Chronica seu originale regum et principum Poloniae

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хроніка або оригінальна історія королів і князів польських
лат. Chronica seu originale regum et principum Poloniae
Жанр хроніка
Автор Вінцентій Кадлубек
Мова латина
Опубліковано 1612
Країна  Республіка Польща

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Хроніка або оригінальна історія королів і князів польських» (лат. Chronica seu originale regum et principum Poloniae), також відома як «Історія Польщі» (лат. Historia Polonica), «Хроніка поляків» (лат. Chronica Polonorum), «Хроніка Вінцентія Кадлубка» (пол. Kronika Wincentego Kadłubka) — хроніка історії Польщі, що охоплює її історію від найдавніших часів до 1202 року, написана Вінцентієм Кадлубком за наказом князя Казимира II Справедливого.

Цей твір, що складається з чотирьох книг, був написаний латинською мовою та є основним джерелом знань про польську історію до кінця XII століття. У першій книзі хроніки польської історії переплітаються з легендарною історією та давньою історією. З метою досягнення естетичного чи морального ефекту автор вільно перекручував у ній факти.

Вінцентій Кадлубек, ймовірно, почав писати в 1190 році та, безумовно, продовжував у 1205 році (в IV книзі можна знайти інформацію про битву під Завихостом, яка відбулася 19 червня 1205 року), і був перерваний у 1208 році, коли Кадлубек прийняв сан краківського єпископа.

Хроніка була вперше опублікована (латинською мовою) у 1612 році, тоді як польськомовне видання датується 1862 роком.

Література[ред. | ред. код]

  • Michałowska, Teresa. Średniowiecze. — 1-ше видання. — Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995. — (Wielka Historia Literatury Polskiej) — ISBN 83-01-11452-5.
  • Grodecki, Roman. Mistrz Wincenty Kadłubek, biskup krakowski // Rocznik Krakowski 19. — Kraków, 1923. — С. 30–61.
  • Kadłubek, Mistrz Wincenty. Wstęp // Magistri Vincentii Chronica Polonorum. — Kraków, 1994. — С. V-XXXIV.