Carthago delenda est

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розташування Карфагену в Північній Африці

Carthago delenda est (укр.: «Карфаген має бути зруйнований») або повніше Ceterum censeo Carthaginem esse delendam або також Ceterum autem censeo, Carthaginem esse delendam (укр.: «А поза тим вважаю, що Карфаген потрібно зруйнувати») — латинські сентенції, що були популярними в римській республіці в останні роки Пунічних воєн проти Карфагену.

Marcus Porcius Cato Maior, «Катон Старший»

Хоча римляни перемогли під час перших двох пунічних воєн, у часі змагань з фінікійським містом-державою Карфагеном (сьогодні — Туніс) за домінування над Північною Африкою вони зазнали кілька важких і прикрих поразок. Це спричинило бажання пошуку помсти і шляхів до повної перемоги, яке зафіксувалося у вислові: «Карфаген має бути зруйнований». Зрештою, місто було повністю зруйноване під час III Пунічної війни в 146 р. до н. е.. Територія, яку займав Карфаген, була зорана, а його мешканці були продані в рабство. Історики дебатують над тим, чи були навколишні поля посипані сіллю, щоб там нічого не росло.

Хоча жодне з давніх джерел не подає цю сентенцію у відомому тепер формулюванні, її можна віднайти в кількох стародавніх текстах, у яких римський оратор і політик Катон Старший завжди завершував свої промови цією фразою, навіть якщо вони не стосувалися Карфагену.[1] Головні стародавні джерела, в яких прослідковується еволюція цієї фрази; Плутарх — «Порівняльні біографії», Катон Старший[2]; Пліній Старший — «Природнича історія»; Флор[3]; Аврелій Віктор — «Про славних людей».

Граматично сентенція завершується за допомогою герундія з формою esse, або бути.
Сьогодні сентенція застосовується для окреслення тотальної війни[4] і була використана Еланом Вілкінсом (англ. Alan Wilkins) як назва вистави на тему III Пунічної війни.[5]. Інший аспект сучасного використання «censeo ceterum …» є, схожим на повторювані наполягання Катона, які створюють посилання на сильну переконаність у правоті (наприклад: Катон Старший вважав себе правим щодо необхідності руйнації Карфагена). Прикладом подібного застосування сентенції є використання євроскептиком Даніелем Ханнаном (англ. -Daniel Hannan) фрази Pactio Olisipiensis Censenda Est (українською мовою: «Лісабонський договір повинен бути винесений на референдум») в кінці свого виступу в Європейському парламенті.[6]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]