Carthago delenda est

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розташування Карфагену в Північній Африці

Carthago delenda est (укр. «Карфаген має бути зруйнований») або повніше Ceterum censeo Carthaginem esse delendam або також Ceterum autem censeo, Carthaginem esse delendam («А поза тим вважаю, що Карфаген потрібно зруйнувати») — латинські сентенції, що були популярними в римській республіці[джерело?] в останні роки Пунічних воєн проти Карфагену.

У сучасному (переносному) розумінні вислів означає наполегливу вимогу остаточно знищити ворога або якусь перешкоду[1][2][3].Автором повної форми є римский державний діяч Катон Старший, який завжди завершував свої промови цією фразою, навіть якщо вони не стосувалися Карфагену.

Marcus Porcius Cato Maior, «Катон Старший»

Історія[ред. | ред. код]

Хоча римляни перемогли під час перших двох пунічних воєн, у часі змагань з фінікійським містом-державою Карфагеном (сьогодні — Туніс) за домінування над Північною Африкою вони зазнали кілька важких і прикрих поразок. Це спричинило бажання пошуку помсти і шляхів до повної перемоги, яке зафіксувалося у вислові: «Карфаген має бути зруйнований». Зрештою, місто було повністю зруйноване під час III Пунічної війни в 146 р. до н. е.. Територія, яку займав Карфаген, була зорана, а його мешканці були продані в рабство. Історики дебатують над тим, чи були навколишні поля посипані сіллю, щоб там нічого не росло.

Хоча жодне з давніх джерел не подає цю сентенцію у відомому тепер формулюванні, її можна віднайти в кількох стародавніх текстах, у яких римський оратор і політик Катон Старший завжди завершував свої промови цією фразою, навіть якщо вони не стосувалися Карфагену.[4] Головні стародавні джерела, в яких прослідковується еволюція цієї фрази; Плутарх — «Порівняльні біографії», Катон Старший[5]; Пліній Старший — «Природнича історія»; Флор[6]; Аврелій Віктор — «Про славних людей».
Граматично сентенція завершується за допомогою герундія з формою esse, або бути.

Сучасне використання[ред. | ред. код]

Сьогодні сентенція застосовується для окреслення тотальної війни[7] і була використана Еланом Вілкінсом (англ. Alan Wilkins) як назва вистави на тему III Пунічної війни.[8]

Інший аспект сучасного використання «censeo ceterum …» є, схожим на повторювані наполягання Катона, які створюють посилання на сильну переконаність у правоті (наприклад: Катон Старший вважав себе правим щодо необхідності руйнації Карфагена). Прикладом подібного застосування сентенції є використання євроскептиком Даніелем Ханнаном (англ. -Daniel Hannan) фрази Pactio Olisipiensis Censenda Est (українською мовою: «Лісабонський договір повинен бути винесений на референдум») в кінці свого виступу в Європейському парламенті.[9]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Шамота Ігор (2019-09-21). Карфаген треба зруйнувати. УКРПРЕС-ІНФО. Процитовано 2019-12-12. 
  2. Олена Макеєва (21 вересня 2018). Банківська таємниця в Україні. Карфаген має бути зруйнований /. НВ. Процитовано 2019-12-12. 
  3. Газовий Карфаген має бути зруйнований. dt.ua (Випуск №18, 22 травня-29 травня). 22 травня, 2009. Процитовано 2019-12-12. 
  4. The Authenticity and Form of Cato's Saying 'Carthago Delenda Est
  5. Плутарх: Cato Major (27)
  6. XXXI. Bellum Punicum tertium(1.31)
  7. «Delenda est» shouldn't be destroyed. Архів оригіналу за 25 червень 2006. Процитовано 1 січень 2011. 
  8. http://www.traverse.co.uk/show_detail.php?id=432 Архівовано 8 липень 2009 у Wayback Machine. Traverse Theatre website
  9. Debates Note Wednesday, 30 January 2008 — Brussels. Архів оригіналу за 23 лютий 2009. Процитовано 23 лютий 2009. 

Посилання[ред. | ред. код]