів Contax, а також середньоформатних фотоапаратів Hasselblad і Rollei. В 2005 р. розпочалася співпраця з японською компанією Cosina. Виробляються фотоапарати під брендом Zeiss Ikon. Частина лінз поставляє Carl Zeiss, частина проводить Cosina.

Торгова марка Carl Zeiss, Zeiss також використовується в об'єктивах для фотоапаратів фірм Sony, Fujifilm.

Carl Zeiss і Nokia

У камери телефонів і смартфонів фірми Nokia встановлюється оптика Carl Zeiss за технологією Tessar «Орлине око». Наприклад: Nokia N90, Nokia N93, Nokia N95, Nokia N82 і інші.

Пам'ять[ред. | ред. код]

 • На честь компанії Carl Zeiss, яка випускала оптичне обладнання для астрономічних спостережень названо астероїд (851) Цайс, відкритий у 1916 році російським астрономом Сергієм Бєлявским.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Архів преси 20 століття (нім.) — 1908.
 2. https://www.wi-fi.org/membership/member-companies
 3. https://www.cipa.jp/e/guide/member-list.html
 4. https://www.wettbewerbszentrale.de/de/institution/mitgliedschaft/mitgliederverzeichnis/default.aspx?buchstabe=C
 5. https://www.zeiss.com/corporate/annual-report/financial-highlights.html
 6. https://apps.db.ripe.net/search/lookup.html?source=ripe&key=2003:5d:2048::/48&type=inet6num
 7. https://apps.db.ripe.net/search/lookup.html?source=ripe&key=2003:6c:a067::/48&type=inet6num
 8. Refractometer gebruikt voor het bepalen van het suikergehalte van de jam, vervaardigd door Carl Zeiss Jena, ca.1950
 9. Afstandskijkerstatief
 10. Шаблон:Книга: Кофман Прінци крігсмаріне
 11. Борис Соколов (26 серпня 2013). Цензурний овремененіе. Колонки> Соколов. Грані.ру. Архів оригіналу за 16 вересня 2013. Процитовано 30 серпня 2013. 
 12. Планетарій // Вікіпедія. Т. 45. М .: Великої радянської енциклопедії, 1940. СТЛБ. 548.
 13. Історія першого планетарію. Архів оригіналу за 24 листопада 2016. Процитовано 1 лютого 2017. 
 14. За матеріалами експозиції міського музею Єни
 15. «Карл Цайс» позбувся виробництва військової оптики. Архів оригіналу за 26 листопада 2018. Процитовано 21 жовтня 2018. 

Література[ред. | ред. код]

 • Кукушкін Н. Рубежі Карл Цайс Єни. // «Соціндустрія», 12 листопада 1985