Cataclysm: Dark Days Ahead

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Cataclysm Dark Days Ahead)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Cataclysm: Dark Days Ahead
Логотип Cataclysm: Dark Days Ahead
Дата випуску 2013
Ліцензія Creative Commons[1]
Версія 0.C Cooper (11 березня 2015)[2]
Українська локалізація ні (в процесі перекладу)
Жанр(и) Roguelike, Симулятор виживання
Платформа Багатоплатформна: Microsoft Windows, Linux, OS X
Режим гри Одиночна гра
Керування клавіатура, мишка (обмежена функціональність)
Сайт cataclysmdda.org
Cataclysm: Dark Days Ahead у Вікісховищі?

Cataclysm: Dark Days Ahead (укр. Катаклізм: похмурі дні попереду), також відома як CataclysmDDA — це безкоштовна відеогра на виживання у жанрі roguelike, заснована на тематиці зомбі-апокаліпсису.

Цей програмний проект з відкритим кодом є продовженням проекту Cataclysm, автор котрого опублікував вихідний програмний код на github з ліцензією Creative Commons[3]. Проект отримав фінансування спільноти на Kickstarter'і у 2013 році[4][5] для оплати роботи програміста.

Сюжет та ігровий світ[ред. | ред. код]

Події в грі відбуваються в недалекому майбутньому, у регіоні Нова Англія[6] на північному сході США, після техногенної катастрофи, що забрала життя більшої частини населення та призвела до появи численних чудовиськ та небезпечних явищ.

Пост-апокаліптичний світ Cataclysm являє собою знелюднені пейзажі сільської місцевоcті та невеличких містечок, з'єднаних мережею доріг. В оригінальній версії гри персонаж гравця прокидається у бомбосховищі на околицях містечка[7], сам-самісінький, без спорядження та харчів, маючи лише одяг на собі, можливо сірники та в кращому випадку озброєний туристичним ножем. Гравець може досліджувати територію довкола сховища, проте рано чи пізно голод, спрага та холод змушують персонажа вирушити до будинків на околицях найближчого містечка.

Скріншот Cataclysm: Dark Days Ahead, головне меню експериментальної версії

Досить скоро виявляється, що в результаті катастрофи, яку персонажеві пощастило пережити, населення перетворилося на живих мерців[8]. Помітивши живу людину, зомбі переслідуватимуть її та намагатимуться зжерти. Задачею гравця на першому етапі гри є протриматися якомога довше, уникаючи зустрічі з мерцями або знищуючи їх за допомогою будь-якої знайденої чи змайстрованої з підручних матеріалів зброї, збираючи запас різноманітних припасів — їжі, питва, одягу, ліків, інструментів, матеріалів, зброї та набоїв тощо, — необхідних для виживання.

Окрім зомбі, додаткову небезпеку для персонажа становлять несприятливі погодні умови, зміна пір року і середньодобової температури, радіоактивне зараження місцевості тощо.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Скріншот Cataclysm: Dark Days Ahead, персонаж поруч з модифікованим Humvee

На відміну від більшості rogue-подібних ігор, в Cataclysm: Dark Days Ahead немає чіткої мети чи сюжетного фіналу: гравець має змогу вільно досліджувати програмно згенеровану територію, винищувати зомбі та інших чудовиськ, взаємодіяти з неігровими персонажами, будувати та облаштовувати прихисток та транспортні засоби. Ігровий процес зосереджений довкола щоденного виживання, гра симулює велику кількість параметрів життєдіяльності, таких як голод, спрага, психологічний стан, температура та хвороби тощо, які доводиться враховувати гравцеві.

Cataclysm базується на складній і доволі реалістичній симуляції ігрового світу, котра прихована відносно примітивною ASCII-графікою на основі алфавітно-цифрових символів. Традиційно для rogue-подібних ігор, головний персонаж зображено символом @ в центрі основної частини екрану, гравець контролює переміщення та просту взаємодію персонажа з об'єктами ігрового світу безпосередньо за допомогою клавіатурних команд, а велику кількість складніших дій, таких як ремонт чи майстрування предметів — через систему меню.

Розробники і процес розробки[ред. | ред. код]

Скріншот Cataclysm: Dark Days Ahead, фрагмент мапи

Cataclysm: Dark Days Ahead знаходиться постійно в процесі розробки і вдосконалення завдяки зусиллям невеликої групи розробників[9], склад якої періодично змінюється, та активної спільноти гравців, яких об'єднує спілкування на форумі гри.

Процес розробки використовує платформу github, поточний експериментальний програмний код доступний усім охочим для компілювання. Час від часу розробники компілюють стабільну версію гри для трьох платформ, Windows, Linux та MacOS X і публікують посилання на виконувані пакунки на веб-сайті проекту. Ці стабільні версії рекомендовані для завантаження гравцям, що не бажають самотужки компілювати і тестувати свіжі версії, а віддають перевагу стабільності гри.

Поточною стабільною версією Cataclysm: Dark Days Ahead є версія 0.C з кодовою назвою Cooper, опублікована 11 березня 2015 року[2]. Серед найпомітніших поновлень відносно попередньої версії згадано змінений інтерфейс використання стрілецької зброї, додатковий час на ретельне прицілювання, значно покращену поведінку автоматичних турелей і можливість ручного керування ними [10].

Історія стабільних версій[ред. | ред. код]

Неповна історія стабільних версій, починаючи від версії 0.6 Samedi, — першої, згаданої в стрічці новин на сайті проекту.

Версія Дата випуску Інформація про реліз
0.6 Samedi 22 червня 2013 року Повідомлення на сайті проекту[11]
0.7 Linquist 19 липня 2013 року Повідомлення на сайті проекту[12]
0.8 Romero 16 вересня 2013 року Повідомлення на сайті проекту[13]
0.9 Ma 15 листопада 2013 року Повідомлення на сайті проекту[14]
0.A Kaufman 4 березня 2014 року Повідомлення на сайті проекту[15]
0.B Brin 17 листопада 2014 року Повідомлення на сайті проекту[16]
0.C Cooper 11 березня 2015 року Повідомлення на сайті проекту[2]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Ліцензія Cataclysm:DDA (github). 
 2. а б в 0.C Cooper Released!. 
 3. Ліцензія Cataclysm (github). 
 4. Cataclysm: Dark Days Ahead - Dedicated Developer. 
 5. Multipocalyptic Roguelike Cataclysm: Dark Days Ahead Turns To Kickstarter. 
 6. C:DDA Design Outline. 
 7. У пізніших версіях з'явилися стартові сценарії, у яких персонаж на початку гри повинен втекти з таємної лабораторії, врятуватися з палаючого будинку тощо.
 8. В пізніших версіях гри світ Cataclysm окрім живих мерців доповнено зомбі-тваринами, тваринами-мутантами, створіннями з паралельних світів тощо; ці додатки можна відключити через меню налаштувань гри
 9. Cataclysm: Dark Days Ahead Wiki - Developers. Архів оригіналу за 27 жовтень 2014. Процитовано 28 жовтень 2014. 
 10. Cataclysm: Dark Days Ahead version 0.C Cooper released. 
 11. Version 0.6 Samedi released!. 
 12. Version 0.7 Lindqvist Released! And three days remain in the Kickstarter... 
 13. Cataclysm 0.8 "Romero" Released!. 
 14. 0.9 Stable "Ma" Released!. 
 15. 0.A Stable "Kaufman" released!. 
 16. 0.B Brin Released!.